imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

MacKeeper – diabolský “antivírus”


Tí, ktorí používajú MacOS už nejakú chvíľu, veľmi dobre poznajú MacKeeper a vyhýbajú sa mu, ako môžu. Avšak kvôli svojej agresívnej marketingovej stratégii sa dostane do počítača mnohých začiatočníkov a laikov a môže v ich systéme spôsobiť skutočnú škodu. Ukážeme vám, ako tento softvér z Macu odstrániť.

Čo je to?

Hovorí sa, že pre Macy neexistujú žiadne vírusy. Je to síce pravda, ale skutočnosť je o niečo zložitejšia – o tejto téme sme už diskutovali. MacKeeper nie je skutočný vírus, môže byť umiestnený na osi adware a malware. Softvér vyvíja spoločnosť Kromtech Alliance, ktorá produkt zakúpila od spoločnosti Zeobit. Po internete sa pohybuje od roku 2010 a väčšina z nás sa s ním stretla aspoň v podobe vyskakovacieho okna.
V zásade ponúka niekoľko funkcií: antivírus, rôzne optimalizácie, spracovanie nepoužívaných súborov atď. V podstate. Ale v skutočnosti robí presný opak, a práve tu plynule prejdeme k nasledujúcej kapitole.

Prečo ho nenávidíme?

Zoznam prehreškov MacKeeperu má veľa položiek. Tu sú najzávažnejšie problémy, ktoré spôsobuje:
1. Tlačí do nás tak intenzívne ako predajný manažér. Milí a správni vývojári majú vlastné jasné metódy na propagáciu svojich aplikácií a oslovenie ľudí. Avšak MacKeeper si vyberá menej etické riešenie a šíri sa hlavne pomocou pop-up záložiek alebo okien.
A môžeme k nemu ľahko prísť. Stačí, ak zadáte webovú stránku zo šedej zóny (online filmy, porno, warez, titulky) a len raz kliknite. Do vášho prehliadača sa vkradne vyskakovacie okno alebo záložka, ktorá sa vás bude snažiť zvádzať na stiahnutie MacKeepera. V podstate je to veľké tlačidlo na stiahnutie a ak netrafíte tlačidlo Zavrieť, okamžite sa začne sťahovať.
Spoločnosť Kromtech investuje mesačne 60 miliónov dolárov do reklamy a stala sa najväčšou na trhu tých, ktorí sa zameriavajú na Mac.


2. Podvedie vás ako nezákonné zmenárne peňazí pre turistov. MacKeeper vás ohrozuje podvodom, ktorého sa môžete zbaviť iba pomocou platených služieb. V roku 2015 sa spoločnosť dostala do obrovského súdneho sporu a dostala pokutu vo výške 2 milióny dolárov, ktorú zaplatila z peňazí vytiahnutých z klientov, a, samozrejme, poprela všetky obvinenia.
3. Softvér je zbytočný ako spojenie starých USB kľúčov s novými MacBookmi. A naviac, nerobí to, čo užívateľom sľubuje. Namiesto optimalizácie a zjednodušenia bude systém v konečnom dôsledku pomalší a nestabilnejší. Môže tak zmeniť staré modely na zbytočné zariadenia a rovnako zabiť powermachines.
Myslíme, že nepotrebujete viac dôvodov na to, aby ste ho neinštalovali/ihneď odstránili z počítača bez ohľadu na všetko ostatné.

Ako sa ho zbaviť?

MacKeeper je taký milý, že nám poskytne inštrukcie na svoje odinštalovanie z našich diskov. Naviguje vás, aby ste presunuli ikonu aplikácie z priečinka Aplikácie do koša presne tak, ako by ste to robili s inými aplikáciami. No hovoríme o škodlivom softvéri, pre ktorý by ste skôr mali zvoliť metódu “zničiť, spáliť a prejsť tankom”.

via GIPHY

 • Otvorte okno Finderu.
 • Stlačte kombináciu (⌘) + shift (⇧) + G.
 • V pop-up okne zadajte “~ / Library” – bez úvodzoviek a stlačte Enter.
 • Okamžite nájdite priečinok s názvom “MacKeeper Backups”, ktorý by ste mali odstrániť.
 • Presuňte sa do podpriečinka “Podpora aplikácií”.
 • Vyhľadajte všetky súbory alebo priečinky, ktoré obsahujú názov MacKeeper, a odstráňte ich.
 • Vráťte sa do priečinka “Library” a prejdite na “Caches”.
 • Pozrite sa na súbory MacKeeper a máte dobrú šancu nájsť niečo podobné: com.mackeeper.MacKeeper; com.mackeeper.MacKeeper.Helper. Zničte ich tiež.
 • Vráťte sa do priečinka “Library” a prejdite do podadresára “LaunchAgents”.
 • Pozrite sa na súbor nazvaný: com.mackeeper.MacKeeper.Helper.plist, ale môžete sa stretnúť aj s niektorými ďalšími. Vložte ich do koša.
 • Priečinok “Library” môže obsahovať – nie vždy – podzložku “LaunchDaemons”. Ak ho chcete otvoriť, pozrite sa na súbor s názvom com.mackeeper.MacKeeper.plugin.AntiTheft.daemon.plist a rozlúčte sa s ním.
 • Nakoniec z priečinka “Library / Preferences” odstráňte súbor nazvaný: com.mackeeper.MacKeeper.AdwareAnalyzer.plis

O čo lepšie by bolo nenainštalovať ho, však? Tesne pred vymazaním z priečinka Aplikácie sa odporúča nainštalovať niektoré čistejšie programy, ktoré automaticky odstránia všetky zvyšky. Odporúčame vám aplikáciu App Cleaner, ktorá je zdarma. Vykonáva vyššie uvedené kroky. Ale mali by ste to skontrolovať manuálne a vyhľadať súbory, ktoré jej unikli.

Predtým, než zamávate zbohom tomuto neporiadku, mali by ste sa pripraviť na nasledujúce kroky. MacKeeper môže byť taký krutý, že stihol nakaziť vaše Safari množstvom doplnkov, cookies a ďalších sladkých vecí, ktoré by mohli stále existovať a zobrazovať vám reklamy. Ale je tu riešenie:

 • Najaktuálnejšie macOS môžu pri reštarte identifikovať a odstrániť väčšinu reklamných a malware aplikácií. Takže jednoduché reštartovanie bude užitočné.
 • Ukončite Safari úplne, nie len stlačením X v ľavom hornom rohu.
 • Otvorte Safari podržaním klávesu Shift (⇧) – to bráni Safari z opätovného otvorenia predchádzajúcich kariet.
 • V ponuke Safari vyberte Predvoľby.
 • Kliknite na položku Rozšírenia.
 • Odinštalujte všetky rozšírenia, ktoré nepoznáte.
 • Kliknite na kartu Ochrana osobných údajov a stlačte tlačidlo Spravovať údaje webových stránok.
 • Zadajte MacKeeper do vyhľadávacieho panela a odstráňte všetky údaje kliknutím na tlačidlo Odstrániť aplikáciu.


Blahoželáme! Ak ste urobili všetko správne, už ste MacKeeper-free.

Prevencia

Čo robiť, aby ste nemuseli čeliť tomuto druhu malware? Najprv zvážte, či nechodíte na “bezplatné” webové stránky. Ak už tak urobíte, nesťahujte žiadne softvéry – dokonca ani tie, ktoré je možné nainštalovať len tak, že ich pretiahnete do priečinka Aplikácie. Heslo správcu zadajte iba vtedy, keď ste si istí, čo inštalujete a či je to od dôveryhodného vývojára.

Zdroj: iMore

Apple Inc. (AAPL)