imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Na čom stroskotali modulárne telefóny?


Ešte nedávno to vyzeralo, že budúcnosť bude patriť modulárnym smartfónom. Dali by sa ľahko opraviť, rozšíriť, individuálne nakonfigurovať. Vyriešili by sa tak všetky problémy spojené so smartfónmi. Dopadlo to však úplne inak. Prečo?

Keď sa objavili prvé správy o modulárnych telefónoch, technologickí nadšenci boli vo vytržení. Ja sám som tomuto konceptu naozaj držal palce. Bol užitočný, premyslený, užívateľsky priateľský a tak trochu sci-fi. Skrátka všetko, čo si len možno želať. Pre tých, ktorí nevedia, o čom je reč, tu je krátke zhrnutie.

Podstatou modulárnych telefónov je základný rám. Ten sa môže od výrobcu k výrobcovi líšiť, ale väčšinou ide o jednoduchú základnú dosku a displej. K tomu možno jednoducho pridávať rôzne prvky, čo za pár sekúnd zvládne každý. Hlavnou myšlienkou je možnosť kombinovať tieto moduly podľa vlastných preferencií.

Napríklad na dovolenku si pridáte väčšiu batériu a modul so skvelou kamerou a ste vybavení na cesty. Na pozeranie filmov večer v obývačke si pridáte modul s projektorom, ktorý vám film premietne na stenu. Potrebujete väčšie úložisko? Žiaden problém, za pár eur si môžete kúpiť väčší úložný modul. To isté platí o RAM, kamere alebo reproduktoroch. V podstate všetko, kvôli čomu by ste si kupovali nový telefón, sa dá vyriešiť lacnejšie.

To neznie zle, nemyslíte? A treba uznať, že prvé prototypy vyzerali nádherne, boli farebné, vtipné, svieže. A neboli ani také hrubé. Koncepty však pomaly odzneli do prázdna a po sľúbených zariadeniach sa zľahla zem. Prečo?

Hlavné dôvody sú zhrnuté na YouTube kanále TechAltar, poďme si ich ďalej rozvinúť. Modulárne telefóny majú oproti bežným smartfónom 5 zásadných výhod:

  • dajú sa rozšíriť,
  • sú nadčasové,
  • dajú sa prispôsobiť na mieru,
  • šetria náklady,
  • je možné ich opraviť.

O možnosti rozširovania sme už hovorili. Podstata spočíva v tom, že v závislosti od situácie si môžete telefón rozšíriť novými modulmi podľa potreby. To platí aj pre prispôsobenie: váš telefón bude presne taký, aký ho chcete mať. Ak chcete napríklad začať fotografovať, nemusíte meniť celý telefón, stačí vymeniť kamerový modul za lepší a kvalitnejší. Schopnosť nezastarávať znamená, že podobne ako PC môžete ho kedykoľvek upgradovať podľa najnovších požiadaviek a trendov. Dorazí 4K a vaše 16 GB zariadenie už nestačí? Žiaden problém, stačí si kúpiť 128 GB modul a je to.

Ak sa niektorá časť pokazí, ľahko si kúpite nový modul a vymeníte ho doma sami. Nemusíte čakať na opravu a platiť nemalé sumy za oficiálny servis. A tým sme sa dostali úspornosti. Rám môžete používať dlhé roky a nebudete si kupovať nový telefón, len niekoľko nových modulov za pár eur v prípade potreby. Jediný problém s modulárnymi telefónmi je, že je to celé len teória.

Začnime pekne poporiadku. Telefónny priemysel má dve strany: výrobcovia by chceli na svojich produktoch slušne zarobiť, kým užívatelia chcú za svoje peniaze skvelé zariadenia. Panuje tu veľmi krehká rovnováha. Zákazníci svojimi peniazmi volia a je málo pravdepodobné, že by dali kopec peňazí za nejaký mizerný produkt. Výrobcovia musia nájsť rovnováhu medzi postačujúcim užívateľským zážitkom a rozumnými výrobnými nákladmi.

V tomto systéme je jasné, že sa neoplatí vyrobiť telefón, ktorý vydrží večne. Vývoj takého niečoho by bol veľmi drahý. Výrobné náklady by boli tiež poriadne vysoké pre mnohé konektory a špeciálne moduly a podobne. A neexistuje záruka, že by si ich ľudia kupovali. Výrobcom konieckoncov vyhovuje, keď si zákazníci kúpia každých pár rokov nový telefón.

Keď sa to nevyplatí žiadnej zo zúčastnených strán, prečo sa do toho vôbec púšťať?

Dve z najdôležitejších výhod – možnosť rozšírenia a nadčasovosť – znejú dobre len teoreticky. V reálnom živote by nemohli byť všetky časti vymeniteľné, takže časom by zariadenie predsa len zastaralo. Po čase by totiž bolo jedno, či kúpite väčší RAM modul, ak by bol procesor príliš starý. Bolo by jedno, že kamera je super, pokiaľ by sa displej za posledných 5 rokov vôbec nezmenil. Celý koncept je teda deravý práve tam, kde mala byť jeho sila.

Jednoduchosť opráv je nepochybne obrovskou výhodou. Treba však poznamenať, že väčšinou sa telefón poškodí spadnutím na zem alebo do vody. V prípade poškodenia rámu by bola jeho výmena naozaj drahá práve pre vysoké výrobné ceny.

A navyše: ukázalo sa, že len zlomok užívateľov má o podobné geekovské hračky záujem. Väčšina zákazníkov netúži mať zariadenie na mieru, nechce vymieňať moduly, zisťovať si veci a kupovať po častiach. Chcú niečo ako iPhone – kus dokonale tvarovaného monolitu, ktorý proste funguje. Nemusíte s ním nič robiť, stačí ho vybrať z škatule a začať používať.

Vedúci projektu Ara, ktorý sa zaoberal vývojom modulárneho telefónu od Googlu, Rafa Camargo, sa o tejto téme vyjadril veľmi veľavravne:

Keď sme urobili prieskum medzi užívateľmi, zistili sme, že väčšina z nich nemá o modularizáciu základných funkcií záujem. Očakávajú, že tam proste budú. Že budú vždy fungovať a budú konzistentné.

Filozofia Steva Jobsa vyrábať zariadenia, ktoré „proste fungujú“, sa tak ukazuje ako presne to, čo užívatelia chcú. Vďaka tomu sa Apple dostal tam, kde je dnes. Modularita je pre Mac Pro, v prípade prenosných zariadení je oveľa dôležitejšia integrita.

Zdroj: TechAltar

 

Apple Inc. (AAPL)