imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Práve boli predstavené hodinky Apple Watch Series 4


Inteligentné hodinky od Applu dostali mnohé nové funkcie, ide o najväčšie zmeny od prvého vydania. 

Najnápadnejšou zmenou na Apple Watch 4. generácie je nepochybne dizajn. Klasický rozmer 38 a 42 mm sa zväčšil o 2 mm, to znamená, že veľkosť hodiniek 4. generácie bude 40 a 44 milimetrov. 

Rámik sa však stenčil a výsledkom je o 30 % väčší displej, čo už užívatelia skutočne pocítia. Okrúhlu verziu hodiniek Apple síce nepredstavil, nový štvorcový dizajn má však zaoblené hrany v dokonalej harmónii s originálnym dizajnom tela Apple Watch. Jonymu Iveovi sa podarilo splniť sen mnohých užívateľov a hodinky sú teraz ešte tenšie. Skvelé!

Nové Apple Watch však nie sú zaujímavé len vylepšeným dizajnom. Senzory na zadnej keramickej strane s kryštálmi zafíru  spolu so senzormi vo vnútri hodiniek sú teraz inteligentnejšie a presnejšie. Akcelometer a gyroskop budú zaznamenávať dáta real-time ešte rýchlejšie, čo umožnilo novú funkciu Apple Watch – detekciu pádu. 

Vďaka tomu dokážu hodinky automaticky rozpoznať, kedy ich majiteľ spadol, a v prípade, že sa do minúty nezdvihne, budú informovať núdzové kontakty. Hodinky budú teraz schopné rozpoznať aj fibriláciu predsiení a nízky srdcový pulz, ktoré môžu byť symptómmi rôznych zdravotných problémov. Táto funkcia určite pomôže zachrániť životy mnohých ľudí a zároveň otvorí Applu dvere na trh určený starším užívateľom. 

Dostaneme aj nový ciferník!

Ešte väčším prekvapením však je, že nové Apple Watch budú zaznamenávať EKG. Na použitie tejto funkcie sa musí užívateľ len dotknúť korunky Digital Crown (ktorá konečne dostala haptickú odozvu), a o ostatné sa už postarajú hodinky samotné. Samozrejme, pravidelné prehliadky u kardiológa hodinky nenahradia, ešte nikdy však nebol spotrebný produkt určený v podstate na zábavu, tak blízko k zariadeniu z kategórie zdravotníctva. A to do takej miery, že dokonca aj FDA uznala novinku ako úspešnú inováciu, a to už je čo povedať, pretože nariadenia sú v tejto oblasti veľmi prísne.  

Zmieniť sa musíme aj o novom 64-bitovom dvojjadrovom procesore S4, ktorý sa postará o spracovanie meraní. Vyššia rýchlosť bude potrebná na spracovávanie údajov z nových senzorov. Výdrž batérie sa nezmenila, aj pri väčšom množstve funkcií a meraní zostáva na 18 hodinách. Takže celkovo sa skutočne nemáme na čo sťažovať, ide o skvelú aktualizáciu a nové hodinky by sme si najradšej hneď zapli na zápästie. 

Zatiaľ nevieme, koľko budú nové Apple Watch stáť, len čo sa dozvieme ceny pre slovenský trh, budeme tento článok aktualizovať. 

Apple Inc. (AAPL)