imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Tajné služby lovia v Appli vynášačov tajomstiev


Zdá sa, že Apple už má dosť. Začalo im vadiť, že správy o nových produktoch unikajú už pred uvedením. Organizujú preto pre svojich zamestnancov prednášky o utajení, zatiaľ čo bývalí experti FBI, NSA a Tajnej služby Spojených štátov hľadajú zdroje týchto únikov.

Priestor pre zlepšenie tu určite je. Médiá sa dozvedeli o detailoch mimoriadne dôvernej schôdzky o bezpečnosti a zastavení únikov z 60-minútového záznamu, ktorý unikol. Tiež vám to príde ironické? Táto situácia je však dobrým príkladom toho, ako vážne to je.

Úniky sú zlé z mnohých dôvodov. Po prvé pokazia prekvapenie pre tých užívateľov, ktorí chcú cítiť brnenie a pocit vzrušenia pri sledovaní Keynote. To je teraz pomerne náročné, najmä keď vieme o nových iPhonoch alebo dokonca o predtým neznámych produktoch, ako je HomePod, v podstate všetko už šesť mesiacov pred ich predstavením. Po druhé je to tiež zlé pre Apple: kto by si kúpil iPhone X v marci, keď vie, že o 6 mesiacov neskôr bude k dispozícii oveľa múdrejší iPhone X + 1? Tim Cook hovoril o tejto situácii v jednom rozhovore:

Len som to preletel a nemal čas to podrobne študovať. Ale všeobecne máme pocit, že je tu dočasný útlm v predaji iPhonov, ktorý je podľa nášho názoru daný tým, že správy o budúcich iPhonoch unikajú veľmi skoro a je ich stále viac. Úniky sú zrejmé a môžu stáť za týmito údajmi. Neviem, nám sa to zdá jasné.

Živná pôda klebiet

Apple sa túto tendenciu snaží ukončiť. Riaditelia spoločnosti usporiadali prednášku pre viac ako 100 zamestnancov s názvom „Stop únikom – Ako uchovať tajomstvo Applu“, ktorá bude pravdepodobne prvou prednáškou z celej série. Odborníci počas prednášky prekvapivo povedali, že najproblematickejšími bodmi nie sú zahraniční (čínski) dodávatelia. U nich sa im podarilo nastaviť pravidlá tak prísne, že väčšina informácií v roku 2016 unikla z amerických kampusov Applu.

Viceprezident Applu pre produktový marketing iPodu, iPhonu a iOS Greg Joswiak v tejto súvislosti zaujal veľmi silné stanovisko:

Pre Tima to je veľmi dôležité. V skutočnosti by malo byť dôležité pre všetkých zamestnancov Applu, aby sme to prestali tolerovať. V hĺbke duše verím, že ak najmeme inteligentných ľudí, budú o tom premýšľať, pochopia to a nakoniec urobia tú správnu vec, a to je držať ústa zatvorené.

Snažili sa tiež apelovať na emócie zamestnancov a vysvetliť im vážnosť situácie silnými slovami. Počas prednášky premietali veľa videí. V niektorých videách zamestnanci hovorili o tom, ako zle sa cítia, keď čítajú uniknuté informácie o produktoch, alebo že ľudia vynesením informácií zradili celý svoj tím. Premietali tiež jednu zo starších prezentácií Tima Cooka, kde vyslovil slávnu vetu „Ešte jedna vec“. V tú chvíľu zastavili video a Jenny Hubbertová, ktorá pracuje v komunikačnom a školiacom tíme pre globálnu bezpečnosť, uviedla:

Teraz ste počuli Tima hovoriť: „Máme ešte jednu vec.“ Čo tá jedna vec je? Prekvapenie a radosť. Prekvapenie a radosť, keď predstavíme svetu produkt, ktorý neunikol. Je to neuveriteľne pôsobivé, naozaj nabité pozitívnou energiou. Je to naša DNA, naša značka. Keď ale informácie uniknú, má to ešte väčší dopad. Je to rana, ktorá zasiahne nás všetkých.

Tím pre bezpečnosť hovoril o tom, že ľudia, ktorí vynášajú informácie, sú len ľudia, navyše 99 % z nich nie sú zlí. Len veľmi ľahko podľahnú pokušeniu, keď im niekto na čiernom trhu ponúkne niekoľkomesiačný alebo dokonca ročný plat za to, že prepašujú von jednu malinkú súčiastku. Najzaujímavejšou časťou tejto prednášky bola asi pasáž o rôznych technikách pašovania.

Hádzať veci cez plot alebo ich schovávať medzi prstami na nohách sa už nenosí. Boli aj ľudia, ktorí súčiastky spláchli do záchodu a potom ich hľadali v kanalizácii. Jedna zamestnankyňa prepašovala vyše osem tisíc dielov zašitých v podprsenke. V roku 2014 došlo k tak závažnému úniku, že Apple musel odkúpiť viac ako 19 000 dielov iPhonu 5c od Huaqiangbei Electronic Market v Shenzen v južnej Číne. Ide o najväčší trh na svete, ktorý zamestnáva pol milióna ľudí a má príjmy vo výške 20 miliárd dolárov. Tak sa Apple snažil vyhnúť sa tomu, aby sa diely dostali na blogy, ale to nestačilo, museli z rovnakých dôvodov kúpiť naspäť 11 000 dielov po uvedení, ale pred ich zaslaním.

Jeden stánok z tisícky v Huaquanbei

Apple však proti tomu bojuje. Uniknutých informácií je vďaka prísnejším pravidlám stále menej a menej. V roku 2014 bolo odcudzených 387 dielov, toto číslo sa znížilo na 57 v roku 2015 a v roku 2016 sa stratili iba 4 diely pri celkovom počte 65 miliónov vyrobených kusov. Keby to nestačilo, Apple vytvoril špecializovaný tím, ktorý hľadá úniky. Tento tím je tvorený bývalými zamestnancami FBI, NSA, Tajnej služby Spojených štátov a dokonca i bývalými profesionálnymi vojakmi, ktorí sa snažia nájsť zdroje a ľudí a predísť možným únikom.

Bude iPhone 8 posledným produktom Applu, o ktorom sme sa dozvedeli podrobnosti už mesiace pred uvedením?

Zdroj: The Outline

Pokiaľ ale radi viete tajomstvo dopredu, pozrite si novinky, ktoré sme zhromaždili v priečinku iPhone 8.

Apple Inc. (AAPL)