imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Ive: „Otázka je len, ktorú stredu?“


Hlavný dizajnér Applu Jony Ive hovoril vo svojej prednáške o vzťahu k produktom Apple a k procesu tvorby a svoju reč zakončil citátom Steva Jobsa.

Cambridge Union Society v roku 2017 oslovila Stephena Hawkinga s návrhom vytvorenia špeciálneho programu nesúceho jeho meno, aby si tak uctila jeho prínos Cambridge, akademickému prostrediu a právam znevýhodnených občanov. Hawking predniesol inauguračnú prednášku v novembri 2017. Bolo to jedno z jeho posledných verejných vystúpení pred smrťou v marci 2018.

Ocenenie je určené pre významné osobnosti v oblasti vedy, technológie, inžinierstva a matematiky. Prezident Cambridge Union Society Charles Connor v septembri vyhlásil prvého držiteľa ocenenia, ktorý je podľa neho jedným z „najvplyvnejších postáv modernej technológie“, Sira Jonathana Iva. Hlavný dizajnér Applu predniesol prejav o svojej doterajšej kariére plný zaujímavých myšlienok. Tie najzaujímavejšie výroky sme pre vás preložili.

O svojej prvej skúsenosti s Macom, ktorá ho doviedla do Applu v roku 1992, Ive hovorí:

S Macom som v roku 1988 zistil dve veci. Po prvé, že ho dokážem používať, že ma to baví a že je to mocný nástroj, ktorý mi uľahčí dizajnovanie a tvorbu. Po druhé – a to je do istej miery zahanbujúce priznanie, pretože som vtedy už končil štvrtý ročník štúdia dizajnu – som prišiel na to, že to, čo človek vytvára, prestavuje to, kým je.

Svedčí to o jeho hodnotách a prioritách. Pri používaní Macu som mal pocit priameho a jasného napojenia na ľudí, ktorí Macintosh vytvorili. Pamätám sa, že som bol po prvýkrát dojatý očividnou ľudskosťou a starostlivosťou, ktorá siaha za funkčný imperatív.

O „fundamentálnom konflikte“ medzi zvedavosťou a odhodlaním a sústredením, ktoré sú potrebné na riešenie problémov:

Úprimne povedané, nenapadajú ma dva spôsoby práce, dva rôzne módy bytia, ktoré by boli viac protichodné. Na jednej strane byť neustále plný otázok, milovať prekvapenia, horieť zvedavosťou a na druhej strane byť stopercentne sústredený a plne zameraný na riešenie zdanlivo neriešiteľných problémov, ku ktorým nie je návod alebo referencia. V tomto strete je veľká irónia hraničiaca s úplnou absurdnosťou.

Stále má chuť tvoriť:

Som stále vo vytržení, úplne očarovaný procesom tvorby. Milujem tú nepredvídateľnosť a prekvapenia. Celý proces je úplne neistý a naháňa strach. Milujem skutočnosť, že v pondelok ešte nie je nič, ani nápad, ani rozhovor, miestnosť je tichá, nemáme ani jedinú kresbu. Prototypy sú hudbou budúcnosti. V pondelok nič nie je, ale v stredu už áno. Akokoľvek čiastočné alebo pokusné. Otázka je len, ktorú stredu?

Svoj prejav zakončil Jony Ive slovami svojho blízkeho priateľa a spolupracovníka Steva Jobsa spred 10 rokov:

Prečítam vám niečo, čo povedal pred desiatimi rokmi môj blízky priateľ a spolupracovník Steve Jobs. Zakončiť svoj prejav jeho slovami a nie vlastnými sa mi zdá nanajvýš vhodné. „Je veľa spôsobov ako byť človekom. Ľudia vyjadrujú svoje hlboké uznanie rôznymi spôsobmi. Jedným zo spôsobov, ktorým, ako verím, ľudia prejavujú svoje uznanie zvyšku ľudstva, je vytvoriť niečo úžasné a pustiť to do sveta. Tých ľudí nikdy nestretnete, nikdy si s nimi nepodáte ruky. Nikdy nebudete počuť ich príbeh, nikdy nepoviete vlastný, ale keď niečo vytvoríte s veľkou dávkou lásky a starostlivosti, nastáva prenos. Je to spôsob, ako vyjadriť ostatným svoje hlboké uznanie.

Zdroj: Independent

Apple Inc. (AAPL)