imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Keynote sa naplno rozbehla: Profesionálny monitor a nový Mac Pro


Apple nás naozaj ohromil, pokiaľ ide o výkonné stroje, ktoré boli dlho opomínané. Výkon a cena sú úchvatné. Dámy a páni, prichádzajú najkrajšie a najvýkonnejšie zariadenia pre profesionálov.

Presne podľa očakávaní, Apple na WWDC predstavil nový Mac Pro a vlastný 6K monitor.

Nový Mac Pro sa úplne rozišiel s dizajnom svojho predchodcu spred šiestich rokov a vrátil sa k dizajnu strúhadla. Znie to trochu smiešne. Pozrite sa ale dobre na tie dobre navrhnuté otvory, ktoré majú poskytnúť dvojnásobný povrch a lepší systém ventilácie (náš kolega Viktor, priemyselný dizajnér, si ho už nastavil ako tapetu). Asi už netreba nič vysvetľovať. Dizajn bude pravdepodobne témou debát, niektorí tento druh technológie milujú, iní sa na ňom smejú. My si myslíme, že je geniálny.

Pri navrhovaní nového Macu Pro sa inžinieri Applu sústredili na výkon bez kompromisov. Podarilo sa im vytvoriť naozajstnú vlajkovú loď, ultra výkonný stroj.

Procesor môže byť dokonca 28-jadrový s procesormi Intel Xeon a až 1,5 terra systémovej pamäte a s mnohými ďalšími špecifikáciami, ktoré musíme najskôr spracovať. Výsledok: Mac Pro bude môcť prehrávať 8K RAW video streamy alebo 12 4K streamov. No, na strihanie domácich videí po víkendoch to nebude potrebné…

Pre tých, ktorí by mali záujem, máme dobré správy: stačí na začiatok kúpiť základnú konfiguráciu, ktorú možno neskôr rozširovať. 

Veľké štúdia však budú zrejme musieť počítať s vysokými účtami za elektrinu. Nový Mac Pro dorazí s nabíjačkou 1,4 kW. Čerešničkou na torte je fakt, že sa bude dať kúpiť v racku. A spomenul som už, že si pre počítač môžete kúpiť kolečká, aby sa dal ľahko presúvať?

 

Profesionálny monitor „na doma“

Vedeli sme, že Apple sa vráti k vlastným monitorom a predstaví majstrovské dielo s 6K displejom. Podarilo sa im však prekonať všetky naše očakávania:

  • 32-palcový Retina 6K displej zobrazí 6016 x 3384 pixlov vo farebnej hĺbke10 bitov,
  • svetelnosť 1000 nitov,
  • 1 000 000:1 pomer kontrastu,
  • 20-násobne lepší pozorovací uhol v porovnaní s bežným LCD.

Monitor, ktorý dostal názov Pro Display XDR, sa hodí dizajnom k Macu Pro – tiež sa podobá na strúhadlo. Pochopiteľne, opäť kvôli chladeniu. Zariadenie je určené v prvom rade pre profesionálnych filmárov a fotografov. K Macu Pro ich môžete pripojiť až šesť a zariadenie zvládne zobraziť naraz až 120 miliónov pixelov.

Sú to extrémne profesionálne produkty. V nasledujúcich týždňoch sa môžete tešiť na mnoho ohromujúcich testov!

 

Apple Inc. (AAPL)