imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Veci, ktoré po prechode na iPhone X budú chcieť trochu zvyku


Tohtoročný iPhone X je majstrovským dielom technológie a dizajnu a právom mu patrí miesto na vrchole ponuky iPhonov. Prechod naň však môže vyžadovať trochu času a zvyku. Pripravte sa teda na to, že…

Na veľkosti záleží

Pre tých, ktorí na iPhone X prechádzajú z modelu Plus, to bude možno jednoduchšie, aj tak si to však vyžaduje trochu cviku. Aj keď zariadenie samotné nie je väčšie než 4,7-palcové iPhony, displej má veľkosť až 5,8 palcov, takže je najväčších displejom na iPhone vôbec. Keďže telefón ovládame prostredníctvom dotykového displeja, na jeho veľkosti záleží.

Náš palec musí zvládnuť priestor celkovo väčší ako na modeloch Plus. Problematické môžu byť najmä rohy, ako napríklad pri prezeraní centra hlásení. Vtedy treba použiť obe ruky, alebo komplexnú akrobaciu, ktorá by sa mohla skončiť aj tým, že telefón pristane na zemi.

Tu vám príde na pomoc funkcia Dosah, ktorá bola na zariadeniach s Touch ID predtým dostupná dvojitým stlačením tlačidla Domov. Na iPhone X sa k nej dostanete potiahnutím prstom nadol na spodnom okraji obrazovky. Na toto gesto si možno budete musieť chvíľku zvykať.

C-C-C-Combo Breaker

Aj keď kombinácie tlačidiel nepotrebujete často, je fajn pamätať si napríklad ako urobiť snímku obrazovky. Ak používate iPhone už nejakú dobu, určite tieto kombinácie už viete spamäti. Ak však prejdete na iPhone X, všetko bude trochu inak.

Keďže ikonické tlačidlo Domov hralo vo väčšine kombinácií kľúčovú rolu, jeho odstránenie poriadne zamiešalo karty. Ako teda spraviť screenshot? Bočným tlačidlom a tlačidlom na ovládanie hlasitosti. Režim zotavovania? Pripojte USB, tlačidlo zvýšenia hlasitosti, potom zníženia hlasitosti a potom stlačiť a podržať bočné tlačidlo. A tak by sme mohli pokračovať ďalej, zoznam zmien je dlhý.

Potom tu máme nové funkcie, ktoré fungujú iba na iPhone X, ako napríklad rýchle vypnutie Face ID stlačením a podržaním tlačidla pre ovládanie hlasitosti a bočného tlačidla. Pointa: môže to chvíľu trvať, než si to úplne osvojíte.

Percentá batérie

iPhone X má skvelú výdrž batérie, aj tak je však fajn mať o nej prehľad. Doteraz stačilo zapnúť možnosť zobrazovania percent batérie v nastaveniach a videli ste ich na hornej lište.

Na iPhone X je však horná lišta rozdelená na dve polovice ostrovčekom pre kameru, takže je tam menej miesta. Apple urobil všetko pre to, aby ikonky neboli na seba úplne natlačené, no percentá výdrže baterky musel vypustiť. Zostala tu len jednoduchá biela ikonka, ktorá ukazuje približný stav.

To však nie je žiaden problém, presné percentá si môžete pozrieť v Ovládacom centre. Stačí si len zvyknúť na to, kde ich hľadať.

Face ID

Face ID je jednou z najpokročilejších technológií na iPhone X. V bežných situáciách je rýchlejšie a praktickejšie, než bolo Touch ID, nehovoriac o tom, že je aj bezpečnejšie. Existujú však aj situácie, kedy by si človek želal mať možnosť odomknúť telefón snímaním otlačku prsta.

Napríklad vtedy, keď je váš telefón na stole a vy ho z nejakého dôvodu nechcete zdvíhať ani sa nakláňať. Alebo máte telefón horizontálne na palubnej doske auta kvôli navigácii a Face ID vás rozpozná len vo vertikálnom režime. Takéto situácie nemusia byť časté, ale bude chvíľu trvať, než prestanete automaticky dávať prst tam, kde predtým bývalo tlačidlo Domov.

Pre tých, ktorí mali predtým model Plus

Tento bod sa netýka všetkých, ale zmieňujú sa o ňom niektorí užívatelia, ktorí predtým používali model Plus. Aj keď iPhone X má 5,8-palcový displej, zobrazuje ten istý obsah ako 4,7-palcové modely. Dôvodom je to, že model Plus je širší ako iPhone X. Systém rozdeľuje modely s 5,5-palcovým displejom horizontálne do 414 bodov, zatiaľ čo displej iPhonu X do 375 bodov. Preto obsah, ktorý sa zobrazí na displeji iPhonu X bude ten istý ako na iPhone 8, akurát bude mať viac miesta.

Takže tí, ktorí prešli na iPhone X z 4,7-palcového modelu zrejme nepocítia veľkú zmenu, kým bývalí majitelia Plus modelu si budú musieť chvíľku zvykať.

 

Apple Inc. (AAPL)