imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

Nokia Thermo – inteligentný teplomer, ktorý naozaj pomáha


Náš domov a naše zariadenia sú stále múdrejšie a múdrejšie. Teplomery nemôžu byť výnimkou, a keď spoja svoje sily s aplikáciami, môžu byť dobrými pomocníkmi v časoch choroby.

Boli to staré dobré časy, keď ste museli pretrepať teplomer medzi dvoma meraniami, aby sa znížila hladina ortuti. Väčšina z nás pravdepodobne používa doma bezortuťový teplomer, teraz s digitálnou obrazovkou. Vložíte do podpazušia (alebo u detí rektálne), chvíľu počkáte a skontrolujte výsledky, keď prístroj zapípa. Žiadne trasenie, je to oveľa lepšie, ale stále to nie je najlepšie.

V súčasnej dobe sú populárne inteligentné teplomery. Zariadenia, ktoré dokážu okamžite merať teplotu z uší alebo z čela bez dotyku. Môžete si ich kúpiť v každej lekárni a sú nevyhnutnou súčasťou rodiny s deťmi. Aj u nás to donedávna bolo rovnaké: milovali sme náš infračervený teplomer, ktorý sme dostali darom a, bohužiaľ, používali sme ho veľmi často. Až do minulého týždňa.

Ide o lepšiu technológiu, ale stále je to len teplomer. Nokia Thermo je navyše inteligentné zariadenie. Posledné dva týždne testu mi ukázali, že napriek svojim slabým stránkam môže byť tvojím najlepším priateľom, hlavne keď láska tvojho života je naozaj opatrná matka alebo otec.

Také pekné, ale také nespoľahlivé…

Začnime s hardvérom. Nokia Thermo je jednoduchý biely gadget s neónovo zeleným uzáverom. Až do zapnutia to môže byť čokoľvek. Po stlačení jediného tlačidla vidíte jeho vymazlenú obrazovku. Ale najdôležitejší je jeho senzor. Nasmeruje sa na tepnu so všetkými 16 senzormi a vykonáva 4000 meraní naraz, aby našiel najteplejší bod. Podľa manuálu…

V praxi sme zažili niečo iné. Thermo ponúka pre každého rôzne výsledky. Keď sme ho začali testovať, jeden z kolegov mal trochu horúčku a jeden sa takmer menil na ľadovú sochu. Prakticky by sme mali všetkých poslať domov, aby sme sa uzdravili. So svojimi 36,8 stupňami Celzia som to mal celkom vyhraté, ale mal som aj celkom divné výsledky. Potom som sa uzdravil a teraz prinášam jasné výsledky. Nenechajte sa prekvapiť, ak na začiatku nebude zodpovedať prvých pár výsledkov. Teplomer treba priložiť rovnakým pohybom k rovnakej časti vášho čela, je potrebné to natrénovať. Nejaký čas potrvá, kým si na to zvyknete, takže to určite nie je gadget, ktorý si po nákupe položíte na poličku a prídete pre neho, len keď je niekto chorý. Najprv sa s ním musíte pohrať: kalibrovať pre seba, pre dieťa, cvičiť pohyb, aby ste mal jasný výsledok, keď ho potrebujete.

Je to chytré zariadenie

Bez ohľadu na to, že Nokia Thermo vyzerá skvele alebo že sa mi páči magnetické puzdro na batérie (na 2 dobíjacie AAA) namiesto plastového veka, najlepší je softvér. A tu prichádza čas, aby sme sa rozlúčili s naším infračerveným teplomerom a začali hovoriť o „inteligentnom teplomere“. Všetky naše merania sú zaznamenané a môžeme ich usporiadať vo svojej aplikácii, aby sme mali jasnejší prehľad o podrobnostiach ochorení. Poďme od začiatku.

Aplikáciu je možné jednoducho stiahnuť a nainštalovať (je pre iOS aj Android), je to tiež druhá možnosť, ako spárovať zariadenia. Napriek tomu sme sa zasekli, keď prišiel čas pripojiť sa k WiFi. Bol to vážny problém aj v prípade niekoľkých ďalších produktov Withings. Náš domáci router nestál za nič. Skúsili sme to s niekoľkými ďalšími routermi, dobre to funguje so všetkými z novej generácie. Ak však nemáte optický kábel a váš poskytovateľ služieb vám dal router, ktorý je starší ako vaše deti, môže dôjsť k niektorým problémom. A to je rozhodujúca otázka, pretože zariadenie posiela všetky dáta do aplikácie cez WiFi. Dobrá správa je, keďže je zariadenie prenosné, môže merať offline, ukladať dáta a odosielať ich vtedy, keď nájde vhodné spojenie.

Každé meranie priradíte rôznym rodinným príslušníkom, ale zariadenie posiela push správy všetkým. Registrácia je trochu ťažká, pretože ak používate rôzne účty, všetci dostanú oznámenia, ale nebudú si môcť priradiť výsledky. Je teda užitočné používať na viacerých zariadeniach iba jeden účet. Nie je potrebné volať si navzájom, ak má niekto horúčku, okamžite to budete vedieť. „39.5 stupňov, vidím to, zlato, už som na ceste.“

Preto je užitočné, že každú udalosť a teplotu vidíte na vizuálnej časovej osi, aby ste boli stále v obraze. A to, čo sa mi páči, je, že môžete pridať ďalšie informácie, napríklad kedy ste si vzali liek. Už žiadne: „Už sú to štyri hodiny? Vzal som si pilulku o 11 hodine? Alebo neskôr?“ Nemôžem nájsť vhodné slová, aby som vyjadril svoju vďačnosť, že už nemusím viesť žiadne také rozhovory. Môžete tiež pridať príznaky alebo pripojiť fotografie aktuálneho stavu. Nemôžete opravovať chyby, ale možno ich vymazať a pridať znova.

Teplomer je možné pripojiť k aplikácii Zdravie, ale to pre mňa nie je dôležité. Vzhľadom na vizuálne efekty budem používať aplikáciu Thermo. Bolo by naozaj skvelé mať zdravotnícku službu, ktorá bude sledovať moje udalosti prostredníctvom aplikácie Zdravie. Alebo, aké by bolo skvelé, keby ste mohli poslať údaje svojmu lekárovi a on alebo ona by stanovili základnú diagnózu, bez pýtania. Bohužiaľ, to je naozaj ďaleká budúcnosť.

Verdikt

Takže máme inteligentný teplomer, ktorý stojí dvakrát toľko než ten, ktorý sme používali a milovali predtým. Musíte si nacvičiť jeho používanie, je potrebné používať rovnaký pohyb po celú dobu. Nemá puzdro, len uzáver. Mohol by som vám ho odporučiť úprimne?

ÁNO, s veľkými písmenami. Existuje len niekoľko zariadení, ktoré dorazia k vám domov a vy obaja si myslíte, že sú nutne potrebné. Po očkovaní sme zažili horúčku. Ak máte deti, viete, čo tým myslím, ak nie, dokážete si predstaviť, aké hrozné môže byť sledovať niekoho, koho milujete, ako trpí. Ste nervózny, točí sa vám hlava. Nemusíte sa báť, v jednej aplikácii vidíte všetko. Treba myslieť len na to, že je potrebné poznamenať si, kedy beriete lieky. A keď prídete za lekárom, stačí ho vytiahnuť z vrecka bez toho, aby ste museli hľadať informácie v tých najtmavších kútoch svojej mysle. Po tomto teste si chceme nechať infračervený teplomer ako náhradný prístroj, kúpime nový router a ako hlavnú pomoc použijeme Nokia Thermo. Takže za mňa veľká spokojnosť.

Nokia horúčka je v plnom prúde, pripravujeme test inteligentnej váhy a detskej pestúnky.

Apple Inc. (AAPL)