imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Štúdia Apple Heart Study skončila, odoslaných bolo celkovo 2160 hlásení


Podľa zozbieraných údajov môžeme inteligentným hodinkám Apple Watch veriť čím ďalej, tým viac. Štúdia, ktorú Apple realizoval v spolupráci so Stanfordovou univerzitou, by mohla byť míľnikom v spolupráci technologického priemyslu a vedy.

V roku 2017 začal Apple v spolupráci so Stanfordovou univerzitou štúdiu o schopnosti Apple Watch rozpoznať fibriláciu predsiení. Nepravidelný srdcový tep nie je v medicíne zatiaľ dostatočne preskúmaný, vieme však, že môže byť skorým príznakom infarktu.

Štúdie sa zúčastnilo viac než 400 000 účastníkov, čo z nej robí najväčší lekársky výskum spojený s technológiou. Nedávno uverejnila fakulta medicíny výsledky štúdie a prehovorili aj lídri príslušného oddelenia Applu.

Apple Watch poslali hlásenia o fibrilácii predsiení v 0,5 % všetkých prípadov, spolu 2160 raz. Vo vekovej skupine pod 40 rokov bolo percento 0,16 %, kým v kategórii nad 65 rokov to boli 3 %.

V tejto oblasti je presnosť veľmi dôležitá. Nestačí diagnostikovať problematické prípady, počet falošných poplachov musí byť čo najnižší. Aby sa predišlo falošným hláseniam, Apple kalibroval funkciu tak, aby poslala hlásenie po piatom podozrivom záchveve. V takom prípade sa účastníkom dostalo okamžitej pomoci: v podobe telefonickej lekárskej  konzultácie a sledovania ECG.

Úspech štúdie poukazuje ďaleko za hranice skúmaného problému. Apple dokázal pohnúť obrovským davom a ako technologická spoločnosť výrazne prispel k rozvoju medicíny. Najlepšie výskumné postupy sa uplatnili na niekoľkých tisícoch účastníkov. Bolo by teda skvelé, pokračovať v podobnej spolupráci aj s ďalšími technologickými spoločnosťami.

Apple už pracuje na pokračovaní výskumu. Spolu s Johnson & Johnson sa snažia skombinovať svoje riešenia tak, aby dokázali rozpoznať fibriláciu predsiení – ktorá sa dotýka viac než 33 miliónov ľudí po celom svete – ešte rýchlejšie pomocou EKG funkcie, ktorú Apple nedávno predstavil.

Štúdiu môžeme uzavrieť myšlienkou Sumbula Desai, M.D., viceprezidenta Applu pre zdravie:

Apple Watch sú najosobnejším zariadením vôbec. Keďže sú s vami neustále, je to pre nás úžasná príležitosť, takmer zodpovednosť, zasadiť sa za zdravie a zdravší život. Ako lekár, aj ako človek chcem byť vždy v otázke zdravia aktívne angažovaný, nie len reagovať starostlivosťou.

Jediné, čo môžeme dodať: bude skvelé, až budú všetky zdravotné funkcie Apple Watch dostupné po celom svete.

Zdroj: Newsroom a Men’s Health

 

Apple Inc. (AAPL)