imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Oddmar: Farebné vikingské dobrodružstvo


Niekedy narazíme v App Store na hry, ktoré sú len pre iPhone, ale boli by skvelé aj na iných platformách. Hra Oddmar inšpirovaná vikingskými legendami je jednou z nich. Vyniká nielen úžasnou grafikou, ale aj zaujímavým príbehom.

Štúdio Mobge vyvíjalo svoje majstrovské dielo štyri roky. Ich hra Leo’s Fortune z roku 2014  sa stále radí medzi najúspešnejšie hry. Tvorcom sa natoľko zapáčil seriál Vikingovia, že sa rozhodli vytvoriť vlastnú hru zasadenú do mýtickej éry Vikingov. Výsledok je taký nádherný, že okamžite vyhral ocenenie Applu za dizajn a App Store túto exkluzívnu hru pre iOS neustále vyzdvihuje.  

Oddmar je v podstate akčná adventura/plošinová hra s pohyblivými objektami a súbojmi. Svoje schopnosti si môžete otestovať v 24 úrovniach.

Hlavným protagonistom je bláznivý viking, ktorý má zachrániť zakliatych obyvateľov svojej dediny. Príbeh hry je vynikajúci, dej je plný napínavých zvratov. Počas svojho putovania spoznáte štyri z deviatich svetov severskej mytológie.

Ovládanie hry je pomerne jednoduché. Ľavým palcom sa pohybujete a bežíte, pravým môžete skákať a bojovať. Aby ste sa dostali do ďalšej úrovne, musíte rozdrviť alebo presunúť rôzne predmety. Načasovanie je veľmi dôležité. Na rôznych úrovniach na vás číhajú rôzne príšery, ktoré sa vám budú snažiť zahatať cestu. Poraziť ich vám pomôžu rôzne zbrane a brnenie, ktoré si môžete kúpiť za nazbierané zlaté runy.

Priebeh hry je veľmi hladký a dynamický. V niektorých momentoch pripomína slávnu hru Ori and the Blind Forester, čo je obrovský úspech. 

Najsilnejšou stránkou hry je ale grafika. Každá úroveň bola vytvorená zvlášť od základu. Midgard a jeho územie pôsobí so svojimi zelenými lúkami a roztomilými zvieratami ako z rozprávky. Hlboké lesy Alfheimu vás budú dusiť, na snehových vrcholoch Jotunheimu budete mrznúť, v ohnivých hĺbkach Helheimu sa zase poriadne zapotíte.

Potiť sa ale budete najmä z množstva úloh. Aj keď hrou môžete preletieť za pár hodín, dokonale splnenie všetkých úrovní vám zaberie oveľa viac času. V každej úrovni sú ukryté tri zlaté mince a teleport do minihry. Musíte sa dobre sústrediť, ak ich chcete všetky nájsť. Občas narazíte aj na náročné úlohy, ktoré len tak ľahko nezvládnete. 

Bola by škoda nespomenúť hudbu a dabing. Hudba vytvorená pre švédske nástroje 15. storočia dodáva celej hre neporovnateľnú atmosféru. Melódie sú chytľavé a skvele ladia s grafikou. Krátke príbehové animácie medzi úrovňami nadaboval Julian Casey, ktorého môžete poznať zo série Assassin’s Creed.

Na hre Oddmar sa ťažko hľadajú slabé stránky. Nie je preto žiadnym prekvapením, že patrí ku skvostom App Storu. Jedinú výčitku, ktorú máme, je, že na iPhonoch bez tlačidla Domov sa vám niekedy môže stať, že namiesto zlomenia väzu nepriateľa vyvoláte prepínač aplikácií v iOS. 

Napriek tomuto drobnému nedostatku však môžeme pokojne vyhlásiť, že za 5,49 eur táto hra rozhodne stojí. Namiesto pizze si teda nabudúce radšej kúpte túto hru. Dlhšie vám vydrží a určite z nej nepriberiete. 🙂

Stiahnite si Oddmar z App Store (Pre iPhone a iPad – 5,49 eur)

 

Apple Inc. (AAPL)