imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Zbohom, 3D Touch!


Je pomerne reálna šanca, že funkcia, ktorá bola považovaná za priekopnícku, ale užívatelia si na ňu príliš nezvykli, sa do tohtoročných iPhonov nedostane. Chýbala by vám?

Keď Apple predstavil v roku 2015 funkciu 3D Touch, všetkých nás ohúril. Nie preto, že by bola strašne užitočná (čo platí podnes), ale preto, že išlo o inovatívny koncept, ktorý vniesol (doslovne) nový rozmer do klasického ovládania gestami. S funkciou bol len jeden problém:

užívatelia sa s ňou nezžili.

Keď sme si naposledy robili menší prieskum, 40 % našich čitateľov ju používalo často, 30 % občas a ďalších 30 % ju nevyužívalo vôbec. Pritom šlo o aktívnych čitateľov magazínu venovanému technológiám a Applu, takže sú tu v prevahe tí, ktorí lepšie poznajú a aktívnejšie používajú produkty Applu. Pokiaľ by sme robili prieskum v širšom okruhu užívateľov, čísla by boli zrejme horšie.

Dôvodov môže byť viacero. Skutočnosť, že Apple tento koncept nerozvíjal ďalej, nerozširoval funkcie a neurobil ho dostatočne viditeľným, situácii nepomohla. Výsledkom je, že sa 3D Touch stal alternatívou dlhého klepnutia s viacerými, ale zanedbateľnými možnosťami. Stalo sa z neho demo technológie, čoho sa presne obával Phil Schiller. Vedúci marketingu Applu uviedol vtedy pri predstavení funkcie:

„Z hľadiska hardvéru je postaviť displej, ktorý dokáže to, čo robí 3D Touch, neuveriteľne náročné,“ povedal Phil Schiller, šéf pre marketing Applu. „Pokiaľ ho ľudia nebudú používať, vyjde celý rok – v skutočnosti dva – vývoja a obrovské náklady a investície do výroby nazmar. Ak skončí len ako demo funkcia, ktorú za mesiac už nebude nikto využívať, bude to obrovské mrhanie inžinierského talentu.“

Bohužiaľ, musíme priznať, že tento scenár sa naplnil. To sa stáva, treba sa pohnúť ďalej. Topánky, ktoré vás omínajú, nebudete nosiť len preto, že vás stáli balík. Treba sa zmieriť so stratou a ísť ďalej. Zdá sa, že presne to spraví Apple v prípade 3D Touch. 

Pred niekoľkými mesiacmi sme písali, že podľa Kua túto funkciu nedostane lacnejší model s LCD. Teraz sa do tohto tábora pridal aj Blayne Curtis, analytik z Barclays, ktorý verí, že 3D Touch nebude súčasťou ani iPhonov s OLED displejom. Pokiaľ majú obaja pravdu, je jednoduché si to poskladať:

ani jeden z tohtoročných iPhonov nedostane 3D Touch. 

Či už je to škoda, alebo nie, bol by to od Applu veľmi logický a pochopiteľný krok. Ak by sa aj jeden z analytikov mýlil, na základe dôvodov uvedených vyššie by sme 3D Touch dlhý a šťastný život nepredpovedali. 

Zdroj: The Verge

 

Apple Inc. (AAPL)