imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Predaj PC klesá, pri Macoch však zostáva naďalej silný


Čerstvé štatistiky od spoločnosti Gartner potvrdili skutočnosť, ktorú sme všetci vedeli: trh s PC postupne zomiera. Dokonca klesal aj predaj Macov, ale o niečo menej ako svetový priemer predaja osobných počítačov.

Spoločnosť Gartner zverejnila svoje štatistiky predaja za posledný štvrťrok 2018. V posledných troch mesiacoch sa nekonalo žiadne prekvapenie. Predaje neustále klesali, rovnako ako už roky. Všetci uvedení výrobcovia – okrem spoločnosti Lenovo a Dell – predali menej zariadení ako v rovnakom období minulého roka.

Najväčší pokles zaznamenala firma Acer. V porovnaní s minulým posledným štvrťrokom predala o 18,3 % menej zariadení. Zdá sa, že Lenovo dokáže nejako prežiť, pretože štvrťrok uzavreli s miernym nárastom (5,9 %).

Pokles o 3,8 % je v prípade Applu pozoruhodný, keďže predaj Macov zostal na celosvetovom priemere (-4,3 %). Pokiaľ ide o presné čísla, znamená to, že zákazníci si kúpili o 1 milión menej Macov ako minulý rok.

Napriek tomuto poklesu na trhu sa Applu podarilo celkovo zvýšiť tržbový podiel. Mac predstavuje 7,2 % celého trhu s osobnými počítačmi, čo je o 0,1 % viac ako predtým. Apple si teda udržal svoje štvrté miesto v rebríčku výrobcov po firmách Lenovo, HP a Dell, po ktorých nasleduje Asus a Acer.

Zdroj: MacRumors

Apple Inc. (AAPL)