imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Test Beoplay E8 – víťazí zvuk


Naskytla sa nám príležitosť vyskúšať prvé plne bezdrôtové slúchadlá do uší od B&O PLAY a rozhodne nás nesklamali. Pri testovaní sme sa zamerali na to, ako obstoja pri bežnom používaní a v porovnaní s konkurenciou.

Nedávno sme písali o histórii značky Bang & Olufsen, takže bezdrôtové štuple Beoplay E8 k nám dorazili v príhodnú dobu. Okrem nich a, samozrejme, AirPods sú teraz na trhu aj ďalšie modely, ktoré sa vezú na vlne trendu dokonalej prenosnosti a kompaktnej veľkosti.

Na výber máme z množstva produktov, takže môžeme ľahko porovnávať. AirPods sú na trhu dlhšie, takže E8 sú trochu v nevýhode, pretože bezdrôtovú technológiu si užívame nejakú dobu a už nás tak neohuruje. Pozrime sa spolu na to, ako si E8 poradia s rastúcimi nárokmi užívateľov.

Vonkajšok

Čo sa týka balenia, prekvapenia sa nekonajú, aspoň nie pre tých, ktorí už krabičky od Beoplay videli. Nádherné, dômyselné balenie, všetko krásne na svojom mieste. Ako prvé uvidíte ochranné nabíjacie púzdro a samotné slúchadlá.

Tie majú štvorcový tvar so zaoblenými rohmi: dizajn vám možno pripomenie H5, lenže tieto nemajú kábel. Keď ich chytíte do ruky, sú pomerne ľahké. Dôvodom je, bohužiaľ, väčší podiel plastu než u iných modelov Beoplay. Je to pochopiteľné, kov a koža nie sú v tejto oblasti najlepšou voľbou.

Podobne je to s obalom. Je síce vyrobený z kože, na dotyk však pôsobí trochu umelo, čo je škoda. Aby sme sa rozumeli, všetky materiály sú, samozrejme, v poriadku, od značky B&O PLAY sme však už videli aj lepšie.

Používanie

Na tieto drobnosti rýchlo zabudnete, keď slúchadlá začnete používať. Akonáhle zvládnete obvyklé párovanie, čakajú vás už len výhody.

Najlepšie je podľa nás ovládanie. Môžete sa s ním pohrať na oboch stranách, ľahko nájdete dotykové plochy (sú orámované hliníkovým krúžkom z vonkajšej strany). Ovládanie má mnoho veľmi intuitívnych možností pokrývajúcich takmer všetko, čo môžete potrebovať. Ak klepnete a podržíte prst na pravej strane, zvýšite hlasitosť, na ľavej strane ju takisto znížite. Dvojitým klepnutím na pravej strane preskočíte na skladbu dopredu, na ľavej strane zase dozadu. A mohli by sme pokračovať. Pri počúvaní hudby môžete ovládať cez slúchadlá takmer všetko, čo je veľmi pohodlné.

Ďalšou skvelou vecou na E8 je zvuk. V porovnaní s ostatnými produktmi od B&O PLAY má o niečo väčšiu hĺbku basov, určite však nie príliš. Máme tu i dôverne známu aplikáciu Beoplay, v ktorej si môžete zvuk prispôsobiť vlastnému vkusu. Hudobnému zážitku veľmi napomáha pasívne potlačenie hluku, ktoré odstráni všetky rušivé elementy. Ani raz nám nechýbala jeho aktívna verzia.

Ako sa však hovorí, najsilnejšia stránka môže byť zároveň najväčšou slabosťou. Platí to aj o slúchadlách E8. Potlačenie hluku funguje tak dobre, že občas sme museli nechať vstúpiť aj trochu okolitého ruchu, aby sme nemuseli slúchadlá hneď skladať z hlavy. Na to presne slúži transparentný režim: prenáša zvuk zvonku do ucha prostredníctvom vonkajšieho mikrofónu. Toto riešenie však nie je úplne dokonalé.

Nefunguje zle, ale nepresvedčilo nás k pravidelnému používaniu. V aplikácii sa síce dajú nastaviť tri úrovne transparentnosti, no nech si vyberiete ktorúkoľvek, výsledok vyznie s ozvenou a nie úplne príjemne. Výdrž baterky je slušný priemer, pri priemernej hlasitosti môžete na jedno nabíjanie počúvať hudbu 4 hodiny. Púzdro, ktoré slúži aj ako nabíjačka, dobije slúchadlá dvakrát, než ho budete musieť nabiť tiež.

Verdikt

Slúchadlá Beoplay E8 sú výborné. Majú skvelý zvuk, jedinečný dizajn a ovládanie si zaslúži špeciálne ocenenie. Na druhej strane tu však máme transparentný režim, ktorý by zniesol zlepšenie, a materiály, na aké u B&O PLAY nie sme zvyknutí.

Ak ich porovnáme s AirPods, slúchadlá E8 sú pre tých, ktorí majú radi jedinečnosť, dobrý zvuk a intuitívne používanie. AirPods však majú čip W1 a tomu sa konkuruje len ťažko. Slúchadlá od Applu majú body navyše, čo sa týka výdrže baterky, dosahu a párovania.

Aj keď by si človek mohol myslieť, že E8 sú v podstate AirPods Pro s lepším dizajnom, viacerými funkciami a lepším zvukom, nie je to celkom pravda. Oboje slúchadlá sú skvelé a ťažko povedať, ktoré sú lepšie. Každý má iné nároky a očakávania a na základe nich by si mal vyberať.

Apple Inc. (AAPL)