imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

V App Store sa objavujú zavádzajúce predplatné


V App Store sa začali objavovať nekalé manévre, ktoré umožňujú vývojárom profitovať neetickým spôsobom. Apple už začal robiť potrebné kroky, ale bude to dlhý boj...

Tech Crunch nedávno informoval o podvodníkoch lákajúcich na taktiku predplatného, ktorá sa začala vyskytovať v App Store. Hlavným cieľom tohto špinavého triku je lákať užívateľov, aby sa prihlásili do niečoho, na čo zabudnú, a až keď prichádzajú prvé faktúry, uvedomia si, že predplatné mali dávno zrušiť. Ale vtedy je už príliš neskoro a vývojári tak dostanú svoj nespravodlivý podiel.

Podľa správy je ovplyvnená väčšina nástrojov. Zvyčajne vám tieto aplikácie neponúkajú nič iné ako funkcie, ktoré už sú natívne zahrnuté v iOS. Mohli by byť ľahko umiestnené v hornej časti zoznamov ako najpopulárnejšie platené aplikácie. Ako je to možné? Opäť, podvodom.

Jednou zo zavádzajúcich bola aplikácia Scanner App. Mohli ste si „zadarmo“ stiahnuť aplikáciu, ktorá vám umožňuje čítať QR kódy. Táto funkcia je však nainštalovaná do apky Kamera už od iOS 11. Po stiahnutí aplikácia začala používať platenú možnosť – 4 doláre za týždeň alebo 5 dolárov mesačne za funkciu, ktorá v iOS už je. Samozrejmosťou bola aj lákavá voľba na bezplatnú skúšobnú verziu. A zdá sa, že mnohí si túto príležitosť zvolili.

Háčik bol v tom, že bezplatná skúšobná doba trvala len 3 – áno, tri – dni a okamžite sa zmenila na platené predplatné…

Samozrejme, všetko bolo zahrnuté do sekcie Zmluvné podmienky, avšak väčšina užívateľov zvyčajne túto časť preskočí. Je to, samozrejme, ich chyba, ale využitie tejto skutočnosti nie je správne. Pochopiteľne, tento obchodný model fungoval pomerne dobre. Podľa údajov spoločnosti Senso Tower vývojári aplikácie zarobili za tento trik viac ako 14,3 milióna dolárov ročne.

Druhú špinavú taktiku použila apka Weather Alarms, ktorá bola odstránená minulý víkend. Trik, ktorý bol použitý prostredníctvom jednoduchej aplikácie predpovede počasia, sa nazýva „tmavý vzor“. Snaží sa prilákať zákazníkov na bezplatný test, ktorý sa rýchlo stáva plateným predplatným, ktoré v tomto prípade predstavovalo 20 dolárov za mesiac.

Na dosiahnutie tohto cieľa vývojári zobrazili užívateľom pop-up okná, kde boli k dispozícii iba dve možnosti: predplaťte si aplikáciu za niekoľko dolárov za mesiac alebo spustite bezplatnú skúšobnú verziu. Ak chceli užívatelia pokračovať, museli si niečo vybrať, pretože neexistovala možnosť zavrieť vyskakovacie okno, ale len vybrať si jednu z možností. Zrejme sa väčšina z nich rozhodla pre bezplatnú skúšobnú verziu.

Nútiť užívateľov do takýchto situácií nie je etické ani povolené. A vývojári apiek si to plne uvedomujú. V skutočnosti bola k dispozícii možnosť zavrieť okno, ale tá sa ukázala s obrovským oneskorením a s veľmi malým nápisom, ktorého farba sa zhodovala s pozadím. Takže oficiálne neurobili nič, čo skutočne odporuje akémukoľvek nariadeniu. Pozrite si toto video a zaostrite na ľavý horný roh…

To je dôvod, prečo má Apple ťažkú prácu pri filtrovaní týchto aplikácií, aj keď robí všetko, čo je v jeho silách, aby podobné apky a ich vývojárov zastavil. Takéto triky sa sotva dajú odhaliť algoritmami, ktoré prechádzajú zdrojovými kódmi, pretože neporušujú žiadne pravidlá, ale používajú „zadné vrátka“. To tiež sťažuje Applu uviesť dôvod, prečo chce apky odstrániť.

Preto odporúčame, aby ste ostali v strehu a venovali plnú pozornosť tomu, čo podpisujete. Osobne sa snažím vyhnúť aplikáciám, ktoré ponúkajú bezplatné skúšobné obdobie. Ak sú z nejakého dôvodu skutočne potrebné, vkladám do svojho kalendára upomienku, aby som ich zrušil ešte pred začiatkom fakturačného obdobia.

Podľa môjho názoru by najlepším riešením bolo vyžadovať potvrdenie od užívateľov po skončení skúšobného obdobia a pred začiatkom plateného predplatného. Čo si myslíte vy?

Zdroj: 9to5Mac

Apple Inc. (AAPL)