imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Mac 101 pre nových majiteľov


Prechod zo systému Windows na Mac nie je až taký náročný, ako môže vyzerať na prvý pohľad. Ako funguje Finder, aké má macOS možnosti zabezpečenia, čo si treba nainštalovať? Zozbierali sme tipy a triky pre novopečených majiteľov Macov.

Najhoršie, čo môžete urobiť, je začať svoj nový Mac používať ako PC. Nielen kvôli zásadným rozdielom medzi macOS a Windows, ale tiež preto, že tu nenájdete mnohé softvéry, ktoré pre vás boli vo Windows kľúčové. Antivírusové programy, office balíčky a prehrávače médií sú zrazu zbytočné.

Čo budete potrebovať?

Nepochybne budete na novom počítači potrebovať kontrolu pravopisu. Pre tých, ktorí používajú Pages (textový editor od Applu) takmer neustále – ako my, je to nevyhnutnosť. Aj keď macOS pozná slovenčinu ako systémový jazyk, kontrolu pravopisu nezahŕňa. Máte však kopec ďalších možností, z ktorých mnohé sú zdarma.

Odporúčame napríklad aplikáciu Dictionaries. Plná verzia stojí 8 eur a určite stojí za to. Je to neustále aktualizovaný kompletný slovník, ktorý môžete používať pomocou prednastaveného gesta na Trackpade. 

 

QuickTime je riešením prehrávania médií od Applu. Stiahnuť si môžete aj VLC pre Mac, ktorý má tie isté funkcie ako verzia pre Windows. Funguje dokonca aj na iPhone a iPade. Ďalej môžeme spomenúť napríklad IINA video player.

Celkovo je počet aplikácií, ktoré nie sú dostupné pre Mac, pomerne nízky, sú tu však určité výnimky (napr. 3Ds Max dostupný nie je). Môžete mať vlastné dôvody, prečo potrebujete na Macu aj Windows. Radšej však nepoužívajte nástroj Boot Camp pre inštaláciu Windows na hardvér Macu. Svoje túžby si môžete splniť pomocou virtuálneho systému Windows. Väčšina užívateľov také niečo síce potrebovať nebude, ale je dobré vedieť, že táto možnosť existuje.

Na otvorenie súborov .rar sa vám zíde aplikácia UnRAR. V ideálnom svete vám priatelia budú posielať len zazipované súbory, ale v reálnom živote si bez aplikácie na rozbaľovanie .rar súborov asi neporadíte. Preto si stiahnite UnRAR z App Store. 

Čo potrebovať nebudete?

V prvom rade antivírusový program. Počet škodlivých malvérov pre Mac je minimálny a vďaka povahe systému je dostať vírus v macOS skoro nemožné. To sú skvelé správy, keďže vo Windows je dobrý antivírusový program nevyhnutnosťou. Aj keď sú tieto programy užitočné, môžu výrazne spomaľovať PC. Existujú však aj antivírusové programy pre Macy, ktoré sú najmä na čistenie infikovaných zdieľaných súborov.

Väčšina z nás bude potrebovať nejaký softvér pre editovanie textov, mali by ste však vedieť, že pri kúpe Macu nekupujete len hardvér, ale aj operačný systém s mnohými programami ako napríklad balíček iWork Suite, ktorý obsahuje programi Pages, Numbers a Keynote.

Tieto programy dokážu pracovať aj s dokumentami vo formáte Microsoftu. Je tu síce niekoľko rozdielov, ale otvoriť súbor .docx alebo .xlxs nie je problém.

Aplikácie, ktoré môžu robiť zmeny v systéme súborov, neodporúčame, pretože môžu napáchať poriadne škody. Ak si naozaj potrpíte na formátovanie a úpravu systémov, najjednoduchšie je naformátovať si svoj disk do exFAT. Tak predídete tomu, že by ste si znemožnili zápis na disk. Ak chcete profesionálne riešenie, vyberte si Paragon.

Slovník

Spotlight vyhľadávanie: zabudovaný prehliadač macOS. Umožňuje vyhľadávať súbory a ich obsah. Nájde akýkoľvek text zo správ, e-mailov i dokumentov.

Finder: prieskumník macOS. Na prácu s oknami macOS si možno budete musieť chvíľu zvykať. Všimnete si tiež, že Finder nie je možné úplne skončiť. Množstvo funkcií, ktoré v sebe ukrýva, je nekonečné.

Time Machine: zabudovaná bezpečnostná záloha. Pomocou Time Capsule môžete vytvárať automatické zálohy Time Machine. Je dobré si zadovážiť nový externý disk, na ktorý sa uloží záloha vždy, keď bude pripojený k vášmu počítaču.

Mission Control: tu môžete spravovať všetky bežiace služby a aplikácie. Vo vrchnom páse vidíte svoje Plochy. Môžete tu ľahko usporiadať aplikácie a okná ako Finder alebo Safari. Alebo rozdeliť obrazovku. K Mission Control sa dostanete stlačením klávesy F3, môžete si však aj nastaviť gesto na Trackpade alebo Magic Mouse.

Klávesy Option/alt (⌥) a CMD (⌘): Každý už o nich určite počul, aj tí, čo nepoužívajú Mac. Command (⌘) je náhradou za CTRL. Klávesa Option/alt má viaceré funkcie, ktoré presahujú bežné tlačidlo alt na PC.

Activity Monitor: iný názov pre Task Manager.

Klávesové skratky, ktoré je dobré vedieť

Command (⌘) + Q: Zatvára aktívnu aplikáciu.
Option (⌥) + Command (⌘) + Esc: Vynútené ukončenie.
Command (⌘) + Medzera: Spotlight vyhľadávanie.
Ctrl + Command (⌘) + Medzera: Emoji vyhľadávanie.
Shift + Command (⌘) + 4: Snímka výrezu obrazovky
Shift + Command (⌘) + 4 + Medzera: Snímka aktívneho okna.

Všetky klávesové skratky pre Mac nájdete tu. 

 

Apple Inc. (AAPL)