imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Test Bang & Olufsen BeoSound 1 a BeoSound 2


V redakcii sme už otestovali mnohé zariadenia od B&O PLAY, mladšieho brata slávnej dánskej značky Bang & Olufsen. Teraz sa k nám však dostali dva „naozajstné“ produkty Bang & Olufsen – bezdrôtové reproduktory BeoSound 1 a BeoSound 2.

Aký je vlastne rozdiel medzi B&O PLAY a Bang & Olufsen? Možno poviete, že rozdiel spočíva v prvom rade v cene. Vyššiu cenu však nezaplatíte len logo značky, produkty Bang & Olufsen majú aj ešte vyššiu kvalitu a lepší dizajn ako zariadenia Beoplay. Na tento pár reproduktorov sme boli veľmi zvedaví, aj keď sme už zopár zariadení Bang & Olufsen vyskúšali.

Dizajn

Pokiaľ ide o dizajn, dánska značka Bang & Olufsen bola vždy na špičke. Je to vec, ktorou sa líšia od ostatných – ich produkty sú skutočne nádherné. Nie sú len krásne, ale aj jedinečné. Niekedy nie je dokonca na prvý pohľad jasné, aká sa za dizajnom skrýva funkcia. To platí aj pre BeoSound 1 a BeoSound 2. Oba majú elegantný kónický tvar, jeden s jedným horizontálnym a druhý s mnohými vertikálnymi zárezmi.

Telo zariadení je z brúseného hliníka, sú tu však zaujímavé detaily. Vrchná plocha je pokrytá drobnými čiarkami, ktoré sú kratšie než jeden milimeter. Vďaka tomu sa slnečné lúče odrážajú jedinečným spôsobom a aj keď je to len detail, celé zariadenie vďaka tomu pôsobí, akoby pochádzalo z vzdialenej planéty a vyvinuli ho mimozemšťania.

Kvalita reproduktora je excelentná – je to dobre stavané robustné zariadenie. Je známe, že väčšia hmotnosť je znakom spoľahlivosti a u modelov BeoSound sa preto niet čoho obávať: menší model 1 váži 3,5 kg a model 2 až 4,1 kg. Líšia sa aj vo výške. BeoSound 1 meria na výšku 33 cm, BeoSound 2 má o 10 cm viac, teda 43 cm. Predstavovali sme si ich oba väčšie, ale musíme uznať, že vyzerajú úžasne, najmä BeoSound 2.

Drobný tmavý ihlan medzi dvoma hliníkovými časťami reproduktoru má navrchu malé LED, ktoré je vidieť zo všetkých strán, takže viete, čo sa s reproduktorom deje. Reproduktory nemajú špeciálny kónický tvar len preto, aby lahodili oku. Vďaka nemu dokážu distribuovať zvuk, ktorý vychádza zhora v 360 stupňoch. Sú vybavené technológiou akustických šošoviek, ktorá zaručuje špičkový hudobný zážitok. Na hornej ploche zrezaných kužeľov sa nachádzajú ovládače – koliesko na ovládanie zvuku a dotyková plocha s LED na signalizáciu stavu.

Balenie produktov sa nesie v duchu tradície Bang & Olufsen. Jednoduchá kartónová krabica, ktorá ničím neurazí. Celkový vzhľad BeoSound 1 a 2 by sa dal zhrnúť slovom nádherný. Reproduktory sú dostupné v medenej a striebornej farbe, z času na čas sa však môže objaviť aj nejaká exkluzívna verzia (napríklad lakovaná čierna alebo zelená).

Funkcie

Začnime tými funkciami, ktoré majú oba reproduktory spoločné. Najprv sa pozrieme na bezdrôtové technológie. Reproduktory majú množstvo integrovaných služieb a možností streamovania. Patria medzi ne napríklad Multiroom technology od B&O, Bluetooth, AirPlay, Chromecast, DLNA, Spotify, Deezer, QPlay a TuneIn. Dokonca si môžete vybrať aj Ethernet 10/100 Mbit/s. 3,5 mm jack konektor má však len BeoSound 2. Oba reproduktory sú vybavené bezdrôtovým pripojením cez Wi-Fi (2,4 GHz a 5 GHz) a Bluetooth 4.1. Batériu má len BeoSound 1, takže ak vám zaleží na tom, aby bol reproduktor dokonale prenosný, môžete si vybrať menší model. Výdrž batérie je približne 16 hodín s priemernou hlasitosťou a 4 hodiny na maximum.

Ako užívatelia iPhonu máme s aplikáciou Bang & Olufsen pre iOS veľmi dobré skúsenosti. Je veľmi jednoduchá. Stačí pár klepnutí a pripojí sa na WiFi sieť. Treba však používať poslednú verziu aplikácie. Vďaka nej budete môcť pripojiť všetky zariadenia B&O a staršie Beoplay zariadenia (ako napríklad A8). Táto aplikácia neponúka síce toľko možností ako aplikácia B&O PLAY, avšak obľúbenú funkciu ToneTouch a ekvalizér nájdeme aj tu.

Modely sa líšia výrazne samotnými reproduktormi. Navrchu BeoSound 1 sa nachádza sobwoofer, ktorý má vrchný priemer asi 4 cm a spodný 10 cm. BeoSound 2 má 13-centimetrový subwoofer, dva 5-centimetrové stredové reproduktory a 2-centimetrový vysokotónový reproduktor. Pre skvelú kvalitu zvuku viac netreba.

Zvuk

Vyzerajú teda skvele, ale ako znejú? Najprv sme vyskúšali BeoSound 1 a úprimne musíme povedať, že nás neomráčil. Samozrejme, vôbec neznie zle, pri počúvaní však neostanete stáť s otvorenými ústami. Vo veľkom priestore trochu stráca na sile, aj keď pokrýva 360 stupňov. Nezaplní hudbou celú záhradu, ale na byt priemernej veľkosti viac než postačí.

To však neplatí pre jeho väčšieho brata BeoSound 2, ktorý poskytuje naozaj špičkový zvukový zážitok. Má obrovskú silu – takmer sme sa neodvážili otestovať hlasitosť na maximum, aby sa susedia nezbláznili. Má geniálny, plný zvuk, všetky frekvencie sú jasné a čisté a basy berú dych. Máme pocit, že tento reproduktor sa hodí oveľa viac na a prehrávanie elektronickej hudby ako klasickej alebo jazzu.

Mohli by sme teraz spievať celé ódy na ten úžasný zvuk. Je naozaj parádny aj pri vyššej hlasitosti a oveľa živší, než sme očakávali. Tento model by sme si kúpili bez zaváhania.

Zhrnutie

Zrejme pre vás nie je žiadnou novinkou, že výrobky značky Bang & Olufsen nepatria k tým najlacnejším na trhu, a tak je to aj s dvoma novinkami. Cena BeoSound 1 je 1295 eur a BeoSound 2 dostanete za 1499 eur.

Táto cena prekvapí snáď iba tých, ktorí ešte nevideli žiadne produkty tejto značky. Ich cieľová skupina je pomerne úzka, výrobky sú určené tým, ktorí si nadovšetko cenia kvalitu zvuku a dizajn.

BeoSound 2 prekonal všetky naše očakávania, ktoré teda neboli malé. Keď odhliadneme od ceny, ktorú si nemôže dovoliť zaplatiť každý, oba reproduktory možno odporúčať najmä vďaka skvelému zvuku, dizajnu a robustnej konštrukcii. Ak vám to váš rozpočet dovoľuje, určite si ich choďte vypočuť.

Apple Inc. (AAPL)