imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Safari sa dnes oplatí používať viac než kedykoľvek predtým


Sú ľudia, ktorí prehliadač Safari neskonale milujú a nikdy by nepoužívali nič iné. Sú však aj takí, ktorí ho používať odmietajú, a potom tí, ktorí sú zvyknutí na nejaký iný prehliadač. Pokiaľ patríte do niektorej z posledných dvoch skupín, ukážeme vám 5 dôvodov, prečo by ste mali dať prehliadaču od Applu šancu.

Nedá sa tvrdiť, že Safari je najobľúbenejším prehliadačom na trhu s najväčším množstvom skvelých funkcií. Pochádza však z dielne Applu a je v dokonalej harmónii s ostatnými produktmi spoločnosti. Ako v prípade operačných systémov:

Každý riadok kódu Safari bol napísaný tak, aby slúžil užívateľom Applu.

Preto je tento prehliadač dokonale optimalizovaný, má všetky nové funkcie od Applu a reaguje na všetky zmeny, ktoré Apple prináša v oblasti softvéru alebo hardvéru. Napriek tomu niektorým užívateľom chýba pár funkcií, ktoré potom hľadajú v iných prehliadačoch.

V nových systémoch macOS Mojave a iOS 12 však Apple mnohé chýbajúce funkcie doplnil. Tu je päť dôvodov, prečo by ste mali vyskúšať Safari, aj keď v súčasnosti uprednostňujete niečo iné.

Súkromie na prvom mieste

Apple vždy venoval ochrane súkromia veľkú pozornosť a teraz v tejto oblasti ešte pridal. Nová zabudovaná funkcia posilnenej prevencie sledovania poskytuje prehliadaným stránkam len minimálne množstvo informácií. Stránka by nemala vedieť napríklad to, aké pluginy používate alebo aký jazyk máte nastavený v počítači či podobné informácie. Nebolo to tak však vždy. S touto funkciou je prakticky nemožné sledovať aktivity rôznych užívateľov.

Safari tiež úplne znemožňuje sledovanie zo strany internetových stránok. Ani Facebook, ani Twitter už nebudú môcť sledovať vašu aktivitu pomocou embedovaných tlačidiel Páči sa mi alebo Zdieľať na rôznych stránkach.

Rýchlosť blesku

Safari je najrýchlejším prehliadačom vôbec pri testoch na zariadeniach Applu, práve z dôvodu optimalizácie. iOS 12 rýchlosť Safari ešte zvýši, podobne ako rýchlosť celého systému.

Favikony

Poznáte tie malé ikonky vedľa názvu stránky v adresnom riadku? Ich zobrazovanie v Safari doteraz z neznámych dôvodov nebolo možné. Je to možno drobnosť, niekedy však praktická, lebo umožňuje rýchlejšiu orientáciu v taboch. Apple teraz umožnil ich zobrazovanie v Safari.

Pokročilejšia Čítačka

Naozaj veľmi príjemná vec. Čítačku možno zapnúť klepnutím na malú ikonku riadkov na ľavej strane adresného riadka. Usporiada text a obrázky na stránke do verzie, ktorá je jednoduchšia a pohodlnejšia na čítanie. Odteraz bude môcť zobrazovať aj komplikovanejšie prvky ako tabuľky alebo popisky k obrázkom pokročilejším spôsobom.

Automatické doplňovanie overovacích kódov

Niektoré webové stránky alebo aplikácie posielajú v rámci dvojstupňovej autentifikácie overovacie kódy cez sms. Systém ich odteraz rozozná a ponúkne nám možnosť automatického doplnenia. Táto funkcia bude fungovať len v Safari, čo je ďalší dôvod, prečo dať natívnemu prehliadaču od Applu šancu.

Zdroj: Cult of Mac

Apple Inc. (AAPL)