imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Nočná mora zlodejov – nová aplikácia Find My


V rámci nového operačného systému macOS Catalina, prináša Apple novú aplikáciu Find My, ktorá v sebe spája funkcie Nájsť iPhone a Priatelia. Okrem toho, že vám pomôže nájsť najdôležitejšie osoby a predmety vo vašom živote, prináša aj dve fantastické možnosti zabezpečenia.

Účelom aplikácie Nájsť iPhone je určiť presnú polohu všetkých zariadení, ktoré sú zapnuté/pripojené k sieti a spojené s vašim účtom. Polohu môžete určiť z iného zariadenia Apple (z Macu, iPadu alebo iPodu touch) alebo prihlásením sa do svojho iCloud účtu cez web. Dôraz pritom patrí na časť zapnuté/pripojené k sieti. V prípade, že je váš iPhone vypnutý alebo v režime lietadlo, zmizne z mapy a môžete si pozrieť už len jeho poslednú známu polohu.

Podľa Applu funguje nová funkcia takto:

Určí polohu strateného zariadenia, aj keď nie je pripojené k wifi pomocou crowdsourcingu. Keď je vaše zariadenie označené ako stratené a v jeho blízkosti sa nachádza ďalšie zariadenie Apple, to môže zachytiť váš Bluetooth signál a poslať vám správu o jeho polohe. Je to úplne anonymné a šifrované end-to-end, takže súkromie všetkých zúčastnených je chránené.

Vysielanie Bluetooth signálu spotrebuje tak málo baterky, že dokonca funguje aj u Macov v spánkovom režime.

V prípade zariadení, ktoré majú T2 čip, je tu navyše aj nová funkcia Activation Lock. Čip, ktorý bol predstavený minulý rok, je súčasťou iMacov Pro a Macov mini, MacBookov Air a MacBookov Pro z roku 2018. 

Activation Lock znemožňuje formátovanie harddisku Macu, takže majitelia môžu pomocou tejto funkcie znemožniť používanie nových Macov neautorizovaným osobám.

Sú to skvelé bezpečnostné funkcie, pre ktoré sa oplatí aktualizovať svoj počítač.

 

Apple Inc. (AAPL)