imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Význam univerzálneho App Storu


Prečo je možné zjednotenie obchodov App Store, ktoré pred pár týždňami ohlásil Bloomberg, také významné? Aké možnosti by toto spojenie v budúcnosti prinieslo? A dočkáme sa ho? Pozrime sa spolu na možné odpovede.

Pred Vianocami sa začalo hovoriť o tom, že na tohtoročnej konferencii WWDC Apple ohlási najväčší hit iOS 12, univerzálny App Store. Túto bombovú správu priniesol Mark Gurman z Bloombergu, ktorý tvrdí, že informácie má od svojich interných zdrojov, takže jeho slová môžeme považovať za pravdivé.

– Už na budúci rok budú môcť vývojári navrhovať aplikácie, ktoré budú fungovať s dotykovou obrazovkou, myšou i trackpadom podľa toho, či budú bežať na operačnom systéme iPhonu a iPadu alebo na hardvére Macu, – píše Gurman.

No dobre, ale prečo ten rozruch? Pokiaľ sú Gurmanove informácie pravdivé, znamená to úplne nový prístup. Apple totiž doteraz odmietal spájať svoje platformy. Ďalším krokom by mohol byť univerzálny App Store, a preto aj spojenie terajších obchodov App Store by malo veľký význam. Ani nie tak teraz, ako v budúcnosti.

Z univerzálneho App Storu by v budúcnosti mohol byť iPad Pro ovládaný myšou alebo klávesnicou.

Z krátkodobého hľadiska

Aj keď necháme teraz dlhodobé hľadisko a jeho potenciál na chvíľu stranou, výhody takéhoto rozhodnutia sú z krátkodobého hľadiska pre nás, užívateľov, jasné. Najväčší prospech by to nepochybne prinieslo majiteľom Macov. V súčasnosti má totiž mobilný operačný systém iOS prioritu. Pokiaľ však ide o prácu, Macy majú väčší potenciál vďaka svojej infraštruktúre a zdrojom.

Preto je súčasná situácia App Store pre Mac taká žalostná. Ide o super platformu, ktorá má kúpnu silu aj dopyt, ale keď klikneme na tú známu modrú ikonku, dostaneme sa do mesta duchov zabudnutých aplikácii. Všetky základné aplikácie, samozrejme, nájdeme na internete, ale je jasné, že by bolo lepšie mať ich všetky pohromade v kontrolovanom obchode so spoľahlivými zdrojmi, katalógom, odporúčaniami a možnosťou kúpy.

Ak sa jednotlivé obchody s aplikáciami App Store skutočne spoja, táto macovská utópia sa určite priblíži o kúsok bližšie k realite. Už by nám na Macu nechýbali aplikácie Facebook, Gmail, Youtube a ďalšie z aplikácií pre iOS, ktoré by sa hodili aj pre Mac.

Najlepšie na celom spojení by bolo to, že ak sa Applu podarí ho vyriešiť, pre vývojárov by to znamenalo rýchly, jednoduchý a bezbolestný prechod.

Z dlhodobého hľadiska

Sú to síce zatiaľ len čisté špekulácie, ale možnosti, ktoré by toto spojenie prinieslo, rozhodne stoja za úvahu. Ako sme už spomenuli, Apple vždy držal svoje platformy oddelené. V poslednej dobe sa však objavujú náznaky, že sa toto smerovanie mení.

Máme tu iPad Pro, ktorý sa vďaka iOS 11 začína veľmi podobať na Mac, a Apple to tak aj komunikuje. Vyslovene hovoril, že nové funkcie približujú iPady notebookom. Zároveň dostali nové MacBooky Pro Touch Bar. To znamená, že laptopy od Applu môžu byť v obmedzenej podobe ovládané dotykom. A potom tu máme správy od Gurmana…

Pokiaľ budeme týmto smerom premýšľať ešte ďalej, dostaneme sa k zaujímavým dôsledkom.

Na jednej strane by sme sa priblížili myšlienke MacBooku s dotykovou obrazovkou a zároveň iPadu ovládaného myšou alebo klávesnicou. Aj keď je len veľmi malá šanca, že sa tak stane, túto možnosť úplne vylúčiť nemôžeme. Napríklad o Apple Pencil sme si veľmi dlho mysleli, že Apple by nič také neurobil. A už onedlho sa objavilo množstvo aplikácií, ktoré fungovali rovnako dobre s dotykovou obrazovkou, ako s klávesnicou a myšou. V tomto bode by už bolo jedno, či je myš pripojená k MacBooku alebo iPadu.

Na druhej strane – a to už je o niečo realistickejší scenár – mali by sme jednotný App Store pre všetky platformy. Dnes žijú oddelenými životmi nielen obchody pre aplikácie pre iOS a macOS, ale pre Apple TV tiež. Všetky tri by sa mohli spojiť do jedného obchodu, ako boli zjednotené aplikácie pre iOS a watchOS. Bol by to raj pre užívateľov aj pre vývojárov.

Gurman teda vôbec nepreháňal, keď povedal, že univerzálny App Store by mohol byť najväčším hitom WWDC, pretože má obrovský potenciál z krátkodobého i dlhodobého hľadiska. Zostáva už len dúfať, že sa projekt Marzipan skutočne dočká realizácie. Zatiaľ si tým nemôžeme byť istí.

– Podľa zdrojov sú tieto plány ešte veľmi voľné. Projekt môže byť ešte implementovaný inak alebo môže byť zrušený, – píše Gurman.

My však dúfame, že sa realizácie dočkáme, a to čoskoro.

Zdroj: iPadInsider

Apple Inc. (AAPL)