imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Zákazníci netrpezlivo očakávajú nový Mac


Dopyt po starší modeloch je nižší a objemy predaja začali klesať. To by mohol byť skvelý dôvod, aby tím Tima Cooka aktualizoval produktový rad Macov.

V poslednej dobe sme viackrát písali o tom, že produktový rad Macov je v rámci ponuky Applu trochu zanedbávaný.

Na jednej strane sú zariadenia s iOS lídrom na celosvetovom trhu a prinášajú veľké zisky. Takisto príslušenstvo ako Apple Watch a AirPods je vo svojom segmente veľmi úspešné. 

Na druhej strane sú tu staré dobré počítače Mac mini, iMac a tak ďalej. Len MacBooky Pro sú aktualizované každý rok. Preto dúfame, že koncom októbra sa dočkáme druhej Keynote a prezentácie nového Macu.

Je veľmi pravdepodobné, že sa skutočne bude konať, pretože to naznačuje aj správa International Data Corporation (IDC), ktorá hovorí o výsledkoch objemu predaja 3. finančného štvrťroku 2018 u tradičných počítačov (desktopy, laptopy a pracovné stanice). Čísla Applu nie sú presvedčivé.

Finančná správa uvádza, že objem predaja na celom trhu klesol o 0,9 %. To znamená 67,4 miliónov kusov, čo je oveľa lepšie než predpovedaný pokles 3 %. Dôvodom týchto tendencií by mohol byť nedostatok procesorov a vysoké požiadavky zákazníkov. Štyri firmy vo vedúcich pozíciách však dokázali dosiahnuť nárast v porovnaní s minulým rokom.

Oproti minuloročným 5,4 miliónom predaných Macov predal Apple v tomto štvrťroku len 4,67 miliónov zariadení, čo je pokles o 11,6 %. Aj keď ide len o odhad, je to veľmi vysoké číslo. Skutočné predajné čísla budú uverejnené na začiatku novembra.

Správanie zákazníkov jasne ukazuje, že aktuálna ponuka nestačí a mnohí čakajú na príchod nového počítača. Takáto spätná odozva by mohla primäť Tima Cooka k ťahu. Riaditeľ Applu hovoril o tom, že aj keď trh so smartfónmi už neexpanduje, stagnácia nie je nutne niečo zlé. Takže je načase začať sa viac venovať desktopom, ktoré boli kedysi jadrom ponuky Applu.

Zdroj: 9to5Mac

 

Apple Inc. (AAPL)