imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Spôsob, ako čo najlepšie využiť Touch Bar


Touch Bar sa často považuje za jednu z menej užitočných nových funkcií. Vo svojej pôvodnej podobe nemusí pre profesionálne využitie znamenať veľké rozšírenie možností, pri troche snahy si ho však môžete plne prispôsobiť svojim potrebám.

Nedá sa povedať, že by MacBook Pro z roku 2016 bol dokonalým úspechom. Dizajn bol síce nádherný, mnohí užívatelia sa však sťažovali na nedostatok portov, priemerne silnú konfiguráciu a Touch Bar, ktorý nevedeli dobre využiť.

Porty môžu byť problémom stále, éra USB-C neprišla tak skoro, ako ju Apple očakával. Dnes však máme mnoho možností, ako zvýšiť počet konektorov a už zvykli sme si. Hardvér je vďaka updatom tiež čoraz silnejší.

Niečo však zostáva rovnaké: funkčnosť Touch Baru. Idea bola, že vývojári môžu popustiť uzdu svojej fantázii a programovať pre Touch Bar jedinečné využitia. Bohužiaľ, sa tak nestalo. Aj keď dnes podporuje Touch Bar mnoho aplikácií, takých, ktoré by ho naozaj využili a prispeli tak k lepšiemu užívateľskému zážitku, nie je veľa a väčšinou sú z profesionálnej oblasti.

Na svete je asi málo užívateľov, ktorí by používali na kopírovanie ikonku Touch Baru namiesto starej známej klávesovej skratky CMD (⌘) + C. Dôvody sú jednoduché. Po prvé, klávesové skratky poznáme naspamäť a používame roky. Prečo to meniť? A po druhé, väčšina užívateľov sleduje pri písaní displej a nie svoje prsty. Nikto nebude pravidelne sledovať Touch Bar, aké sa tam objavili ikonky.

To je asi najväčší problém s dynamicky sa meniacim OLED pásikom: nie je konštantný. Skratky sa naučíme ľahko, pretože sú vždy svojom mieste. Neustále sa meniace tlačidlá Touch Baru môžu narúšať priebeh práce.

Neustála zmena vyžaduje neustálu pozornosť a neustále pozeranie tam a späť môže skončiť frustráciou.

Následkom toho mnoho užívateľov prestalo Touch Bar využívať a chýbajú im staré dobré funkčné klávesy. Samozrejme, sa nájdu takí, ktorí Touch Bar milujú a nedajú naň dopustiť, ale tendencia je skôr taká, že sa z neho stáva čierna ovca rodiny.

Vždy je tu však nejaké „ALE“!

Pokiaľ ale zabudnete na zámer Applu a zabránite Touch baru dynamicky sa meniť, môžete tým mnohé získať. Nemenný Touch Bar môže byť veľmi užitočný.

Riešenie

Litovský vývojár a blogger Vaily Zubarev uverejnil riešenie na svojom blogu. Vyskúšať ho môžete aj vy a zistiť, ako vám bude vyhovovať. Pozrime sa na to bližšie!

Najprv si treba stiahnuť aplikáciu BetterTouchTool zo stránky vývojára. Skúšobná verzia je na 45 dní zdarma, potom si môžete vybrať medzi 2-ročnou licenciou za 6,5 dolárov alebo doživotnou licenciou za 20 dolárov. Samozrejme, aplikáciu sa oplatí si najprv vyskúšať a až potom kúpiť licenciu. Predstavme si však Zubarevov koncept a kroky inštalácie.

Podstatou aplikácie je nemennosť. Na Touch Bare by sa mali objaviť len veci, ktoré budete používať, a tie by tam mali aj zostať. Každý užívateľ má však iné požiadavky, takže pomocou aplikácie si môžete Touch Bar prispôsobiť a vytvoriť si tak riešenie na mieru. Autor ponúka aj svoj vlastný výber, ktorý si tu bližšie popíšeme.

ESC – Netreba vysvetľovať, prečo tento kláves budete vždy potrebovať. Vlastne nerozumieme, prečo z Touch Baru niekedy zmizne, ide o základný funkčný kláves.

Default – Pomocou tohto klávesu sa vrátite k prednastavenému fungovaniu Touch Baru, ako ho vytvoril Apple. Môže sa to hodiť v prípade aplikácií, v ktorých má Touch Bar vlastné využitie ako napríklad vo Final Cut Pro.

Finder – Finder proste milujeme, je skvelý. Môže sa však stať že chcete pretiahnuť nejakú fotku na webstránku, kliknutím na ikonku Finderu sa však ocitnete v niektorom z jeho predtým otvorených okien. Zubarev to vyriešil pomocou skriptovacieho jazyka AppleScript. Keď na jeho Touch Bare kliknete na ikonku Finderu, otvorí sa vám krásne nové okno v domovskom adresári.

Často používané aplikácie – Keďže autor aplikácie je v prvom rade programátorom, používa často SublimeText a Poznámky. Takže oboje umiestnil aj na Touch Bar. Samozrejme, vy nemusíte urobiť to isté, môžete ich nahradiť inými aplikáciami alebo ich vynechať úplne.

Práve hrá – Pamätáme si ešte na prvé konceptové fotky, keď o Touch Bare ešte len kolovali neurčité chýry. Bolo na nich presne toto – práve hrajúca hudba. Do finálneho produktu sa však nedostala.

BetterTouchTool používa skript, ktorý problém vyrieši. Vďaka nemu umožňuje iTunes a tiež aplikáciám tretích strán zobrazovať názvy a autorov hrajúcich skladieb. Klepnutím na ikonku môžete prejsť na ďalšiu pieseň.

Pripomienky – Dnes sa už bez zoznamov úloh, poznámok v kalendári a pripomienok zaobíde len málokto. Takže je fajn mať ich vždy poruke. Pomocou ďalšieho skriptu môžete zobraziť najbližšiu položku z Pripomienok v Touch Bare. Naozaj užitočné!

Prestávka na kávu – Podľa Zubareva je prvým a najdôležitejším pravidlom života v kancelárii nenechať svoj počítač nikdy bez dozoru. Aj keď idete len na toaletu alebo si spraviť kávu. Preto do Touch Baru zakomponoval tlačidlo „coffee break“, ktoré počítač okamžite zamkne a vypne displej. Ďalšia veľmi praktická funkcia.

Hlasitosť – Zubarevovi zrejme prekážajú posuvníky, pretože tie na ovládanie hlasitosti zmenil na tlačidlá, o polovicu tenšie než tie pôvodné.

Inštalácia

Aplikácia BetterTouchTool umožňuje importovať všetky vyššie zmienené funkcie – a mnohé ďalšie – a umožňuje vám nastaviť si Touch Bar tak, ako ho potrebujete vy. Zubarev zverejnil svoje usporiadanie na GitHube a mnoho ďalších vývojárov sa k nemu pridalo, takže je na výber mnoho funkcií.

Ako nultý krok treba vypnúť možnosť „Show macOS Control Strip“ a nezabudnite si stiahnuť potrebné rozšírenia AppleScript, ak si chcete pridať niektoré funkcie navyše. Stačí stlačiť „Manage Presets“ v BetterTouchTool, vybrať „Import“ a otvoriť požadované nastavenia.

Základy sú jednoduché a zvyšok je už na vás. Oplatí sa venovať tomu dostatok času, aby ste prišli na to, čo pre vás dobre funguje. Palec hore Zubarevovi za to, že nám ukázal, ako sa dá Touch Bar skvele využiť.

Pre viac podrobností a skripty AppleScript si pozrite blog vývojára.

Zdroj: vas3K

 

Apple Inc. (AAPL)