imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Vyskúšali sme Premiere Rush CC od Adobe!


Adobe vydal nový crossplatformový softvér na strihanie videa pre iPhone, iPad a Mac. Tu sú naše prvé dojmy.

Všetky kreatívne úlohy sa v našej redakcii robia v rámci ekosystému Adobe. Systém Creative Cloud sa Adobe veľmi podaril: počet aktívnych predplatiteľov stále rastie a softvér sa rýchlo vyvíja. Aj keď je to jedno z nákladnejších riešení na trhu, najmä čo sa týka biznis využitia. 

Okrem Photoshopu a Illustratora je vlajkovou loďou softvérového balíka Adobe Premiere Pro. V dobe YouTube, kedy toľko ľudí vytvára video obsah, to neprekvapí. Aj keď celý softvérový balík je poriadne drahý, teraz si môžete predplatiť balík všetkých kreatívnych aplikácií za výrazne nižšiu cenu.

Na základe odozvy predplatiteľov Adobe vydáva čoraz viac mobilných aplikácií. Práca s nimi je rýchlejšia a efektívnejšia. Nedávno sa v App Store objavila aplikácia Premiere Clip a teraz spoločnosť predstavila  Rush CC – crossplatformovú aplikáciu na strihanie videa.

Ako názov napovedá, Rush CC využíva všetky výhody Creative Cloud. Pomocou tejto aplikácie môžete okamžite editovať všetko, čo natočíte na iPhone alebo na iPade. Jednoducho môžete vytvoriť celú časovú os s hudbou, použiť šablóny titulkov alebo pridať komentár. A potom to rovno nahrať na YouTube.

Aplikácia má tie isté funkcie na každej platforme a projekt sa synchronizuje do Creative Cloudu, takže na ňom môžete pracovať na ktoromkoľvek zariadení. Dokonca môžete svoje nahrubo zostrihané videá poslať kolegovi, ktorý ich doladí a uverejní. Systém je pomerne komplexný, umožňuje vám používať mnoho rôznych zariadení. Adobe ponechal všetky najdôležitejšie a najzákladnejšie procesy, čo nájdeme v Premiere.

Časová os vyzerá úplne rovnako. Môžete zapnúť alebo vypnúť hlasitosť a viditeľnosť jednotlivých stôp, takže strihanie je veľmi ľahké a transparentné. Súbory jednoducho pridáte z knižnice iPhonu alebo iPadu. Transformácie tiež zostávajú rovnaké, je tu mnoho nových zabudovaných LUTs, môžete však použiť aj vlastné šablóny uložené v Premiere do Creative Cloudu. Všetky tieto nástroje sú veľmi užitočné.

Panel Lumetri Color bol odstránený, ale súbory sú naďalej pohodlne upraviteľné aj na mobilnom zariadení. Sú tu len tri typy prechodov: Cross Dissolve, Dip to Black a Dip to White. Je zvláštne s nimi pracovať na malom displeji, ale dá sa to.

Na čo by sa vám to celé mohlo hodiť? V ére vlogerov chce byť každý čo najrýchlejší. Len si predstavte, že ste novinár alebo vloger, ktorý môže vynechať kameramana, zvukára a režiséra len preto, že má vo vrecku iPhone. S týmito nástrojmi dokončíte svoj video príspevok za pár minút. Celá úprava vám zaberie len chvíľu.

Adobe Rush CC ocenia užívatelia, ktorí nechcú strácať čas komplikovaným softvérom a kopírovaním súborov. Potrebujú len tie najzákladnejšie nástroje, ktoré Rush CC ponúka. Nás táto aplikácia naozaj presvedčila a tešíme sa na ďalší nápad z dielne Adobe.

 

Apple Inc. (AAPL)