imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Predajné čísla Applu prekonali očakávania


Spoločnosť vydala štvrťročnú správu o finančných výsledkoch a príjmoch. Podľa Tima Cooka je teraz v obehu neuveriteľné množstvo zariadení a počet predplatiteľov vyskočil na takmer štvrť miliardy.

Apple má za sebou rekordný štvrťrok 2018 Q1. Ten zahŕňa posledné tri mesiace kalendárneho roka 2017, takže december, ktorý tradične prináša najväčší zisk, je zarátaný tiež. Tento štvrťrok sa podarilo prekonať očakávaný príjem 84 – 87 miliárd a dosiahnuť až 88,3 miliárd, čo je o 13 % viac ako posledný rekord. Tento kvartál mal iba 13 týždňov, minulý rok to však bolo 14 tyždňov. Týždenné príjmy tak vzrástli o 21 % v porovnaní s tým istým obdobím minulý rok.

 

Tim Cook oznámil neuveriteľné číslo ešte pred podrobnejšou štatistikou. Momentálne sa po celom svete používa 1.3 miliárdy aktívnych zariadení Applu. Znamená to 30 % nárast za posledné dva roky.

iPhone

Počuli sme od analytikov chýry o nízkych predajných číslach iPhonu X, Cook však povedal niečo celkom iné. Jubilejný iPhone X priniesol Applu od svojho vydania najväčší zisk zo všetkých iPhonov a v decembri bol najpredávanejším smartfónom na svete. Celkovo bola ponuka iPhonov v roku 2017 komerčne najúspešnejšia v histórii spoločnosti. Aj keď minulý rok sa predalo v tomto štvrťroku 78,3 miliónov kusov a tento rok „len“ 77,3 miliónov.

Služby

Ide o najdynamickejšie sa rozvíjajúci segment spoločnosti a to sa znova potvrdilo. Príjmy z tohto štvrťroka 8,5 miliárd dolárov sú o 18 % vyššie ako minulý rok. V porovnaní s minulým štvrťrokom 2017 Q4 však nedošlo k zásadnej zmene. Apple je na dobrej ceste zdvojnásobiť čísla z roku 2016 do zavŕšenia roku 2020. Je dobrým znamením, že len za posledných 90 dní sa počet predplatiteľov zvýšil o 30 miliónov nových členov a dosiahol celkový počet 240 miliónov.

Apple Watch

Predajné čísla inteligentných hodiniek rastú a ich vedúca pozícia na trhu je čoraz silnejšia. Nárast v príjme i v počte predaných kusov je výrazný. Na vyššie uvedenom diagrame je vyobrazená sekcia Ostatné, pretože spoločnosť neuverejňuje presné čísla o Apple Watch. Apple však minulý rok predal dvojnásobné množstvo Series 3 ako Series 2.

iPad

Príjem z tabletov sa za posledné tri štvrťroky zvyšoval vďaka rozvíjajúcim sa trhom. Nárast v počte predaných kusov nie je príliš veľký, tento štvrťrok to bolo 13,3 miliónov a minulý rok 13,2 miliónov. Zaujímavé je, že polovicu z predaných kusov si kúpili noví zákazníci, ktorí prešli na produkty Applu práve kúpou tabletu. 70 % z tohto bol predaj v Číne. Zdá sa, že reklama s víziou sveta bez počítačov zafungovala.

Mac

Jedinou oblasťou, ktorá zaznamenala pokles sú Macy. V porovnaní s 5,4 miliónmi zariadení minulý rok sa tento štvrťrok predalo „len“ 5,1 miliónov Macov. Cook najviac propagoval nový iMac Pro. Uviedol tiež, že 60 % nových zákazníkov po celom svete si kúpi Apple. Na čínskom trhu 90 % nových zákazníkov vstúpilo do ekosystému Applu svojím prvým nákupom.

2018 Q2

Pre budúci fiškálny štvrťrok si Apple stanovil tieto ciele:

  • príjem vo výške 60 – 62 miliárd dolárov,
  • marža 38 – 38,5 %,
  • operačné náklady 7,6 – 7,7 miliárd dolárov,
  • zdanenie približne 15 %.
Apple Inc. (AAPL)