imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

macOS Mojave konečne vyšiel a môžete si ho stiahnuť!


Nový operačný systém macOS 10.14 čiže macOS Mojave je konečne vonku a dostupný na stiahnutie. Ide o najväčší macOS update za posledné roky, ktorý prináša užívateľom mnohé spektakulárne inovácie.

Týždeň po oficiálnom vydaní iOS 12 a watch OS 5 sa verejnosť dočkala aj nového macOS 10.14, ktorý poznáme pod názvom macOS Mojave. Z Mac App Storu si ho môžu stiahnuť všetci užívatelia, ktorých počítač podporuje nový systém.

Pokiaľ si ho chcete nainštalovať načisto a bezpečne, môžete to urobiť prostredníctvom čistej inštalácie, o ktorej sme písali včera.

Pripomeňme si ešte najvýznamnejšie inovácie nového systému, ako sme o nich písali hneď po WWDC:

Z hôr sme sa presunuli na púšť, nový macOS nesie názov Mojave. Apple to prezentoval takto: púšte nie sú nádherné len za denného svetla, sú pôsobivé aj v noci – a tak predstavil tmavý režim. Podľa dema vyzerá táto funkcia veľmi príjemne, škoda len, že ju Apple neimplementoval aj v iOS.

Pokiaľ ide o nás, plochu máme väčšinou beznádejne zapratanú množstvom súborov. So systémom Mojave si však môžu všetci pedanti vydýchnuť: nová funkcia roztriedi súbory do viacerých balíčkov podľa rôznych kritérií.

Finder: Máme tu nový spôsob zobrazenia nazvaný Galéria, vďaka ktorému bude prehliadanie fotiek príjemnejšie a funkcia úprav bude dostupnejšia na bočnej strane. Finder bude mať automatizované funkcie. Stlačením jediného tlačidla budeme môcť umiestniť vodoznak do množstva súborov a používať budeme môcť aj mnohé ďalšie nové inteligentné funkcie. Základné úpravy bude možné urobiť aj v náhľade. Ide o podobnú metódu ako v iOS, takže úprava súborov bude rýchlejšia a jednoduchšia.

Kontinuita kamery – ide o veľmi šikovnú funkciu. Stačí kliknúť na jednu fotku v macOS, potom v menu, ktoré sa objaví pravým kliknutím myši, môžete zapnúť kameru iPhonu a fotka, ktorú ste práve urobili, sa upraví podľa fotky, ktorú ste začali upravovať.

Aplikácia News dorazila aj na Mac, ruka v ruke s aplikáciou Domácnosť, takže odteraz budeme môcť spravovať svoj inteligentný domov aj z Macu. Apple zapracoval aj na bezpečnosti a na Safari, napríklad bude možné vypnúť na stránkach tlačidlá „follow“ podobné facebookovým tlačidlám „Páči sa mi to“. Navyše sa sprísnili podmienky pre obchodovanie s údajmi založenými na zvykoch užívateľov.

A na nasledujúcu vec sme dlho čakali: Apple prepracoval Mac App Store, ktorý bol v posledných rokoch dosť opustený. Zásadným spôsobom celú platformu redizajnoval a musíme uznať, že demo vyzerá naozaj skvele. Ako sa očakávalo, väčšina noviniek poslúžila na priblíženie desktopového systému iOS – čo je zmena dobrým smerom! Skôr či neskôr pribudne aj Microsoft 360 a Adobe Lightroom.

Apple zapracoval aj na podpore eGPU, možnostiach strojového učenia pre vývojárov (Create ML API, Core ML 2) a na Metale. Podľa toho, čo dnes večer zaznelo, budú mať vývojári množstvo nových možností a my dúfame, že ich naplno využijú.

Craig Federighi nakoniec zodpovedal veľmi dôležitú otázku: uviedol, že systémy zlučovať nebudú, pretože sú s macOS absolútne spokojní. Na uľahčení prechodu medzi aplikáciami pre macOS a iOS však pracujú už roky, portovanie do druhého systému by malo byť pre vývojárov čo najhladšie.  V podstate sa tak potvrdili správy o projekte Marzipan, a ako povedal Gruber, uvedenie sa očakáva v roku 2019.

Poznámka: Je možné, že aktualizácia nebude dostupná pre všetkých užívateľov naraz a hneď. Pokiaľ sa vám zatiaľ nezobrazuje, chvíľku vydržte a verte nám: tento článok uverejňujeme preto, že macOS Mojave už skutočne vyšiel.

 

Apple Inc. (AAPL)