imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Najväčšími fanúšikmi iPadu sú starí rodičia


Apple už roky propaguje iPad ako alternatívu počítačov, medzi zákazníkmi je to však stále téma na diskusiu. Existuje však skupina ľudí, pre ktorých je tablet najlepšou voľbou – seniori.

Pre ľudí, ktorí sledujú dianie okolo Applu, nie je Apple fórum na Reddite žiadnou novinkou. Komunita s takmer miliónom členov je nesmierne aktívna a každý deň zdieľa stovky článkov. Pred niekoľkými dňami sa tu rozvinula celkom zaujímavá debata, v ktorej užívatelia zdieľali skúsenosti o tom, ako svojim starším príbuzným kúpili iPad.

Celé sa to začalo postom užívateľa evoti o tom, ako sa jej babka, ktorá dovtedy nemala s technológiou nič spoločné, stala závislá od tabletu. 82-ročná pani je údajne veľmi staromódna a podobá sa na ruské babičky z YouTube videí. Problémy mala dokonca aj s diaľkovým ovládaním televízie, nikdy nevlastnila počítač alebo nemala prístup na internet. Preto bola evoti zo začiatku skeptická, keď jej otec prišiel s nápadom prekvapiť osamelú babičku iPadom. Celej záležitosti natoľko neverila, že si vzala na starosti len kúpu tabletu a zaúčanie babičky prenechala otcovi.

Podľa očakávaní začiatky neboli jednoduché. Babička sa pokúšala skrotiť iPad dosť zvláštnymi gestami a raz ju museli príbuzní navštíviť len preto, aby vypli režim lietadlo, ktorý nedokázala vypnúť podľa inštrukcií po telefóne. Vynaložené úsilie sa však nakoniec vyplatilo, po čase sa z konzervatívnej pani stala nadšená užívateľka, ktorá na iPad fotí svoju záhradku, vyhľadáva si cez Google recepty a miestne novinky a občas dokonca používa aj YouTube.

Pointou príbehu je, že nedávno iPad musel do servisu pre problémy s nabíjaním. Nutná pauza netrvala ešte dlho a ustarostená babička už volala evoti, či by jej našetrené peniaze vystačili na nový iPad, pretože bez neho nechce byť. Predstavte si, že to povedala staromódna pani z východnej Európy, ktorá nikdy nevlastnila žiadne technologické vymoženosti.

Tento príbeh zarezonoval medzi užívateľmi, evoti dostala viac než 200 odpovedí, z ktorých mnohé zdieľali podobný príbeh. Napríklad staršia matka jedného užívateľa z Číny sa stala milovníčkou iPadu preto, že písmená kanji na nich môže písať rýchlo a ľahko.

Užívateľ trisul tiež zdieľal príbeh svojho 75-ročného príbuzného, ktorý mal obavy, že moderné technológie nie sú preňho, dnes je však spokojným majiteľom iPadu. Údajne ho presvedčili možnosti maľovania na iPade. Zdalo sa mu úžasné, ako ľahko sa dá na iPade maľovať a zároveň počúvať Bacha.

Ďalší užívateľ Davepete sa podelil o príbeh svojej matky, ktorá roky odmietala sadnúť za počítač, pretože sa považovala za príliš starú na také veci. Raz sa však stalo, že jeden zo synov zabudol u matky svoj iPad 2. Tá sa  s ním spriatelila a teraz prekvapivo vo veku 92 rokov píše e-maily, sťahuje si fotky a hrá kartové hry na iPade 6. generácie.

Spomeňme ešte ďalšieho užívateľa Hoopheida, ktorý písal o posledných mesiacoch svojho svokra, ktorý nedávno zomrel. Trpel na sklerózu multiplex a v poslednej fáze choroby už nemohol chodiť. Príbuzní mu preto kúpili iPad. Onedlho ho začal používať na kontakt s rodinou, pozeranie videí a prezeranie Facebooku. Jeho manželka mu vždy blahoželá k narodeninám cez iMessage, aby si uctila jeho pamiatku.

A teraz niečo veselšie: ďalší užívateľ písal o svojej matke, ktorá sa „zbláznila“ do technológie vďaka iPadu. Pravidelne píše maily, surfuje na internete, až jej musel nakoniec povedať, že správy, ktoré nájde na Facebooku, nie sú vždy zaručene pravdivé…

Všetky príbehy majú spoločné to, že ľudia na iPade oceňujú jeho jednoduchosť. Protagonistom je staší pán alebo pani, ktorým je svet technológie zo začiatku úplne cudzí, ale po krátkom učení sa stanú aktívnymi užívateľmi, ktorí si svoj život bez iPadu nevedia predstaviť. Nie je to, samozrejme, nič prekvapujúce, pretože na tablete je ľahko prístupné všetko, čo by seniori mohli oceniť – napríklad komunikácia s rodinou a vyhľadávanie obsahu.

V porovnaní s laptopmi je najväčšou výhodou tabletu menej desivé rozhranie. Displej a dotykové ovládanie sú veľmi príjemné aj pre technické antitalenty. V obľúbenosti tabletov od Applu, samozrejme, zohráva rolu aj svelé fungovanie iOS. Aj keď sa seniori o operačný systém nechcú starať, bude fungovať bez problémov.

Takže áno, je otázkou, či iPad môže nahradiť počítač u ľudí, ktorí na ňom pracujú každý deň. Niet však pochýb, že pre starších ľudí je tablet najlepšou voľbou. Hlavným ponaučením celej diskusie na Reddite je zrejme to, že to nemáme vzdávať, pretože iPad môže byť dobrým riešením aj pre našich najstaromódnejších príbuzných. Na záver si pozrime video o tom, ako sa jednej babičke zmenil život s iPadom. Keď ju na konci videa žiadajú, aby o iPade povedala pár slov, dodá: je to skvelý spoločník.

Apple Inc. (AAPL)