imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Otestovali sme nový iPad – cenovo dostupný tablet vhodný na všetko


Len čo vyšla nová, 6. generácia iPadov, jeden kús sme si zadovážili aj my. Jeho skutočne výhodná cena, malé množstvo kompromisov a podpora Apple Pencil nás okamžite presvedčili. Prečítajte si, či naše nadšenie pretrvalo a či je nový model najlepším zariadením Applu, pokiaľ ide o pomer cena/výkon.

Apple vydal updatovanú verziu iPadu len pred pár týždňami. V malej prezentácii vyzdvihovali najmä využitie vo vzdelávaní a predstavili ho ako to najlepšie z lacného iPadu a drahšieho iPadu Pro. Po prvom z nich zdedilo nové zariadenie príjemnú cenovku a po druhom podporu Apple Pencil. Skvelá kombinácia, nemyslíte?

Snáď ešte nikdy sme neboli z nového produktu takí nadšení ako teraz z nového iPadu. Dokáže všetko a zároveň bol veľmi lacný.

Napriek menším kompromisom vám na novom zariadení nebude nič chýbať a vďaka jeho neprekonateľnej cenovke (začína na cene 349 eur) aj tak zabudnete na všetko ostatné. Užívateľský zážitok je vážne skvelý, nový iPad má podporu Apple Pencil, procesor A10 Fusion a silný hardvér, ktorý zvládne všetky funkcie iOS 11 vrátane multitaskingu.

To je dôležité poznamenať, pretože najnovší iOS je dostupný aj pre iPad mini, jeho hardvér však niektoré úlohy nezvládne. Na druhej strane si však nemusíme robiť ilúzie, nový iPad nepatrí do radu Pro, takže sa treba pripraviť na kompromisy. Rozlúčiť sa môžeme s obnovovacou frekvenciou obrazovky 120 Hz, laminovaným displejom, kamerou iPhonu 7, so stabilizátorom, funkciou Smart Connect a tiež s najnovším procesorom. Nový iPad síce stojí len približne polovicu ceny modelu Pro, sami sa však musíte rozhodnúť, nakoľko sú pre vás vyššie uvedené špecifikácie dôležité.

Hardvér

Pri otvorení škatule neuvidíte nič neobvyklé, je však jasne vidieť, že nový iPad nemá laminovaný displej. Laminovanie slúži na priblíženie vrchnej vrstvy skla a LCD panelu. Jeho neprítomnosť sa prejaví tak, že displej nie je až taký jasný a v porovnaní s obrazovkou iPadu Pro alebo iPhonu pôsobí viac skleneno. Útechou však je, že prípadné opravy vyjdú lacnejšie.

Na zapnutie reaguje zariadenie okamžite, je naozaj rýchle. Výkon čipu A10 Fusion a 2GB RAM v 98 % prípadov postačuje. Ani s aplikáciami, ktoré vyžadujú obrovskú výpočtovú kapacitu ako Affinity Photo, sme nezaznamenali žiadne spomalenie. Nový iPad si robí svoju prácu dobre a všetko beží hladko.

Podpora Apple Pencil

Predtým sme Apple Pencil príliš nevyužívali, keď sa však Apple rozhodol rozšíriť podporu aj na nižší segment iPadov, rozhodli sme sa, že je na čase to zmeniť. Stylus Logitech, ktorý bol odprezentovaný počas uvedenia iPadu, zvládne len polovicu z toho, čo Apple Pencil, a zatiaľ nie je dostupný.

Apple Pencil sa od svojho vydania nezmenila – poznáme ju a máme ju radi. Otázkou je, čo s ňou dokáže nový iPad. Je ťažké porovnávať ho v tomto ohľade s iPadom Pro, pretože presnosť ceruzky naozaj závisí od aplikácií, no na novom iPade je Apple Pencil o málilinko pomalšia.

To by mohol byť problém v prípade, že píšete veľmi rýchlo, pri kreslení, skicovaní alebo vyfarbovaní to je však naozaj zanedbateľný rozdiel. A ako sme už spomínali, naozaj záleží na aplikácii. V aplikáciách Adobe ako Sketch alebo Comp rozdiel nenájdete, softvér nasleduje líniu ceruzky tak, ako si to inžinieri v Appli vysnívali.

Pokiaľ na tablete chcete tráviť hodiny kreslením, nový iPad nebude pre vás ideálnou voľbou. Ak ho však potrebujete najmä na poznámky alebo náčrty, potom tento model splní všetky vaše očakávania. V opačnom prípade sa môžete obrátiť a spoľahnúť na rad iPad Pro.

Musíme sa ešte zmieniť aj o reproduktoroch. Pochopiteľne, nie je fér porovnávať nový iPad so zariadením, ktoré stojí dvojnásobok. Ak vám však prekáža tak trochu „krabicový“ zvuk, novému iPadu sa vyhnite. Zvuk je porovnateľný s minuloročnými modelmi, ale v porovnaní s iPadom Pro, ktorý je vybavený stereo zvukom, ďaleko zaostáva. Pre nás to nebol rozhodujúci faktor, ale rozhodne odporúčame si nový iPad pred kúpou vypočuť.

Životný štýl bez počítačov

Je taký život možný? To je otázka, ktorá síce znie jednoducho, ale je skutočne zásadná. Všetko nasvedčuje tomu, že s počítačmi v súčasnej podobe Apple do budúcnosti neráta. Hordon sa už raz pokúsil žiť a pracovať bez svojho MacBooku, a nebol to totálny neúspech, najviac ho však desila cena modelov Pro.

Teraz tu však máme ideálneho testera a tým je moja skromná osoba. Vlastním a používam takmer všetky súčasti ekosystému Applu, ale iPad bol výnimkou. V rukách som ho mal raz, možno dvakrát. Nemôžem povedať, že som bol z neho nadšený, cena nebola malá a nevedel som si predstaviť, na čo by som ho popri ostatných zariadeniach používal.

Prvý víkend s novým iPadom bol zvláštny a v niečom nepríjemný. Zvažoval som, že preň nájdem aj nejaké pracovné využitie, nielen osobné. Po 10 minútach som mal pocit, že som už príliš zvyknutý na ovládanie iPhonu X gestami a tlačidlo Domov mi prekáža. Potom som však zmenil názor a rozhodol sa nevzdať to. A tak som odišiel z práce domov len s novým iPadom a nechal svoj MacBook Pro v kancelárii.

Stačil jeden večer na to, aby som pochopil, prečo je fajn nechať svoj hlavný pracovný nástroj v práci. iPad mi nezabral všetok voľný čas ako MacBook Pro, ktorý je napchatý pracovnými vecami. Zostal zariadením na zábavu, na ktorom sa dá aj trochu pracovať. Hry sú na ňom lepšie, neprehreje sa, výdrž batérie je skvelá, niekoľko dní som ho nemusel nabíjať.

To je obrovská výhoda. V porovnaní s iPhonom je to skutočne osviežujúce. Nenainštaloval som si všetky svoje bežné aplikácie, takže večery zostali relatívne pokojné. Aj keď som sa zasekol na Asphalte 8, ale to už je o inom. Teraz už si brávam laptop domov len vtedy, keď sa mi nakopí veľa práce alebo chcem programovať, čo sa bez macOS nedá.

Môžem hrdo vyhlásiť, že na konci skúšobného obdobia som sa pridal k tým, podľa ktorých budeme doma potrebovať počítače čoraz menej, pretože ich nahradia dobre nakonfigurované tablety.

Verdikt

Myslím, že ďalšie vysvetľovanie je už zbytočné. Nový iPad je v dokonalom súlade s obvyklou filozofiou Apple zariadení: nie je to zariadenie najvyššej kategórie pre pár vyvolených, ale má nepopierateľne skvelý hardvér, plnú podporu a skvelú cenu. Mohli by sme ho nazvať iPadom SE, ale ani iPhone SE nebol takým výhodným kúskom. Ak vás tento model nepresvedčí, že je načase si kúpiť tablet, potom už vás nepresvedčí nič. Odporúčame ho skutočne každému. Ak chcete veľa písať a kresliť, nezaobídete sa ani bez Apple Pencil. A nový iPad spolu s ceruzkou vás vyjdú stále lacnejšie ako nový laptop.

Apple Inc. (AAPL)