imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Strata alebo krádež telefónu – čo je pravdepodobnejšie?


Podľa nedávnej analýzy je oveľa pravdepodobnejšie, že svoj telefón založíme niekde doma, než že sa stane obeťou vlámania alebo vreckárov.

Spoločnosť Prey vyvíja multiplatformové aplikácie na sledovanie krádeží pre laptopy, tablety a mobilné telefóny, ktoré používa po celom svete viac než 8 miliónov ľudí. V oblasti sledovania krádeží zariadení pôsobí už desať rokov. Preto sa rozhodli o tejto problematike vytvoriť podrobnú verejnú správu.

Na základe príbehov, ktoré užívatelia zdieľali s Prey vybrala spoločnosť 829 podrobne popísaných prípadov krádeží a našla typické príklady. Celkovo sa im podarilo vytvoriť zaujímavý dokument, ktorý zvyšuje povedomie o tejto problematike.

Spoločnosť zo vzorky identifikovala dohromady 6 typov prípadov: založenie, vrecková krádež, vlúpanie doma, krádež, vlámanie do auta, vlámanie do firmy. Začnime od začiatku, najväčší objav správy je pomerne priamočiary:

Ľudia väčšinou svoj telefón proste stratia.

Ako odhaľuje správa, svojimi najväčšími nepriateľmi sme si sami. V 69,12 % prípadov je strata telefónu vinou užívateľa, zatiaľ čo krádež sa stala len v 30,88 % prípadov. Určite si doma pre svoje zariadenie nájdite bezpečné miesto, najmä ak mávate návštevy. Pozor by sme však mali dávať na ulici, vo verejnej doprave, v škole aj v práci. Nenechajte sa oklamať pocitom bezpečia, vtedy máme tendenciu byť menej pozorní, čo je problémom najmä doma. Aj keď náš pocit bezpečia je opravánený, v porovnaní s inými časťami sveta v Európe vládne poriadok. 

Spoločnosť Prey tiež upozornila na miesta, kde sa jednotlivé typy najčastejšie stávajú. Založenie najčastejšie doma, ale dávajte si pozor aj na ďalších miestach.

V prípade krádeže sú najčastejším miestom prostriedky verejnej dopravy, ulica, ale veľkým sklamaním sú aj škola a kancelária.

Pokiaľ ide o lúpeže, viac než polovicu tvoria vlámania do domov a krádež na ulici.

Samozrejme, aj pri takej vážnej a dôležitej téme sa vyskytnú zaujímavé a vtipné príbehy. Kolegovia z Prey vybrali tieto:

  • Opitý užívateľ nechal telefón v chladničke po návrate z baru (lol).
  • Bývalý zamestnanec predstieral smrť a ukradol firemný laptop (wow).
  • Stredoškolák ukradol učiteľov telefón (zaujímalo by nás, čo bolo potom…).
  • Rozhnevaný kamarát zahodil telefón cez plot (dávajte si pozor na telefóny pri grilovaní!)

Každý nech si z toho vyvodí vlastný záver, jedna vec je ale istá: dávajte si na svoje zariadenia pozor, pretože poistenie vám nič nepreplatí, keď ho niekde založíte. Aplikáciu Prey sme predtým nepoznali, ale po tomto ju určite vyskúšame. Ak sa ukáže ako lepšia než Find my iPhone, určite vám ju predstavíme.

Stratili ste niekedy svoj telefón? Ako ste sa cítili? 

Zdroj: Prey blog

 

Apple Inc. (AAPL)