imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Takto bude fungovať správa výkonu v iOS 11.3


Apple splnil, čo sľúbil, a vytvoril adaptívnu, samoregulačnú technológiu pre správu výkonu batérie. Nová beta verzia iOS 11.3 je vonku a s ňou niekoľko nových funkcií pre správu výkonu baterky.

Spoločnosť o tejto téme poskytla veľmi podrobné informácie na oficiálnej stránke podpory, ktorá je dostupná aj v slovenčine. Tu sú v skratke najdôležitejšie fakty:

  • Funkcie sú zatiaľ dostupné v beta verzii, môžu sa vyskytnúť chyby.
  • Tieto funkcie sú dostupné v menu Nastavenia > Batéria > Zdravie batérie (Beta).
  • Spomaľovanie bude riadené funkciou správy výkonu.
  • Po vydaní oficiálnej verzie 11.3 bude funkcia správy výkonu default vypnutá.
  • Zapne sa automaticky, až keď sa zariadenie neočakávane vypne.
  • Vďaka vyspelejšiemu dizajnu hardvéru a softvéru iPhonu 8, iPhonu 8 Plus a iPhonu X bude vplyv správy napájania na týchto modeloch menej zrejmý.
  • Súčasťou obrazovky Zdravie batérie budú informácie o maximálnej kapacite batérie.
  • Maximálna kapacita batérie bude ukazovať aktuálnu kapacitu v porovnaní s novou batériou.
  • iOS vás upozorní, kedy je potrebná výmena batérie.
  • Užívatelia môžu zistiť, či je zapnutá funkcia správy výkonu a v prípade potreby ju môžu vypnúť.

Podrobnejšie zhrnutie slovami Applu:

Problém

Neočakávané vypnutia sú pravdepodobnejšie, keď je batéria takmer vybitá, má vyšší chemický vek alebo sa nachádza v chladnejšom prostredí. V extrémnych prípadoch môže k vypnutiam dochádzať častejšie, a to až natoľko, že zariadenie začne byť nespoľahlivé alebo nepoužiteľné.

Systém iOS v iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 a iPhone 7 Plus chráni zariadenie pred neočakávanými vypnutiami tým, že dynamicky spravuje výkyvy výkonu tak, aby sa iPhone dal stále používať. Táto funkcia správy výkonu sa vzťahuje iba na iPhone a v iných produktoch Apple ju nenájdete.

Správa výkonu funguje tak, že sleduje prevádzkovú teplotu zariadenia spolu s momentálnym nabitím batérie a jej impedanciou. Len ak to tieto premenné vyžadujú, systém iOS dynamicky obmedzí maximálny výkon niektorých systémových súčastí, ako je napríklad procesor alebo grafický procesor, aby zabránil nečakanému vypnutiu. Výsledkom je, že zaťaženie zariadenia sa automaticky vyvažuje a systémové operácie sú lepšie rozvrhnuté v čase namiesto toho, aby dochádzalo k náhlym výrazným výkyvom výkonu. V niektorých prípadoch si používateľ ani nemusí všimnúť akékoľvek zmeny v každodennom výkone zariadenia. Záleží to od toho, nakoľko musí jeho zariadenie využívať funkcie správy výkonu.

Zmeny správy výkonu spôsobené vybitou batériou alebo nižšími teplotami sú dočasné. Ak je už ale batéria príliš chemicky stará, môžu byť zmeny v správe výkonu trvalejšie.

Je to spôsobené tým, že všetky nabíjateľné batérie sú spotrebné súčasti a majú obmedzenú životnosť, a preto je nakoniec potrebná ich výmena. Ak sa vás tieto zmeny týkajú a chcete zvýšiť výkon svojho zariadenia, môže vám pomôcť výmena batérie.

Správa výkonu

Systém iOS 11.3 vylepšuje funkciu správy výkonu tým, že pravidelne vyhodnocuje úroveň správy výkonu potrebnú na zabránenie neočakávaným vypnutiam. Ak stav batérie umožňuje poskytovať maximálny výkon na zistenej úrovni, správa výkonu sa obmedzí. Ak opäť dôjde k neočakávanému vypnutiu, úroveň správy výkonu sa zvýši. Toto vyhodnocovanie prebieha priebežne, vďaka čomu umožňuje flexibilnejšie prispôsobovať správu výkonu aktuálnemu správaniu zariadenia.

S postupným zhoršovaním zdravia batérie sa môže znižovať aj jej schopnosť poskytovať maximálny výkon. Obrazovka Zdravie batérie obsahuje časť Maximálny výkon zariadenia, na ktorej sa môžu zobrazovať nasledujúce hlásenia.

Maximálna kapacita

Obrazovka Zdravie batérie obsahuje informácie o maximálnej kapacite batérie a jej schopnosti poskytovať maximálny výkon.

Maximálna kapacita batérie predstavuje kapacitu batérie zariadenia v porovnaní s novou batériou. Pri prvej aktivácii má batéria kapacitu 100 % a s postupným chemickým starnutím sa jej kapacita znižuje, v dôsledku čoho môže byť doba používania zariadenia medzi jednotlivými nabitiami kratšia.

Normálna batéria je navrhnutá tak, aby si pri prevádzke v bežných podmienkach zachovala až 80 % pôvodnej kapacity po 500 úplných cykloch nabitia.

Zdroj: Apple

Apple Inc. (AAPL)