imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Načo je Mac mini v roku 2018 | MEGATEST


Aký potenciál sa ukrýva v základom modeli Macu mini, ktorý bol štyri roky zabudnutý a teraz sa dočkal updatu?

Keď Apple v lete aktualizoval svoju ponuku MacBookov Pro, rozhodli sme sa dôkladne ich otestovať. Pozreli sme sa na výkon pri 3D grafike, exportovaní fotiek, hraní hier, ďalej na benchmarkové výsledky procesora aj grafiky a dokonca aj na používanie softvéru ako Logic Pro X. Teraz sme sa rozhodli rovnakému testu podrobiť aj nový Mac mini.

Aj tentokrát nám pomáhal Viktor Kádár aka. K1l1m6n. Ak jeho prácu nepoznáte, tu je krátke zhrnutie jeho konceptov MacBooku Pro, iPadu Pro a Macu mini. Môžete si pozrieť aj jeho Instagram a Behance.

3D rendre

Rovnako ako predtým aj teraz sme použili Keyshot Pro 7. Tento softvér je medzi dizajnérmi veľmi obľúbený, pretože využíva surovú silu procesora a na výkone grafickej karty príliš nezáleží. Aby sme získali čo najpresnejšie výsledky, znova sme rendrovali tie isté náramkové hodinky ako predtým.

Na grafe pekne vidíte, že výkon 4-jadrového Macu mini má ďaleko k nedávno aktualizovaným MacBookom Pro. Tohtoročný 15-palcový model ho hravo porazí. Výkon Macu mini je kúsok pod úrovňou 15-palcového MacBooku Pro z roku 2016. Stále je však rýchlejší ako 13-palcový model 2016. Na procesor i3 je to celkom slušný výkon.

Hodinový takt Macu mini je vyšší. Kým 13 a 15-palcové MacBooky Pro z roku 2016 a 2017 majú dvojjadrové procesory (na rozdiel od modelov z roku 2018), nový Mac mini má štyri jadrá a jasne to vidieť najmä na časových výsledkoch.

3D animácie

Znova práca pre Keyshot a základnú výpočtovú jednotku. Počítač však musí vykonávať zložitejšie výpočty. Macu mini sme zadali full HD animáciu z 331 záberov. Výsledky sa prekvapivo zhodovali. Mac mini bol o kúsok pomalší ako 15-palcový MacBook Pro z roku 2016. Výsledky hovoria samy za seba, Mac mini dostál sľubom.

Grafický výkon

Ešte zaujímavejší je výkon grafickej karty. Znova sme ho otestovali hrou Diablo. Aj keď hráči uprednostňujú čo najvyššiu snímkovú frekvenciu, musíme zdôrazniť, že tieto počítače nie sú postavené prednostne na hranie. Otestovali sme to skôr pre zábavu, pretože výsledky môžu byť veľmi rozdielne.

Na MacBookoch Pro sme s touto hrou nemali žiadne problémy. Maximálna snímková frekvencia bola 86 pri rozlíšení 1650 x 1050. Priemerná frekvencia pri stredných nastaveniach bola okolo 40 pri 15-palcovom modele a kúsok nad 30 fps pri 13-palcovom. Mac mini dosiahol 40 fps, pri Full HD rozlíšení to dotiahol na 28 a horná hranica bola 59 fps. Rozdiel spočíval v tom, že Mac mini si dokázal tento výkon udržať dlhšie. Pracoval potichu a neustále vetral.

V prípade desktopového počítača, ako je tento, je, pochopiteľne, pre ventiláciu viac miesta. Aj keď má jeho hardvér nižší výkon ako špičkové notebooky, hry s menšou snímkovou frekvenciou na ňom bežia bez problémov a môžete si ich užiť. Pre maximálne otestovanie grafiky sme využili znova benchmarkové testy Unigine Heaven a tie ukázali slabé stránky tejto konfigurácie. Mac mini dosiahol 521 bodov, kým 15-palcový MacBook Pro 2018 dosiahol dvojnásobok a 13-palcový MacBook Pro o 20 % viac.

Export z Lightroomu

Mac mini nie je vo svojej podstate pracovný počítač, aspoň nie 4-jadrová verzia, ktorú sme testovali. Je to však stolný počítač a ako taký má pestré využitie. Jedným z nich je úprava fotiek. Vyskúšali sme teda export z Lightroomu. Pracovali sme s 500 fotkami vo vysokom rozlíšení. Okrem výkonu procesora vyžaduje táto úloha aj vysokú rýchlosť zápisu na SSD disk. A v tom je Mac mini celkom dobrý. Tu sú výsledky:

Medzi testovanými počítačmi nebol veľký rozdiel. Mac mini bol hotový za 8:35 minút, čo je lepší výsledok než výsledky modelov z 2016. Keď vezmeme do úvahy, že tohtoročný 15-palcový MacBook Pro dosiahol 6:17 minút, je to pekný výsledok. Aj keď Mac mini kúpite bez periférií, stále je to prenosný Mac, ktorý je cenovo dostupný. Ak už máte všetko potrebné príslušenstvo, Mac mini bude pre fotoštúdiá rozumnejšia voľba ako laptop.

Logic Pro X overload

Prejdime k hudbe a k programu Logic Pro X. Testovali sme tak, že sme rovnakú skladbu púšťali dokola mnohokrát naraz, až kým nebol procesor úplne zahltený. Tohtoročný MacBook Pro dosiahol v tomto teste úžasné výsledky. Základný 15-palcový model dokázal prehrávať naraz 165 trackov, čo je podobné ako výsledky staršieho 12-jadrového Macu Pro.

Mac mini sa tak ďaleko síce nedostal, ale procesor i3 si svoju prácu odviedol slušne. Jeho výsledky boli medzi 15-palcovým a 13-palcovým modelom z roku 2016. Problémy začali pri 74 stopách a pri 80 bol koniec. To sa dalo predpokladať.

Verdikt

Čísla hovoria samy za seba. Nejde o najvýkonnejší Mac na trhu a ani zďaleka nedosahuje výkon tohtoročného 15-palcového MacBooku Pro, ten však stojí takmer trojnásobok. Po štyroch rokoch ticha je však tento update skvelým vylepšením konfigurácie. Naozaj rýchly SSD disk v tomto počítači má navyše na jeho výkon veľmi pozitívny dopad.

 

Apple Inc. (AAPL)