imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Test B&O PLAY Beoplay H8i a H9i


Nedá sa povedať, že by vývojári produktov B&O PLAY zaháľali. Za posledný rok sme pre vás otestovali osem nových výrobkov. Dnes sa ich počet zvýši na desať, pretože sa k nám dostala dvojica toho najlepšieho, čo značka zatiaľ predstavila: Beoplay H8i a H9i.

Kde sú tie časy, kedy bolo v ponuke Bang & Olufsen len zopár produktov, ktoré sa s plynutím dekád menili len v detailoch! Produktová línia B&O PLAY sa na rozdiel od materskej dánskej značky profiluje ako štýlová a „lacnejšia“, aj keď dnes testované slúchadlá by sme do kategórie „lacné“ zrovna nezaradili. O tom však neskôr.

Prvé zo zástupcov radu B&O PLAY boli slúchadlá H6, skvelý over-ear model, ktorý milujeme dodnes. Druhá generácia dokázala svojho predchodcu prekonať v kvalite zvuku. Potom sa ponuka postupne rozširovala o rôzne modely, on-ear, lacnejšie i drahšie, bezdrôtové i drôtové, s potlačením hluku i bez neho. H8i a H9i v sebe zahrňujú všetko. H9i sú bezdrôtové slúchadlá over-ear s aktívnym potlačením hluku a H8i predstavujú to isté vo verzii on-ear. Predstavenie týchto produktov znamenalo koniec pre všetko okrem Beoplay H4, výroba ostatných modelov bola ukončená.

Vzhľad

Dizajn H9i sa príliš nezmenil, slúchadlá sa veľmi podobajú svojmu predchodcovi. Zato H8i vyzerajú úplne inak ako H8 a stali sa tak menším bratom H9i. Môžete sa tešiť na obvyklú prémiovú kvalitu mäkkej jahňacej kože a pravej hovädzej kože, ktoré pokrývajú náušníky z pamäťovej peny a hliníkový most. Balenie je, samozrejme, rovnako štýlové ako jeho obsah, všetko príslušenstvo je krásne usporiadané v oku lahodiacom štýle.

Pokiaľ ide o príslušenstvo, v oboch prípadoch dostanete rovnaké vybavenie: adaptér do lietadla, vrecko na prenášanie v príslušnej farbe a káble: klasický 3,5 mm jack kábel pre vyznávačov drôtov a nabíjací kábel, ktorého jedna strana je USB-A a druhá USB-C. Podobne ako u ďalších slúchadiel B&O PLAY, môžete nové slúchadlá nabíjať týmto portom.

Je len na vás, či sa rozhodnete pre variantu on-ear alebo over-ear. Okrem veľkosti je však medzi týmito modelmi niekoľko rozdielov. Väčšie H9i majú dotykovú ovládaciu plochu na pravej strane a k tomu tlačidlo pre zapínanie a párovanie. H8i majú zase klasické tlačidlá – na jednej strane hlasitosť a tlačidlo pre prehrávanie/pauzu, na druhej strane nájdeme tlačidlá pre zapnutie a potlačenie hluku. Aj keď sme nepatrili medzi veľkých fanúšikov dotykového riešenia B&O PLAY, pri priamom porovnaní nových modelov sa nám nakoniec zdalo praktickejšie.

Pokiaľ ide o farby, máme na výber z dvoch možností: čierna alebo béžová. Obe vyzerajú skvele, v redakcii sme mali H8i v čiernej a H9i v béžovej. Musíme priznať, že béžová varianta sa nám páčila viac. Kovové prvky sú tiež v príslušných farbách, čierne slúchadlá majú kovové prvky v tmavošedej, béžové v striebornej. Náušníky sa v prípade opotrebovania alebo poškodenia dajú ľahko vymeniť.

Čo sa týka pohodlnosti, nemôžeme povedať zlého slovka. Naplňujú očakávania značky, H9i sa nám zdali ešte o niečo pohodlnejšie. Rozdiel medzi verziou over-ear a on-ear je výrazný. Očakávali sme, že oba modely budú ťažšie než H6, nie je to však tak. H8i vážia 215 gramov a H9i 285 gramov a sú pohodlné aj na dlhšie nosenie. Za dizajnom oboch modelov stojí dobre známy Jakob Wagner.

Vnútrajšok

Než sa budeme venovať kvalite zvuku, poďme si najprv vymenovať všetky funkcie. Oboje slúchadlá majú aktívne potlačenie hluku. Na každej strane sa dva mikrofóny podieľajú na eliminovaní všetkého ruchu okolitého sveta. V B&O PLAY ešte vylepšili predchádzajúce riešenia a novú verziu nazvali Advanced ANC. Okrem štyroch mikrofónov majú slúchadlá ešte ďalšie dva pre hovory a komunikáciu so Siri.

Transparentný režim je nám už dobre známy. Pokiaľ je zapnutý, prehrávanie hudby sa zastaví a do slúchadiel sa začne prenášať okolitý zvuk, takže počujete, čo sa okolo vás deje aj bez skladania slúchadiel. Najprv sme mali pocit, že to nefunguje, potom sme si však uvedomili, že to funguje tak prirodzene, až si to človek ani nevšimne. Slúchadlá majú aj jednu novinku. Sú vybavené senzorom blízkosti. Keď si ich zložíte z hlavy, prehrávanie sa zastaví. Len čo si ich znovu nasadíte, pokračuje ďalej. Než si na túto funkciu zvyknete, môže vám privodiť menší infarkt. Pri skladaní slúchadiel sme si všimli asi sekundové oneskorenie, pri opätovnom nasadení však žiadne. Možno to neznie nijak výnimočne, v skutočnosti je to však parádna funkcia.

Keďže oba modely sú bezdrôtové a majú aktívne potláčanie hluku, potrebujú výkonnú batériu. Napočudovanie má H8i výrazne väčšiu 1100 mAh baterku, ktorá vystačí na 20 hodín hudby so zapnutým Bluetooth a ANC, 45 hodín bez ANC a 42 hodín s káblom a zapnutým ANC. To už je slušná výdrž. Batéria H9i sa dá ľahko vymeniť, tá v H8i je zabudovaná. Uvedené údaje platia pre strednú hlasitosť. Slúchadlá sa kompletne nabijú za 3,5 a 2,5 hodiny. V oboch prípadoch sú vybavené Bluetooth vo verzii 4.2 a podporou AAC kodekov.

Prejdime však k samotnému zvuku. Oba modely majú 40-milimetrové dynamické reproduktory, ktoré zabezpečujú ten najlepší zvuk. Ide o základné dynamické jednotky, nie elektrostatické. Frekvencia sa pohybuje medzi 20 až 20 000 Hz, čo možno veľa nenapovie. Musíte si ich proste vyskúšať. Podľa toho, aký dôraz kladie B&O u H8i aj H9i na extra funkcie, ako je senzor blízkosti, sme neočakávali v kvalite zvuku žiaden zásadný posun oproti predchádzajúcim modelom.

Ani sme sa nemohli viac mýliť. Najprv sme vyskúšali H9i, pretože nám ich dizajn viac sedel. Zapli sme ich, spárovali, updatovali a zapli hudbu. Bez debát ide o najlepšie B&O slúchadlá v histórii. Nie sú len o trošku lepšie než H6, ale oveľa. Netušíme, akým zázrakom sa to vývojárom podarilo, ale počuli sme v piesňach všetko do posledného tónu.

Farebnosť je pre B&O štandardná – basy trošku silné, ale vo všetkých hladinách je podanie čisté a príjemné. Aplikácia Beoplay je čerešničkou na torte, keďže oba modely podporujú funkciu ToneTouch, ktorá dovoľuje prispôsobenie podľa vlastných želaní. Je to jeden z najlepších vynálezov v histórii Beoplay. Stačí hýbať ukazovateľom po ovládacej ploche a nastaviť si tak rôzne typy podaní. Funguje to skvele.

Predpokladali sme, že H8i budú pre svoj dizajn znieť o niečo horšie, ale vôbec nie. Nedokázali sme nájsť žiaden rozdiel. Jediný bol snáď v tom, ako sa do nich dostáva okolitý hluk a aké sú pohodlné pri dlhšom používaní. Môžeme zodpovedne vyhlásiť, že pokiaľ si máte vybrať medzi týmito dvoma modelmi, jediným rozhodujúcim faktorom je veľkosť.

S potlačovaním hluku neboli u B&O ani predtým žiadne problémy, je ale jasné, že slovo „Advanced“ je v tomto prípade opodstatnené. Zase o krok lepšie. Eliminuje najmä monotónne zvuky ako hluk lietadla, poradí si ale aj s ostatnými. Vo veľkom otvorenom ofise nespoznáte rozdiel medzi týmito slúchadlami a produktmi Bose, ktoré dlhodobo patria k najlepším v potlačovaní hluku.

Verdikt

O novinkách Beoplay H8i a H9i môžeme povedať len to najlepšie. Dánski inžinieri sa prekonali, čo sa týka kvality zvuku aj nových extra funkcií ako automatické pozastavenie prehrávania. Vychádzali sme z toho, že je v podstate zbytočné vydávať novú generáciu B&O PLAY slúchadiel, ale veľmi rýchlo sme zmenili názor.

Jediným problémom môže byť cena. Produkty Beoplay nikdy nepatrili k najlacnejším, H8i a H9i sú však ešte o kúsok drahšie. Dalo by sa povedať, že sú iPhonom X medzi slúchadlami. On-ear model H8i vyjde na Slovensku na 399 eur, over-ear model H9i na 499 eur. V tejto cenovej rovine sa môžete poohliadnuť po množstve kvalitných slúchadiel, krajšie však nájdete len ťažko. Pokiaľ ste ochotní túto cenu zaplatiť, so svojim úlovkom budete určite viac než spokojní. Nie sú však dostupné okamžite. Aktuálne si môžete model H9i predobjednať, tak neváhajte a rezervujte si ho už teraz.

Apple Inc. (AAPL)