imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Povolanie: tvorca playlistov


Napadlo vás niekedy, že niekde na svete sedí človek, ktorého hlavnou náplňou práce je vytvárať playlisty, ktoré počúvate? Dokonca aj dnes je väčšina playlistov vytvorená ľuďmi, a nie algoritmami. Nahliadnime spolu do zákulisia Spotify!

Všetky služby na streamovanie hudby pracujú na tom istom princípe. Za menší mesačný poplatok vám ponúkajú tony hudby, ktorú môžete počúvať legálne, koľkokrát len chcete.

Keby poskytovateľ neponúkal nič iné, v súčasnej situácii na trhu by to mohlo mať fatálne následky. Preto väčšina služieb ponúka exkluzívnych umelcov, integrované texty a ďalšie  služby navyše. Jednou z nich sú aj jedinečné playlisty.

Človek by si myslel, že v dobe umelej inteligencie a strojového učenia už živých editorov nepotrebujeme, v praxi to však vyzerá inak. Ľudia si totiž poradia s takými abstraktnými vecami, ako je hudba, o dosť lepšie než stroje. V prípade Spotify sú zrejme generované automaticky rubriky Release Radar a Discover Weekly.

Na svete sú ale ľudia, ktorých prácou na plný úväzok je dňom i nocou vytvárať playlisty. Aby mohli vytvoriť vhodné playlisty pre štúdium, meditáciu, párty, jogu, rána i večery, mali by editori sami vykonávať všetky tieto aktivity a pritom rozmýšľať, aká hudba sa k nim najviac hodí.

Je to v niečom podobné ako fotografovanie, keď človek chodí v meste. Keď chcete zachytiť tému alebo náladu, staré známe trasy a zákutia zrazu vyzerajú úplne inak. Tvorcovia playlistov to asi majú podobne. Počúvajú hudbu úplne inak, keď idú do postele, cvičia alebo varia.

Zdá sa, že toto video z BuzzFeeds túto teóriu potvrdzuje. Aj keď už má pár mesiacov, môžeme v ňom nahliadnuť do sídla Spotify, vypočuť si pár zaujímavostí a vidieť jednu z editorov, Athenu Koumis, priamo pri práci. Athena pripravuje playlist Fresh Finds, ktorý predstavuje nových umelcov. A čo si takáto práca vyžaduje?

Aby som mohla pripravovať tento playlist, vypočujem si každý týždeň 1000 skladieb.

Spomeňte si na to, keď nabudúce kliknete na nejaký playlist.

Zdroj: BuzzFeed News

Apple Inc. (AAPL)