imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Test 10.5-palcového iPadu Pro


Minulý piatok sme dostali na testovanie 10,5” iPad Pro, čo znamená, že sme ho mali päť dní. Ale už po prvých piatich minútach sme sa pokúšali vymyslieť, aký úvod a aké formulácie by sme mali v tejto recenzii použiť, ako stručne zhrnúť, aký nový iPad Pro je. Ukázalo sa, že o tomto produkte môžeme hovoriť len v superlatívoch. Je to najlepší iPad, aký bol kedy vytvorený, o tom niet pochýb. Alebo presnejšie povedané, má takú podobu, akú mal vždy mať.

Možno ste vlastníkmi iPadu už dlho. iPad môže byť veľmi užitočný nástroj na doma, je oveľa jednoduchšie užívať ho ako notebook. Nie je potrebné ho upgradovať: môžete mať iPad 4 a nemusíte sa cítiť nútení prejsť na novšie produkty, aj keď sú rýchlejšie, tenšie a majú lepší displej, nehovoriac o Split View. Všetko toto môže byť pre vás dôležité: iPad 4 je úplne uspokojivý, aj keď je to 5 rokov starý model. Máme tu však teraz 10,5″ iPad Pro a musíme byť úprimní. Možno je čas zaobstarať si lepší prístroj a možno na to budete mať aj chuť. V tomto článku budeme najprv hovoriť o hlavných vylepšeniach a potom tento produkt zhodnotíme subjektívne.

Zvonku

10.5” iPad Pro sa v tomto ohľade príliš nezmenil. Je o niečo väčší ako 9,7″ modely, ale možno si to ani nevšimnete, keď ho vyberiete z krabice. Keď ich ale položíte vedľa seba, je to naozaj zrejmé. Rámček je oveľa tenší, preto sa do neho vojde o 20 % väčší displej. Fotoaparát je umiestnený na chrbte, ako vždy, ale na oplátku je teraz lepší. Hrúbka je rovnaká 6,1 mm, teda o 1 mm tenší než iPhone 7.

Reproduktory sa nachádzajú hore aj dole, rovnako, ako boli umiestnené v predchádzajúcich generáciách: sú hlasné a dobre znejú, ale to je všetko, niet viac čo dodať. 10.5″ iPad Pro je k dispozícii v štyroch farbách, ako obvykle, my sme na testovanie vybrali rose gold. V porovnaní s iPadom 4 je úžasne tenký a ľahký, ale to nebude asi veľké prekvapenie pre tých, ktorí majú novšie iPady.

Displej

To je pravdepodobne najvzrušujúcejšia súčasť nového iPadu Pro. Rozlíšenie menšieho modelu je 2 224 x 1 668 pixelov, čo nevyzerá ako veľká zmena, ale stále ju môžete cítiť. Je to rovnaká technológia True Tone ako u predchádzajúceho modelu. Tá sa môže na prvý pohľad zdať trochu divná, ale mali by ste si nechať čas zvyknúť si na ňu. Nakoniec by ste si ju mohli aj obľúbiť a už by vám nevadila, skôr naopak.

Avšak skutočnou novinkou je obnovovacia frekvencia 120 Hz, ktorá bola pokrstená Promotion – a skutočne o nej môžeme hovoriť len v superlatívoch. Keď Apple kládol obrovský dôraz na túto novú funkciu počas demo ukážky, mysleli sme si: dobre, dobre, možno ak tomu budeme venovať pozornosť, mohli by sme si to dokonca aj všimnúť. Nebolo to však tak. Akonáhle začnete skrolovať na stránke, okamžite si to všimnete. Všetko je plynulejšie a hladšie, všimnete si to zvlášť vtedy, keď sa vrátite späť k zariadeniu, ktoré túto technológiu nemá. Áno, áno, je ľahké si zvyknúť na dobré veci. Jedná sa o také typické zlepšenie: nemáme tušenie, či to chceme, alebo nie, kým to nevyskúšame, a potom sa len pýtame, prečo to nebolo od začiatku súčasťou týchto zariadení.

Apple Pencil reaguje tiež rýchlejšie vďaka obnovovacej frekvencii 120 Hz. O jej reakčnej rýchlosti nemôžeme povedať nič zlé, pretože bola dosť rýchla už predtým, ale teraz sa zdá byť ešte o niečo rýchlejšia. Je fakt, že sa objavuje len v natívnych aplikáciách – dúfajme, že len zatiaľ –, takže sa nemôžete tešiť zo super rýchlosti v aplikácii Paper od FiftyThree, ale zdá sa, že je taká rýchla ako v Pixelmator. Je možné, že sa nám len zdá, že je inak trochu pomalší.

Výkon

Počuli sme, že iPad Pro je rýchly a že je dokonca dostatočne rýchly na to, aby prekonal staršie MacBooky Pro. No, 6-jadrové A10X (s 3 ekonomickými a 3 extrémne rýchlymi jadrami) skutočne dostáva svojej povesti. Nevieme, či existuje nejaký proces, ktorý by mohol iPad Pro zmraziť, pri testovaní sa nám to nepodarilo, hoci je pravda, že nevieme, ako vykresľovať 3D objekty, a tak sme to neskúsili. Vykonali sme niektoré základné testy Geekbench, ktorých výsledky vidíte na obrázku. 2.32GHz A10X má celkom pôsobivý výpočtový a grafický výkon. Samozrejme to bol len test, ale iPad Pro sa zdá byť extrémne rýchly aj v každodennom používaní – 4GB RAM v tom hrá veľkú úlohu.


Apple povýšil vývoj interných čipov na úplne novú úroveň. Keď sa pozrieme na to, ako sa pred siedmimi rokmi objavili so svojím prvým vlastným procesorom, zrazu vidíme, aký prekvapujúci počin bol, že do procesorov série A vložili taký výkon. Ak ste počas WWDC vynechali demo ukážku Affinity Photo, stojí za to sa naň pozrieť, je to veľmi pôsobivé. Nezabudnite, že ide o procesor z telefónu v puzdre s hrúbkou 6 mm – a počas testu sa sotva zahrial.

Fotoaparát

O fotoaparáte toho nie je veľmi čo povedať. 12 MP fotoaparát s optickou stabilizáciou obrazu sa dostal na zadnú stranu: vyhotovuje celkom dobré fotky a možno dokonca budete mať chuť fotiť iPadom, ale úprimne povedané, vyzerá to mierne smiešne. Pri skenovaní dokumentov to však môže byť užitočné. Môžete dokonca nahrávať videá v rozlíšení 4K s rýchlosťou 30 snímok za sekundu. 7 MP kamera FaceTime ponúka 1 080p videozáznam.

iOS 11

Hoci iOS 11 ešte nebol vydaný (jeho vydanie sa očakáva niekedy v septembri), jednoducho sme sa nemohli udržať a na 10.5″ iPad Pro sme nainštalovali prvú beta verziu pre vývojárov. Nové funkcie predstavené v iOS 11 sa týkajú predovšetkým iPadu a je tiež zrejmé, že nové iPady Pro boli špeciálne vytvorené pre tento nový operačný systém. Mohli by sme dokonca povedať, že bežná jednota hardvéru a softvéru spoločnosti Apple dosiahla s touto dvojkou svoj vrchol.

Nechceme do podrobností opisovať iOS 11, pretože tento test je predovšetkým o iPade, nie o samotnom operačnom systéme. Vďaka novému iOSu však dostávame oveľa viac, a preto o tom musíme jednoducho hovoriť. Funkcie Dock a Drag & Drop možno poznáte Keynote na WWDC a práve tie sme najskôr vyskúšali. Sú povedomé, ale divné: základné funkcie sú samozrejme rovnaké ako v prípade akéhokoľvek iného operačného systému pre stolné počítače, ale boli optimalizované pre multi-touch. Oplatí sa použiť obe ruky, obrázok môžete držať jednou rukou, potiahnuť multitasking alebo Dock nahor druhou rukou a potom len obrázok umiestniť, kam chcete.

V podstate môžete funkciou Drag uchopiť čokoľvek: text, obrázky, odkazy, poznámky, kontakty, súbory, miesta na mape – všetko, na čo pomyslíte. Budete si musieť zvyknúť na nové rozhranie, ale práca na iPade je tak príjemná, že to nedokážeme popísať slovami.

Keď sme už u práce… Večná debata je, či iPad môže z tohto pohľadu nahradiť stolný počítač. Je jasné, že môže nahradiť notebook, keď ide o prehliadanie internetu, Facebooku, YouTube a podobných vecí, keď ste doma. To môže potvrdiť skoro každý, kto to zažil. To platí stále: v niektorých prípadoch môže nahradiť notebook. Každý ale máme príklady toho, kedy to možné nie je, pretože nemôžeme spustiť niektoré softvéry a podobné veci. Áno, existuje mnoho prípadov, keď nemôže nahradiť notebook.

Ale pre mnoho ľudí môže iOS 11 znamenať TÚ ZMENU. Multitasking sa naozaj vyvinul a funkcie Drag & Drop šetria životy. Apple možno ani necieli na starého užívateľa, pretože je ťažké si zvyknúť na úplne nový systém, ale na úplne nových užívateľov. iPad naozaj nemôžete používať v každej práci, ale tam, kde je to možné, môže byť oveľa lepšou voľbou, a to aj kvôli svojej veľkosti. Tu sme si všimli jedného veľkého rozdielu medzi oboma veľkosťami – dve aplikácie s vertikálnym zobrazením na plnej obrazovke sa vedľa seba v režime Split View vojdú iba v modeli s rozmermi 12,9″.

Povedzme si ešte pár slov o vzdelávaní. Je úžasné si zapisovať poznámky na iPade aj ručne a má aj veľa malých funkcií, ktoré vám pomôžu. Napríklad klepnete na uzamknutú obrazovku s Pencil, aplikácia Poznámky sa okamžite otvorí a ihneď môžete začať písať. Rozpozná váš rukopis a bude ho indexovať pre Spotlight – kým nepoužijete písmo s diakritikou, pretože sa zdá, že táto funkcia je k dispozícii iba pre angličtinu. Nezabudnime ani na novú softvérovú klávesnicu, ktorá je tiež celkom v pohode, vďaka poťahovaniu nadol môžete písať čísla a ďalšie znaky oveľa rýchlejšie.

 

Zhrnutie

Nebudeme to preťahovať, táto recenzia je už aj tak dosť dlhá. Nový iPad Pro je rozhodne najlepším iPadom vôbec. Je tiež isté, že je to doteraz najsilnejší tablet – celý hardware, od displeja až po procesor, patrí do kategórie „je to príliš dobré na to, aby to bola pravda“.

Máte starší iPad a nenahradili ste ho ešte preto, že nevyšla aktualizácia, ktorá by za to stála? Ak máte pocit, že by to chcelo zmenu, potom váš čas nadišiel. Ak ste práve premýšľali o kúpe iPadu a potrebovali trochu (alebo veľa) postrčiť, nadišiel čas aj pre vás. Je však dôležité si uvedomiť, že skutočná sila, ktorú má táto šelma, sa objaví až s vydaním systému iOS 11. Betu môžete určite vyskúšať, ale v tejto Bete pre vývojárov sa objavuje veľa chýb (hoci pre každodenné použitie nie sú prekážkou).

Jediná vec, ktorá vás môže odradiť, je cena. 10.5” iPad Pro s 64 GB začína na približne 730 eurách, čo je veľa peňazí. Ak si kúpite klávesnicu, Pencil a jednoduchšie puzdro, dostanete sa takmer na cenu MacBooku Air. Za túto cenu je to ale stále silnejší zariadenie – hoci nedáva príliš zmysel ich porovnávať , pretože jeden vyhovuje jednému užívateľovi lepšie, zatiaľ čo druhý je dobrý pre iného. Ale cena iPadu Pro je v porovnaní s iPhonom 7 celkom slušná. Najprv sme boli mierne v šoku, keď sme po WWDC videli ceny iPadu Pro, ale teraz, keď sme mali možnosť ho niekoľko dní používať, musíme povedať, že naozaj stojí za tie peniaze. Nie je to len základný iPad (aj keď ten je asi o 330 eur lacnejší), je to iPad Pro.

Po vydaní iOS 11 to bude produkt, ktorý si budete chcieť okamžite kúpiť. iPad konečne chytil druhý dych.

Apple Inc. (AAPL)