imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Vyvraciame mýtus: Apple iPhony nespomaľuje úmyselne


Toto určite nie je konšpiračná teória alebo plánované zastarávanie. Apple má na tento stav svoje presvedčivé dôvody a, paradoxne, bola to najmä použiteľnosť, ktorú mal na pamäti pri rozhodovaní. Tu je odpoveď na najhorúcejšiu tému posledných dní.

Tento týždeň boli všetky technologické médiá, blogy, reddit a Twitter zaplavené objavom: iPhone sa postupne stáva pomalší. Zdá sa, že je to celkom zjavný a prirodzený proces, ale niektorí užívatelia spoločnosť podozrievali, že ide o zámer. Ako sa ukázalo, existuje silné prepojenie medzi vekom batérie a výkonom iPhonu.

Ako je obvyklé v súvislosti so všetkým, čo sa týka Applu, bublina sa dosť nafúkla. Mnoho ľudí sa domnievalo, že za spomalením telefónu vidia trik Cupertina, ktorým núti užívateľov kupovať nové zariadenia. Situácia vyeskalovala až do tej miery, že Apple už nemohol čakať a situáciu vysvetlil.

Hlavné body stanoviska Applu:

  • Chce nám poskytnúť najlepšiu možnú užívateľskú skúsenosť.
  • Ide o dve hlavné zložky: výkon a životnosť batérie.
  • Výkon li-on batérií klesá za chladného počasia, pri nízkej úrovni nabitia, keď sú staršie.
  • Môže to viesť k náhlemu vypnutiu telefónu.
  • Následne vzniká zlá užívateľská skúsenosť.
  • Riešenie: výkon zariadenia sa musí regulovať podľa stavu batérie.
  • Aj keď to znamená, že výkon musí byť znížený, aby nedošlo k náhlemu vypnutiu.
  • Výsledok: pomalší iPhone, ktorý sa nevypína tak často.

Každý by sa mal rozhodnúť podľa seba, či je tento stav lepší ako rýchly iPhone, ktorý sa občas vypína. Rozhodnutie Applu však dáva zmysel. Nemôžu robiť veľa, ak vôbec niečo, so správaním li-on batérií. Je to v súčasnosti jediná technológia batérií na trhu telefónov a takéto sú jej charakteristiky. Stáva sa to všetkým, nielen Applu.

Celá situácia je veľmi jednoducho riešiteľná prostou výmenou batérie. Pôvodný výkon sa okamžite obnoví.

Tento jav sa týka predovšetkým modelov iPhone 6, 6s a SE (a verzie Plus), potom s iOS 11.2, rovnako bol na zozname aj iPhone 7. Apple na konci vyhlásenia uviedol, že to isté urobia aj v budúcnosti.

Dokiaľ sa budú batérie takto správať, bude spomaľovanie telefónu prítomné a máme pocit, že každý bude radšej používať pomalý, ale funkčný telefón dlhšie, než pozerať sa na rýchlu tehličku na stole.

Zdroj: 9to5mac

Apple Inc. (AAPL)