imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Silenz – Keď potrebujete ticho pri práci


Pokiaľ pracujete v jednej miestnosti s ďalšími kolegami, hovor a zvuky vás môžu ľahko rozptyľovať pri práci. Mnohí z nás sú zvyknutí na počúvanie hudby, tak nám však môže uniknúť kopec dôležitých informácií. Riešením je skutočne jednoduchá a úžasná aplikácia Silenz!

Všetko je o zvyku, ale mnoho ľudí sa nedokáže sústrediť na prácu v prostredí, ktoré je plné rôznych zvukov a ruchov. Niekto si robí kávu, ďalší obeduje, niekto sa vzadu rozpráva, dvere sa neustále otvárajú a zatvárajú, klimatizácia hučí na plné obrátky. To všetko patrí k zvukovému prostrediu bežného ofisu, ale mňa osobne veľmi rozptyľuje. V takej situácii siaham po slúchadlách, aby som odbúral všetky vonkajšie zvuky, a počúvam hudbu.

Je to fajn riešenie, ale po čase si človek všimne, že neregistruje, keď naňho niekto hovorí, a ak aj áno, neustále skladanie a nasadzovanie slúchadiel môže byť pekná otrava, nehovoriac o tom, že sa tým opotrebovávajú. S tým sme sa však už väčšinou zmierili. Nie je to však nutné! Náhodou sme narazili na naozaj prepracovanú aplikáciu, ktorá tento problém rieši priam zázračne.

Aplikácia Silenz pre Mac je určená presne tým užívateľom, ktorí sa snažia zachovať si sústredenosť pomocou slúchadiel. Aplikácia využíva zabudovaný mikrofón počítača na monitorovanie ambientných zvukov. Zároveň vám umožňuje jednoducho si nastaviť, čo sa má diať v prípade rôznych úrovní zvukov s prehrávaním hudby, ktorú práve počúvate.

Fungovanie aplikácie si ukážeme na malom príklade. Sedíte pri svojom stole a do uši vám prúdi hlasná hudba. Niekde v pozadí neustále bzučia počítače a klimatizácia. Nemali by ste však premeškať, keď na vás začne hovoriť kolega. V rámci Silenz si môžete nastaviť limit (v decibeloch) a aplikácia zareaguje na všetky zvuky, ktoré sú nad nastavenou hranicou tým, že hudbu stíši alebo prehrávanie úplne pozastaví.

Takže zvuky prostredia bude za vás vnímať aplikácia, a keď vám niekto niečo začne hovoriť, hudba sa zastaví a vy môžete komunikovať bez toho, aby ste museli zložiť slúchadlá. Keď sa rozhovor skončí, hudba začne automaticky hrať ďalej. Geniálne!

Vybrať si môžete z dvoch režimov: manuálneho a automatického. Pochopiteľne, je najlepší ten automatický, ktorý pracuje s rôznymi prednastavenými možnosťami a vy nemusíte ani pohnúť prstom. Okrem toho máte ešte možnosť počuť všetky zvuky okolia hlasnejšie, súbežne s hudbou.

Skutočne sa vyplatí venovať chvíľu vyskúšaniu rôznych nastavení, pretože tvoria esenciu užívateľského zážitku. Ak nastavíte limit príliš vysoko, hudba nikdy nestíchne. Ak príliš nízko, bude zastavovať neustále. Preto sa treba s nastaveniami trochu pohrať, než človek nájde to najvhodnejšie pre svoje prostredie.

Vyberať možno z viacerých možností. Dá sa nastaviť percentuálna hodnota zvýšenia a zníženia hlasitosti hudby a celého systému, časové nastavenia nábehu a ústupu hudby, všetko si možno doladiť presne podľa svojich predstáv. Silenz dokonca zastaví prehrávanie v prípade, že si zložíte slúchadlá, zamknete počítač alebo začnete Skype hovor.

Aplikácia spolupracuje s mnohými prehrávačmi médií vrátane iTunes, Spotify, Deezer, VLC a VOX, okrem iTunes je však ich použitie dostupné v rámci nákupov v aplikácii. Každý prehrávač si môžete dokúpiť zvlášť alebo si vybrať celý balík za zvýhodnenú cenu. Základná cena Silenz pre Mac je 6,99 eur, čo je celkom rozumná cena za komfort, ktorý aplikácia ponúka.

Aplikáciu Silenz vážne odporúčame všetkým, ktorí v práci či doma počúvajú hudbu, aby sa mohli sústrediť, a zároveň zatiaľ nechcú nič zásadné premeškať.

Stiahnite si Silenz z Mac App Store (macOS, 6,99 eur, obsahuje nákupy v aplikácii)

Apple Inc. (AAPL)