imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Najobľúbenejšie aplikácie App Store za posledných 10 rokov


Môže to znieť neuveriteľne, no App Store otvoril svoje brány takmer pred 10 rokmi. Pri tejto príležitosti spoločnosť App Annie zhrnula udalosti posledných 10 rokov.

10. júl 2018 sa rozhodne považuje za nezabudnuteľný deň, napísaný odvážnymi a červenými písmenami v 40-ročnej histórii Applu. V ten deň totiž Apple verejnosti predstavil App Store, v ktorom bolo na začiatku 500 aplikácií. Hoci Steve Jobs konceptu neveril a dával prednosť webovým aplikáciám, neskôr zmenil názor a bolo to naozaj správne rozhodnutie.

App Store odvtedy prekvitá a vytvára miliardu v príjmoch pre firmu a pre vývojárov, nehovoriac o tom, že poskytuje užívateľom vysoko kvalitný a veľký prísun aplikácií. V súčasnosti katalóg zahŕňa približne 2 milióny aplikácií, ktoré boli stiahnuté viac ako 170-miliárd razy. Približne 10 000 aplikácií prinieslo príjmy zo sťahovania, ktoré presiahli sumu 1 milión dolárov.

Vzhľadom na to, že výročie je bližšie a bližšie, AppAnnie urobila dôkladné a rozsiahle zhrnutie čísel a trendov App Store za posledných 10 rokov. Dovoľte mi, aby som sa s vami na základe tohto zhrnutia podelil o niektoré zaujímavé fakty.

Najpopulárnejšie aplikácie kedysi a teraz

Pokiaľ ide o túto kategóriu, porovnanie nebude perfektné, pretože máme údaje „iba“ od roku 2010, napriek tomu však môžeme na základe týchto údajov veľa vydedukovať. Pred 8 rokmi bola najpopulárnejšia aplikácia Talking Tom Cat, neviem prečo vlastne, ale pamätám si, že ju všetci používali. Teraz je víťazom Tik Tok, ale stavím sa, že len málo ľudí o nej počulo, pretože táto aplikácia sociálnych médií je populárna najmä v Číne.

Pokiaľ ide o sociálne médiá, v tomto segmente je jasne vidieť aktuálnu situáciu na trhu. Facebook zostal, zatiaľ čo MSN, Skype a Twitter boli nahradené službami Facebook Messenger, Instagram a Snapchat. To, že medzi TOP 10 môžeme nájsť takmer iba sociálne médiá a aplikácie na zasielanie správ, absolútne vypovedá o dnešných trendoch.

Kde utratíme najviac?

V minulosti to bolo iné… hovorí môj „vnútorný dedko“. V roku 2010 ľudia utrácali svoje peniaze na to, aby boli produktívnejší, takže najpopulárnejšie boli aplikácie, ktoré pomáhali produktivite, ako Document to Go, LogMeIn alebo Quickoffice. V dnešnej dobe je vzorom Netflix&Chill, preto svoje peniaze utrácame na seriály, videá a zoznamovacie aplikácie. Takto odchádza svetová sláva…

Obľúbené hry

Stavím sa, že ľudia nebudú šokovaní výsledkami tejto kategórie. Za posledných 10 rokov boli populárne zhruba podobné tituly ako dnes. Angry Birds, Candy Crush, Clash of Clans atď.

Utrácame na hry

Ak budeme skúmať, na ktorú hru sme dokázali minúť najviac peňazí, výsledky nás celkom prekvapia. Napríklad fakt, že na zoznam sa dostal práve Pokemon GO. Je zaujímavé, že zatiaľ čo hry tvorili v posledných 10 rokoch 31 % celkových sťahovaní, 75 % príjmov pochádza práve z tejto kategórie. Aby bolo jasné, utrácame viac na hry ako na jednoduché aplikácie, aj keď aplikácií si rádovo stiahneme viac.

A čo krajiny?

Vyššie uvedený výsledok nie je šokujúci, ak zistíme, ktoré krajiny v App Store utrácali najviac. Ázia je zastúpená najväčším počtom užívateľov a najsilnejšiu hráčsku kultúru má skutočne Čína, Japonsko, Južná Kórea a Taiwan, ktoré sú aj na zozname.

TOP 10

Na záver uvádzame konečný top 10 zoznam tých aplikácií, ktoré boli stiahnuté z App Store za posledných 10 rokov najčastejšie. Nie je to prekvapujúci zoznam, pretože, ako sme už spomenuli, víťazmi sú hlavne sociálne médiá a aplikácie na odosielanie správ.

Tí, ktorí majú záujem o podrobnú verziu tejto informácie, si môžu pozrieť celú správu App Annie.

Zdroj: 9to5Mac

Apple Inc. (AAPL)