imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Siri vs. Cortana alebo Aká silná je pozícia AI asistentky Applu?


Siri je v zariadeniach Applu prítomná už dlhší čas. Jej integrácia má veľký potenciál a ostatné AI asistentky s ňou sotva udržia krok. Pozrime sa, čo dokáže Cortana, ktorá bola nedávno sprístupnená pre iOS, ponúknuť pri každodennom používaní.

Dovoľte nám pravdivo uviesť, že keď sme sa rozhodli usporiadať súboj Cortany proti Siri, vedeli sme, že Siri nemusí byť jasným víťazom, ale počas niekoľkých dní testovania a aktívneho používania sme zistili prekvapujúce veci. Napriek tomu, že Cortana bola vydaná aj pre iOS, v posledných dňoch je k dispozícii iba v americkom AppStore. Tu je malá pomoc, ako ju stiahnuť. Ďalším dôvodom na napísanie tohto článku je príchod HomePodu o niekoľko mesiacov, ktorý bude poháňaný Siri.

Pretože ani Siri, ani Cortana nehovoria po slovensky, čo skutočne znižuje počet aktívnych používateľov na Slovensku, skúsili sme otestovať hlavné funkcie, ktoré používateľ môže využiť v každodenných situáciách.

Siri sa narodila roku 2011 ako nová funkcia iOS 5 nového iPhonu 4 a v posledných šiestich rokoch sa zlepšovala a zlepšovala, avšak nijakým zásadným spôsobom. Nezažila žiadne radikálne zmeny a jednoznačne nie je ani v centre pozornosti rodených používateľov angličtiny. Nejaké zlepšenie sa objavilo v iOS 8 a 9 a tiež, keď sa objavil koprocesor série M, ktorý umožnil „HeySiri“. iOS 11 priniesol dokonalejší hlas. Apple neustále aktualizuje svoj AI blog o súčasnom stave Siri, ktorý je skvelým zdrojom pokročilých informácií o danej téme.

Poďme sa však vrátiť k Siri a Cortane. Tá druhá z nich zažila rozmach s uvedením systému Windows 10. Microsoft vstúpil na tento trh neskôr ako Google a Apple, ale nezlyhal. Aj keď má menej šancí na zdokonalenie strojového učenia ako Siri, veľmi dobre s ňou udržuje krok. Počas niekoľkých dní testovania sme sa snažili vyhodnotiť Sirinu pozíciu v porovnaní s konkurenciou a snažili sa zistiť, ktorá asistentka je užitočnejšia pri každodennom používaní.

Zatiaľ čo Siri, aby ožila, môžeme nastaviť s funkciou HeySiri, Cortanu sme museli stiahnuť z amerického AppStore a tiež na prihlásenie zaregistrovať účet Microsoftu. Tí, ktorí práve prešli z Windowsu, však nebudú mať veľký problém. Trvalo dlho, než sme ju sprístupnili na svojom telefóne aj na ploche vypožičaného počítača. Aj keď nie sme zvyknutí používať Siri na Macu, jej nastavenie bolo oveľa ľahšie. Avšak hľadanie súborov, dokumentov nebolo jednoduché u žiadnej z asistentiek, takže sme zmenili taktiku.

A šli sme na následné otázky. Najprv sme sa pýtali na výsledky nášho obľúbeného futbalového tímu, čo bolo pre obidve asistentky jednoduché. Cortana navyše vytiahla aplikáciu OneFootball, zapamätala si naše preferencie a uviedla najnovšie úspechy klubu. Snažili sme sa vyhnúť základným vyhľadávaniam Googlu, hlavne preto, že Cortana stále používa Bing, a nechceli sme, aby Siri žiarlila. Bola z toho remíza.

Odosielanie správ so Siri bolo skutočne hladké. Od iOS 10 stále viac a viac aplikácií začalo zdieľať svoje údaje so Siri, aby zlepšilo jej vzdelávanie a s jej pomocou môžeme posielať správy cez Skype a Whatsapp. S Cortanou sme medzitým zistili, že je ťažké zvoliť príjemcu, museli sme číslo ručne vybrať z kontaktov a tiež napísať správu. Takže 1:0 pre Siri.

Potom prišila téma dopravy, navigácie a príkazu „takemehome“. Cortana skončila pri odporúčaní mapových aplikácií, zatiaľ čo Siri pochopila príkazy a ponúkla niekoľko možností. Mohla by to byť jedna z najpraktickejších situácií na používanie asistentky – počas jazdy. 2:0 pre Siri.

Keď už spomíname HomePod, skúšali sme aj niekoľko funkcií v súvislosti s prehrávaním hudby. Keďže nie sme aktívni používatelia služby Apple Music (mali by sme sa hanbiť), využívali sme naše predplatné Spotify. Prepínanie medzi skladbami, ich spustenie, pozastavenie a zastavenie neboli problémom. Jediná funkcia, ktorá bola problémom, bolo náhodné prehrávanie, kde nám Siri zdvorilo poradila používať aplikáciu Hudba. Čo sa týka Cortany, vôbec sme ju nedokázali na prehrávanie hudby donútiť. To znamená 3:0 pre Siri.

Pokúsili sme sa nájsť pole, kde môže asistentka Microsoftu zažiariť: nastavenie upozornení, alarmov a udalostí bolo s Cortanou pomerne jednoduché, pretože samotná aplikácia obsahuje tieto funkcie. Riešenie je lepšie ako u Siri. Cortana všetky riešenia zobrazila súčasne v tom istom okne, zatiaľ čo Siri otvárala rôzne aplikácie. Počítanie a prevod mien fungovali dobre v oboch aplikáciách. Povedzme, že je to bod pre Cortanu, takže 3:1.

V neposlednom rade sme skúšali náhodné príkazy. Príkazy na zapnutie/vypnutie systému so Siri fungovali dobre, hlavne kvôli novému ovládaciemu centru. Dokáže vypnúť Wi-Fi a Bluetooth, nemuseli sme sa prekopávať celým nastavením. Cortana sa naozaj pokúša zblížiť počítače a iPhony a pri prehliadaní má riešenie na prepnutie medzi týmito dvoma zariadeniami. Vyžaduje len registráciu na Windows Insider a dlhé hodiny obrovského úsilia, aby fungovalo. Je fakticky zbytočné dodať, že prepínanie medzi zariadeniami nebolo také hladké, ako sľubovali. Tento bod jasne smeruje k Siri, 4:1.

Cortana ponúka veľa riešení na pripojenie k službám Microsoftu, jednoznačne nie je zameraná na iOS a hlasové vyhľadávanie sa nám nepodarilo použiť v každej situácii. Takže počas testovania sa ukázalo, že bez ohľadu na to, čo by malo byť jej funkciou, Siri sa k iPhonom hodí lepšie. Mali by sme však vedieť, ako s ňou zaobchádzať. Podstatne sa zlepšila a ak sa potvrdí, čo Apple hovorí o spustení strojového učenia HomePodu, môže to viesť k mimoriadne rýchlemu zlepšeniu Siri. Keďže Cortana je aplikácia Microsoftu, nepredpokladali sme, že v iOS bude fungovať bezchybne, ale očakávali sme, že bude o niečo efektívnejšia, aj keď sa nedokáže vyrovnať s požiadavkami, ktoré si vyžadujú prístup k systému.

Napokon obe asistentky prekonali naše očakávania, hlavne preto, že ich každodenne nepoužívame kvôli chýbajúcim znalostiam jazyka. Siri chápe veci lepšie ako predtým a má niektoré skutočne užitočné aspekty. Ale Cortana sa v iPhone cíti trochu opustená. Nie je menej chytrá alebo horšia, ale naozaj ju nemôžete použiť tak, ako by ste potrebovali. Môžete k nej ľahko pristúpiť z widgetov, ale Sirine funkcie sú užitočnejšie ako integrácia balíka Office 365 alebo iné služby Microsoftu. Takže v našej mini súťaži Siri vyšla ako víťaz a chápeme ju ako skutočnú pomoc pre užívateľov iPhonu.

Apple Inc. (AAPL)