imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Načo je 6-jadrový Mac mini v roku 2018?


Pozrite sa s nami, čo všetko zvládne 6-jadrový Mac mini. Dôkladne sme ho otestovali a nezabudli ani na porovnanie s 4-jadrovou verziou.

Na základe odozvy našich čitateľov sme vytvorili komplexný test, ktorým testujeme na všetky zariadenia, ktoré sa k nám do redakcie dostanú na testovanie. Pokiaľ sa teda chystáte kúpiť si nový počítač, tu nájdete dôkladný prehľad ponuky Applu.

Celkovo pozostáva test z rendrovania 3D rendrov, syntetických a reálnych testov grafického výkonu a tiež viaceré úlohy v úprave fotiek a v hudobnom softvéri. Dnes môžeme za výsledky poďakovať nášmu priateľovi Viktorovi Kádárovi aka. K1l1m6n, ktorý pripravil rendre a poskytol nám výsledné údaje.

Viktora môžete poznať najmä vďaka jeho krásnym konceptom vytvoreným pre iMagazine: MacBook Pro, iPad Pro a Mac mini. Môžete si pozrieť aj jeho Instagram a Behance.

V poslednom teste sme si vzali na mušku základný 4-jadrový model Macu mini. Ide o skvelé zariadenie pre každodenné úkony a kancelárske práce, v teste sa výkonom približuje MacBookom Pro z roku 2016.

Ukázalo sa, že je výkonnejší ako 13-palcový model 2016, aj keď neudrží úplne krok s výkonom 15-palcového modelu z toho istého roku. Predbehol ho len pri exportovaní fotiek v Lightroome. Celkovo však ide o zariadenie so skvelým pomerom cena/výkon. A čo 6-jadrová verzia s procesorom i5?

Očakávali sme veľmi rozdielne výsledky a neboli sme sklamaní. Ani výsledné porovnania nás príliš neprekvapili.

3D rendre

Rovnako ako predtým aj teraz sme použili Keyshot Pro 7 a rendrovali sme tie isté hodinky. Výkon svojho počítača si na nich môžete overiť aj vy. Použili sme rovnaké rozlíšenie a formát TIFF ako predtým. 6-jadrový Mac mini bol asi o jednu minútu pomalší ako 15-palcový MacBook Pro 2018, čo znamená druhé najlepšie skóre zo všetkých počítačov, čo sme zatiaľ testovali.

To je celkom dobrý začiatok, keď zvážime, že MacBook Pro má procesor i7. Mac mini bol oveľa výkonnejší ako 13-palcový MacBook Pro, ktorý má podobnú konfiguráciu.

 

3D animácie

Znova sme testovali výkon základnej výpočtovej jednotky pri práci v Keyshote. V oboch 3D testoch sme merali výlučne výkon hlavného procesora pri rendrovaní, pretože Keyshot nevyužíva výkon grafickej karty. Nastavenia zostali rovnaké, súbory sú stále dostupné, takže si ich môžete otestovať aj vy.

Mac mini znova skončil na druhom mieste s 15 % rozdielom v porovnaní so základným MacBookom Pro. V porovnaní s 4-jadrovým základným 13-palcovým modelom (tiež 2018) však dosiahol o 30 % vyšší výkon. Oproti 4-jadrovej verzii Macu mini bol však rozdiel v zohrievaní. Aj keď takt procesora zostal rovnaký, jeho teplota sa pohybovala okolo 90–95 °C.

Grafický výkon

Okrem syntetických testov sme výkon otestovali aj na hrách. Súboje v Diable 3 boli zaujímavé. 6-jadrová verzia mala v tejto oblasti nižší výkon ako 4-jadrový model. Teoreticky sme mali dostať rovnaké výsledky, pretože oba počítače majú rovnakú integrovanú grafiku. Benchmarkové testy Unigine Heaven sa líšili len málo. 6-jadrový Mac mini dosiahol 533 bodov, kým 4-jadrový 521 bodov, čo je zanedbateľný rozdiel.

4-jadrový však dosiahol priemernú frekvenciu 16 fps v porovnaní s existujúcimi 9,7 a maximálnu frekvenciu ako predtým. Pri hraní Diabla sa rozdiel medzi modelmi neprejavil, ale 4-jadrový model mal lepší výkon. Podľa Viktora bola dôvodom vyššia teplota, pretože pri oboch modeloch je hlavný procesor a grafika spolu v jednom obale aj s chladením.

Hlavný procesor si ľahko berie 75 W namiesto 65 W, takže grafika dostane menej wattov, čo môže mať za následok nižší výkon.

Export z Lightroomu

Kým pri testovaní 4-jadrovej verzie sme dospeli k záveru, že Mac mini nie je skutočnou pracovnou stanicou, pre 6-jadrový model platí opak. Tento počítač dokonale uspokojí potreby tých, čo pracujú so softvérmi ako Logic Pro alebo Pro Tools. Pozrime sa, ako si poradil s fotkami.

Použili sme rovnaké rozlíšenie a nastavenia a testovali, ktorý počítač dokáže spracovať 500 fotiek vo vysokom rozlíšení rýchlejšie. Podobne ako v prípade exportovania videa, kľúčovým faktorom je rýchlosť zápisu na SSD disk. A keďže pri tomto modele je minimálne úložisko dvojnásobné ako pri 4-jadrovej verzii, je vybavený o niečo rýchlejším SSD diskom. Neprekvapuje preto, že tento model je vo všetkých ohľadoch rýchlejší.

Fotky sa mu podarilo exportovať za 6 minút 49 sekúnd. 15-palcový MacBook Pro 2018 úlohu dokončil za 6:17 min a 4-jadrový model za 8:36.

Logic Pro X

Na záver testu sme sa pozreli na výkon v Logic Pro X. Testovať by ste však mohli aj v Pro Tools alebo FL Studio, dostali by ste rovnaké výsledky, pretože ide znova o surový výkon procesora. V teste najlepšie obstál 15-palcový MacBook Pro, priblížil sa takmer úrovni 12-jadrového Macu Pro. Nie je to síce najnovší hardvér, ale 12 jadier je 12 jadier.

Znamená to, že dokázal naraz prehrať 165 skladieb. A čo dokáže Mac mini? Pozrite si graf.

Celkovo 152 skladieb, než sa systém preťaží. To je prekvapenie! A aké príjemné!

Verdikt

Čo povedať na záver? 6-jadrový Mac mini má vynikajúcu konfiguráciu. Udrží krok s výkonom 15-palcového MacBooku Pro 2018, ktorý stojí dvojnásobok. Aj keď 6-jadrový model stojí viac ako 4-jadrový, za menší príplatok dostanete dvojnásobne veľký SSD disk a oveľa vyšší výkon. T už sa oplatí.

Nezabúdajme však, že budete potrebovať periférie. Ak už všetky zhodou okolností vlastníte, nie je pochýb, že 6-jadrový Mac mini z tohto roku je momentálne v rámci ponuky Applu vynikajúcou voľbou.

Apple Inc. (AAPL)