imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Nokia BPM+, nová generácia monitorov krvného tlaku


Aktualizovaný softvér mal na novú generáciu bezdrôtových monitorov krvného tlaku naozaj dobrý vplyv. Testovali sme posledného člena „ekosystému“ Nokie.

Nebola náhoda, že posledný test rebrandovanej produktovej série Nokie skutočne skončil ako posledný. Monitor krvného tlaku, na rozdiel od inteligentnej váhy, nie je len coolovým prístrojom, ktorý pomáha žiť zdravšie a predchádzať chorobám od útleho veku. Nepoužívate ho 24 hodín denne ako inteligentnú kameru, ktorá chráni vaše dieťa alebo váš dom. Pravdepodobne ho tiež nebudete používať tak často v prvých rokoch života ako inteligentný teplomer.

Nokia BPM+ je však najbližšia vízii, ktorú mala Nokia, keď kúpila, nanovo zabalila a pridala úplne nový softvér do produktov Withings. V priebehu testu sme najviac premýšľali o tom, ako bude vyzerať zdravotná starostlivosť v budúcnosti (v prípade pozitívneho scenára), v akých oblastiach sa tento produkt môže ešte zlepšiť a v čom presne vidí Nokia obrovský potenciál. Poďme sa však na tento produkt pozrieť.

Kompaktné monitorovanie krvného tlaku doma a na ceste

Má takmer rovnakú veľkosť ako 0,33 l plechovka.

Nokia BPM+ je bezdrôtový monitor srdcovej frekvencie a krvného tlaku navrhnutý tak, aby používateľom umožnil ľahko monitorovať tieto hodnoty kdekoľvek pomocou smartfónu. Je to jasné už zo samotného dizajnu produktu: zariadenie je kompaktné a zaberá málo miesta. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je vyrobené z mäkšieho materiálu, manžetu môžete ovinúť okolo plechovky s objemom 0,33 l. Materiál je podobný tradičným monitorom krvného tlaku a niekoľko rôznych recenzií uvádza, že je pohodlnejší na nosenie a nezanecháva na ramene odtlačky ako predchádzajúca verzia.

Aj keď nie je k dispozícii špeciálna schránka na zariadenie, po odstránení ďalšej vrstvy papiera získate kvalitnú papierovú škatuľu s magnetickým uzáverom. Zariadenie si môžete pohodlne uložiť a je vhodné aj na cesty.

Vďaka novej manžete je oveľa menší ako jeho predchodca.

Počiatočná inštalácia produktu je naozaj jednoduchá: do zariadenia vložíte štyri AAA batérie, ktoré nie sú priložené, takže si ich musíte dokúpiť, zapnete ho stlačením jedného malého tlačidla a potom príde kúzlo. Predtým si však stiahnite Health Mate – ak ho ešte nemáte – a pripojte zariadenie k telefónu cez Bluetooth. Párovanie povolíte vo vyskakovacom okne a všetko by malo fungovať. Inštalácia je taká jednoduchá ako pripojenie AirPodu k telefónu. Jediná vec, ktorú musíte urobiť, je zoznámiť sa so softvérom, ovinúť manžetu okolo ramena a hneď vidíte, aký je váš systolický a diastolický krvný tlak alebo vaša srdcová frekvencia.

Čo je dôležitejšie a malo by byť prvým krokom pred použitím tohto zariadenia, je návšteva lekára. Vezmite zariadenie zo sebou, konzultujte ho so svojím lekárom, použite ho spoločne a nechajte lekára ukázať vám, ako máte správne umiestniť manžetu. Je to najlepší postup, pretože systém bude dokonalý, až keď budú lekári ľahko a efektívne využívať zdravotné údaje, ktoré týmito zariadeniami zhromaždíme. Aby to však takto krásne fungovalo, musíme lekárov s týmito novými technológiami oboznámiť – aspoň budú praktickí lekári o nich vedieť viac.

Prístroj je tiež vybavený krátkym tutoriálom pre tých, ktorí chcú všetko nastaviť sami. Vzhľadom na to, že nehovoríme o jednoduchom teplomere, nie je úplne najlepší nápad vykonávať monitorovanie bez akejkoľvek pomoci odborníka, pretože dáta nemusia byť najpresnejšie. Môžete si vybrať medzi dvomi typmi monitorovania: normálne a automatické, druhé meria trikrát za sebou v intervaloch 30 sekúnd (toto je odporúčané).

Je suis stará mama

Samozrejme, testovali sme zariadenia na ľuďoch (na nás) a výsledky neboli vôbec prekvapujúce. Autor tohto článku mal podľa automatického merania krvný tlak 151/88, čo je izolovaná systolická hypertenzia, ako hovorí prístroj. Musíme dodať, že sme údaje vôbec nekonzultovali s lekárom, napriek tomu, že sme vám to odporučili, takže nevieme, či je prístroj správne umiestnený, alebo či sme niečo nepokazili.

Jasná a ľahko použiteľná aplikácia.

Po rýchlom vygooglení informácií o izolovanej systolickej hypertenzii sme zistili, že ide o veľmi častý problém medzi staršou generáciou a, ešte presnejšie, medzi ženami. Stále si sľubujeme, že zdravotné problémy nikdy nebudeme googliť, no nakoniec to vždy robíme… Používanie prístroja je veľmi jednoduché, a preto si myslíme, že nie je taký veľký problém tento postup opakovať raz mesačne, najmä keď v skutočnosti netrvá dlhšie ako 5 minút vrátane vybratia produktu zo škatule.

To je dôvod, prečo by Nokia BPM+ mohla byť veľmi obľúbeným produktom na monitorovanie krvného tlaku v domácom prostredí. V porovnaní s tradičným digitálnym monitorom síce musíme rozbiť prasiatko, ale získame oveľa viac. Veľmi dôležitým príkladom prínosu je pravidelná aktualizácia a veľmi presná anamnéza, na ktorú sa môžete opakovane pozrieť. To má veľkú hodnotu aj dnes a bude ešte cennejšie v budúcnosti, lebo medicínska veda sa stále vyvíja.

Úprimne dúfame, že väčšina našich čitateľov nebude ešte dlho takéto zariadenie potrebovať, pretože zdravotné problémy spojené s krvným tlakom sa zvyčajne vyskytujú s rastúcim vekom. Je však lepšie byť opatrný už dnes než neskôr ľutovať: ak sa začnete sami preventívne vopred monitorovať pomocou zariadenia Nokia, zistíte, či (kedy) sa váš stav zhorší. To môže byť obzvlášť dôležité v prípade tých, ktorí sú veľmi zaneprázdnení alebo majú stresujúci život.

Toto zariadenie je tiež skvelým darom: kto z nás nemá staršieho príbuzného, ​​ktorý si vždy zabudne zmerať krvný tlak alebo klame lekára, aby dokázal, že je v poriadku. Pre jeho prospech môžete túto situáciu ľahko ukončiť!

Ekosystém Nokia

Napokon si to všetko zhrňme. Berieme do úvahy všetky naše predchádzajúce testy, nielen ten o BPM+. Možno ste si na prvý pohľad nevšimli, ale nový majiteľ priniesol obrovskú pozitívnu zmenu v použiteľnosti produktov, ktoré sme doteraz testovali, a nielen nové logo. Produkty Withings boli dovtedy skvelé, ale mali jeden veľký problém, a tým bol softvér. Mnoho ľudí sa sťažovalo na chyby v systéme. Na druhej strane je tento aspekt najväčšou výhodou v prepracovaných aplikáciách Nokia Health: konečne máme niečo výnimočne spoľahlivé a užívateľsky prívetivé, vývojári premýšľajú o našom zdraví v komplexnejšom pohľade.

Ak si niekto zakúpi iba jeden produkt z celej palety, stiahne si aplikáciu, ktorú potrebuje, a používa ho, všetko vynikajúco funguje. Ak máte viacero zariadení, máte k dispozícii Journal (denník), ktorý je v podstate kontrolným panelom zahŕňajúcim všetky vaše lekárske merania. Ide o najnovšiu inováciu Nokie, v ktorej môžete skutočne prechádzať všetky vaše zdravotné údaje. Ak máme byť naozaj milí, uvedieme, že Journal kombinuje rôzne produkty tohto ekosystému, ako iCloud, ktorý prepája produkty Applu. Journal je k dispozícii v plnej verzii, len keď k nemu pristupujete z desktopového počítača, ale nenechajte sa týmto negatívnym bodom odradiť: pokiaľ ide o naše zdravie, sme ochotní posadiť sa aj pred počítač.

Nokia vysvetlila nákup produktov v hodnote 170 miliónov eur tým, že sú vhodné do jej portfólia. Ukázalo sa to ako pravdivé, najmä keď zoberieme do úvahy nový softvér, ktorý aj používame. Jedinou otázkou je, do akej miery sa tieto monitory a inteligentné zdravotnícke pomôcky stanú súčasťou nášho každodenného života v dlhodobom horizonte. Vytvorenie celého ekosystému je skvelým prvým krokom na dosiahnutie tohto cieľa, ale okrem nadšených zákazníkov a spoločnosti musí byť súčasťou tejto rovnice aj zdravotníctvo. Lekári a iní zdravotnícki pracovníci musia tiež byť ochotní využiť príležitosti, ktoré tieto zariadenia a softvér poskytujú. Po dosiahnutí tohto cieľa budú všetky produkty Nokia Health okamžite zahrnuté do kategórie Instant Get.

Apple Inc. (AAPL)