imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPhone XS a iPhone XS Max


Na testovanie nových modelov iPhonov sme mali pred začiatkom predaja len niekoľko hodín, dali sme si však záležať. Namiesto technických podrobností, začnime prvými dojmami.

Keď už sme nemohli byť medzi úplne prvými, buďme aspoň najlepšími – to je náš postoj k testovaniu iPhonu XS a iPhonu XS Max. V nasledujúcich týždňoch vám preto prinesieme niekoľko testov týchto doteraz najlepších zariadení z dielne Applu. Boli by sme veľmi radi, keby ste nám svoje otázky napísali v komentároch a my sa pokúsime ich pri testovaní noviniek zohľadniť.

Zatiaľ si však pozrime, ako dopadlo prvé rýchle testovanie u nás v redakcii. O technických inováciách iPhonu XS a iPhonu XS Max sme už písali mnohokrát. Určite ste už videli aj veľa fotiek a videí zahraničných novinárov a vlogerov. Avšak držať novinky v rukách je niečo úplne iné. Poďme sa pozrieť na prvé dojmy, najprv čo sa týka dizajnu a neskôr funkcií, ktoré nás nechali stáť v úžase…

iPhone XS – Hordon

Keď Tim Cook predstavil minulý rok iPhone X, bol to veľký zlom v dizajne i v použitých technológiách. Povedal vtedy, že toto zariadenie zásadne ovplyvní najbližšiu dekádu iPhonu, ktorý vtedy oslavoval svoje 10. výročie. Preto nebolo prekvapením, keď na tohtoročnej Keynote spoločnosť predstavila zariadenie, ktoré sa dizajnovo iPhonu X veľmi podobá.

Či je to dobré, alebo nie, je otázka vkusu. Dokonca by som povedal, že ani nejde o to, či je to dobré, alebo nie. Len sa pozrite na najnovšie smartfóny. Čo vidíte? Zariadenia s bezrámčekovým displejom, výrezom a bez 3,5 mm jacku…

Vyzerá to tak, že iPhone X neovplyvnil na najbližšie desaťročie len smartfóny od Applu, ale mal dopad na celý trh so smartfónmi.

Je možné, že sa to niekomu nepáči alebo má pochybnosti. Z mnohého možno viniť Jonyho Ivea. Výrez môže niektorým užívateľom prekážať, rovnako ako aj odstránenie malého jacku a tlačidla Domov. Avšak bez ohľadu na otázky vkusu jedno je isté – iPhone určuje trend.

Z vlastnej skúsenosti dodám, že netreba zariadenie posudzovať podľa fotiek. Osobne sa mi znázornenie na fotografiách príliš nepáči. Kedykoľvek však vezmem iPhone X a teraz nové modely do rúk, som v úžase, aké sú nádherné a prepracované v každom ohľade.

Zjednodušene povedané – držať v rukách iPhone XS je rovnaký pocit ako držať v rukách iPhone X. A tak to má byť. Keď už hovoríme o podobnosti, z hľadiska funkčnosti sa toho veľa nezmenilo, to je však v rámci série S prirodzené. Neznamená to však, že novinky nie sú inteligentnejšie.

Nové modely sú v mnohých ohľadoch vyspelejšie – či už ide o kameru, procesor, vnútorné komponenty alebo displej. Rozdiely možno nie sú závratné, rozhodne si ich však všimnete. Nie je predsa možné dobývať svet novým zariadením každý rok a iPhone XS to ani nemá v úmysle. Je to však výborný upgrade, ktorý môže presvedčiť tých, ktorí si minulý rok nekúpili iPhone X, pretože čakali, ako presne sa koncept vyvinie. Tak je to tu – iPhone XS – spresnenie skvelého konceptu.

iPhone XS Max – Viktor

Veľkosť

Nikdy som nevlastnil model vo veľkosti Plus, a preto som si vybral na testovanie iPhone XS Max. Bol som veľmi zvedavý, ako bude sedieť v ruke. Vedel som, že má najväčší displej v histórii iPhonu, ale mal som trochu obavy, či ho budem môcť pohodlne používať.

Po iPhone X to však nie je veľká zmena. Zmestí sa do vrecka a neprekáža. Ak máte menšie ruky, možno vám bude pripadať veľký, mne však veľkosť sadla dobre. Hmotnosť síce pocítite, ak ste však zvyknutí na iPhone X, nebude vám to prekážať. Tí, ktorí prechádzajú z menšieho modelu ako iPhone 5s alebo SE, si môžu na veľkosť chvíľu zvykať. Veľký displej je však skvelý. Zážitok z prezerania spektakulárnych fotografií bude teraz ešte lepší.

Veľa fotím svoju rodinu, priateľov aj v práci, fotky si však zvyčajne pozerám len na telefóne (niekedy vytvorím na iPade album pomocou novej funkcie Spomienky – podľa mňa najlepší spôsob, ako prezentovať akciu alebo obdobie). Nehovoriac o tom, že keď už má iPhone takú úžasnú kameru, je dobre, že aj displej je skvelý, aby mohol zobraziť fotky čo najlepšie.

Z nových modelov som jednoducho v úžase. Som si istý, že v situáciách, kedy mám k dispozícii len svoj telefón, bude práca oveľa pohodlnejšia. Tí, ktorí prešli na iPhone X z modelu Plus a chýbal im väčší displej, si iPhone XS Max nemôžu nechať ujsť. Po jeho testovaní sa mi zdal displej iPhonu X predsa len trochu malý…

Farba

iPhone XS Max dostanete v troch rôznych farbách: okrem striebornej, vesmírne šedej je teraz dostupný aj v zlatej. Pochopiteľne záleží na vašom vkuse, veríme však, že nová farba bude neskutočne populárna. Pat bol taký ohromený, že povedal len: „Jony Ive určite nebol na stretnutí, kde sa pre farbu vymýšľalo meno, inak by mu určite dal nejaký nezrozumiteľný fantastický názov a nedovolil by ju volať jednoducho zlatá.“

Je naozaj nádherná a v skutočnosti pôsobí inak ako na fotkách a vo videách. Na vyobrazeniach to nie je patrné, ale na prvý pohľad na vlastné oči by som ju skôr nazval medenou. Pásiky po krajoch hrajú nádhernými tmavými medenými patinovými odtieňmi. Ak zariadenie položíte na stôl displejom hore, dojem je exkluzívny. Zadná strana sa v určitom osvetlení javí až do broskyňova. Nádherné a jedinečné. Zlatá nikdy nebola moja preferovaná verzia, ale túto by som bral hneď.

Výkon a kamera – Pat

Ľudia vždy venujú najviac pozornosti novým funkciám kamery, ktorá je vždy inteligentnejšia a rýchlejšia. Na prvý pohľad sú schopnosti fotoaparátu iPhonu XS rovnaké ako jeho predchodcu iPhonu X. Čo do počtu, Apple pracoval s rovnakými číslami: spolu tri objektívy, jeden vpredu, dva vzadu. Ponechali 7 MP TrueDepth kameru a 12 MP duálnu kameru s širokouhlým a teleobjektívnom. Zmeny sa udiali vo veľkosti pixlov, ktoré sú výrazne väčšie, čo znamená viac svetla.

Nehovoriac o tom, že počet AF bodov sa zdvojnásobil. To sú hlavné zmeny, čo sa týka kamery. V porovnaní s iPhonom X sa veľký rozdiel udial v súčiastke procesora, ktorá zodpovedá za fotografické a video schopnosti iPhonu XS. Apple nazval nové funkcie Smart HDR systémom. Ako názov napovedá, softvérové riešenia nám teraz budú pomáhať robiť ešte lepšie fotky. Rozdiel je naozaj veľký. Poďme ale krok za krokom.

Hneď po otvorení Kamery aplikácia zaznamená 4 zábery, aby bola možná okamžitá expozícia. Vysokovýkonný hlavný procesor otvára aplikácie veľmi rýchlo, vďaka čomu môžeme zachytiť dokonalú momentku včas. Aktuálne na trhu lepší fotoaparát v smartfóne nenájdete.

Smart HDR v porovnaní so starším HDR dokáže vytvoriť viac preexponovaných a podexponovaných fotiek, výsledkom sú väčší dynamický rozsah a detailnejšie fotografie. Farby nie sú presýtené, sú jednoducho skvelé,. Procesor a kamera dokážu zaostriť a určiť hodnotu expozície veľmi rýchlo. S novými modelmi je skrátka ťažké urobiť zlé fotky.

V portrétnom režime s prirodzeným osvetlením môžeme zmeniť rozsah efektu bokeh neskôr na hotovej fotke. Rozmazanie pozadia sa dá zmeniť pomocou posuvníka. Nový Neural Engine vyhľadáva na fotkách tváre a potom spracuje detaily. Rozdelí fotku na pozadie a popredie a pomocou mapy hĺbky umožní nastaviť kontrolu hĺbky ostrosti neskôr. Táto funkcia funguje naozaj výborne.

Počas testovania sme urobili množstvo fotiek. Po návrate do redakcie sme mali čas pohrať sa s ostrosťou a úpravou farieb. Kým som novinky nedržal sám v rukách, bol som trochu skeptický. Je to predsa len prelomový bod – takmer nemusieť dávať pozor, ako fotíme, pretože môžeme všetko zmeniť neskôr. Je to však naozaj tak. Čip A12 Bionic posúva smartfónovú fotografiu na úplne novú úroveň.

Ešte viac nás ohromila stabilizácia videa. V prípade zadnej kamery sa vlastne fyzicky veľa nezmenilo, optický stabilizátor zostal rovnaký. Procesor a softvér však robia veci, ktoré si musíte vyskúšať sami, inak nám nebudete veriť. iPhone XS a iPhone XS Max žiadne stojany a držiaky nepotrebujú. Ak držíte iPhone pri chôdzi v oboch rukách, na výsledku ľudský faktor nespoznáte.

Spočiatku sme verili, že systém môžeme trochu zmiasť a v určitých bodoch urobí chyby, avšak mýlili sme sa. Skúšali sme rôzne pohyby: držali sme iPhone pred sebou, za sebou, točili sme sa – výsledok zostal úžasný. Zdanlivo nudný update procesora nie je marketingový ťah Applu, ale seriózny hardvérový a softvérový upgrade, ktorý prebehol potichu.

Podľa našich prvých dojmov majú iPhone XS a iPhone XS Max nielen najlepší fotoaparát v histórii iPhonov, ale jeden z najlepších fotoaparátov v smartfóne na trhu. Pochopiteľne kamerový senzor má naďalej svoje obmedzenia v porovnaní s digitálnymi zrkadlovkami a systémovými kompaktmi. Väčšia svetelnosť a nový procesor spolu s umelou inteligenciou však výrazne rozširujú možnosti a tvorbu fotografií a videí neuveriteľne zjednodušujú.

Apple Inc. (AAPL)