imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

iPhone XS Max – Maximum, čo si môžete želať | TEST


iPhone XS Max, smartfón s najväčším displejom v ponuke Applu, bol uvedený na trh pred viac ako mesiacom. Túto dobu sme strávili testovaním, aké je používať ho v každodennom živote. 

Pri písaní týchto riadkov rozmýšľam, čo by som si pred piatimi rokmi pomyslel o 6,5-palcovom displeji a čo by naň povedal Steve Jobs, ktorý tak veril v 3,5-palcový iPhone. Čo by si myslel o ňom on, sa nikdy nedozvieme, ja však veľmi dobre viem, akú averziu som vždy mal k obrovským smartfónom.

Moje prsty odvtedy nenarástli, nezväčšila sa mi ani dlaň, ani veľkosť vrecka. Keď však zvážime extra funkcie, ktoré umožňuje väčšia veľkosť displeja, zmeny v správaní užívateľov a očakávania trhu v roku 2018, je to celkom iný príbeh. 

Dnes má koncept iPhonu XS Max úplne iný význam. Má 6,5-palcový OLED displej s veľkou batériou pod sebou, ktorá vydrží o hodinu dlhšie ako u menšieho modelu. V praxi to znamená, že pri bežnom používaní by vám mohol iPhone XS Max vydržať až dva dní bez nabíjania. Ak naplno využívate všetky výhody, ktoré ponúka (fotenie, videá, iMessage, počúvanie hudby atď), bude vás sprevádzať od skorého rána do neskorej noci.

Teoreticky nie je 3 174 mAh batéria nič špeciálne v porovnaní s batériami špičkových modelov iných výrobcov. Nový čip A12 Bionic však dokáže ušetriť neskutočne veľa energie. Počas testovania vydržala batéria celý deň napriek trom či štyrom hodinám natáčania videa. Ak používate iPhony už nejakú dobu, budete vedieť oceniť, čo to znamená. Nový iPhone XR vydrží dokonca ešte dlhšie. Takže výdrž batérie nie je u noviniek dôvodom k obavám. 

iPhone XS Max je neuveriteľne rýchly. Kamera a jej podporné softvérové riešenia patria k špičke na trhu. OLED displej už nie je novinkou, ale tentoraz ide o špičkovú verziu. Máme tu 3D Touch a Face ID, ktoré zatiaľ nefunguje v horizontálnej polohe. iPhone XS Max je skrátka skutočne fantastické zariadenie.

Všetko znie skvele, mojou otázkou však bolo, či všetky tieto vymoženosti stáli za obetovanie kompaktnej veľkosti. Rozmýšľam o tom roky. Keby bolo zariadenie veľkosti Max kedysi dostupné, asi by som radšej nabíjal niečo menšie trikrát za deň, než si vybral väčší model. V tej dobe som však mal veľmi obmedzený objem dát, nepozeral som YouTube videá po ceste do práce, telefón som nepoužíval na prácu a nepočúval som hudbu online.

Dnes je môj balík dát 20-násobný a okrem posielania správ a telefonovania používam svoj iPhone na milión iných vecí. Moje užívateľské správanie sa skrátka radikálne zmenilo a zariadenie s väčším displejom dáva oveľa väčší zmysel. Dá sa iPhone XS Max pohodlne používať? Musíte si ho vziať do ruky a posúdiť to sami.

Väčší displej zobrazuje viac obsahu, a preto je napríklad písanie oveľa jednoduchšie. Ak by som si mal vybrať medzi dvoma najnovšími iPhonmi najvyššej kategórie, vybral by som si ten väčší. Podľa môjho názoru je cenový rozdiel medzi nimi prijateľný a odzrkadľuje všetky výhody navyše, ktoré s väčším displejom dostanete.

Okrem toho, že ide o supervýkonné zariadenie, už na prvý pohľad a dotyk pocítite, že ide o vysokokvalitný, skutočne prémiový produkt. Na rozdiel od štandardnej veľkosti pekne sadne do ruky. Môžete ho držať pohodlne a zároveň pevne. Používanie Face ID je v tomto prípade veľmi praktické, nemusíte držať zariadenie palcom a na ovládanie gestami nemusíte vyvíjať taký tlak ako na stláčanie. 

To znamená, že aj keď telefón držíte vyššie, než je jeho spodná hrana, môžete ho používať pohodlne a držať pevne. Aj keď hardvér je rovnaký ako v iPhone XS, ten 2-palcový rozdiel robí z iPhonu XS Max absolútnu špičku. Vďaka svojej váhe vám navyše nevykĺzne ľahko z ruky. Oceľový rámik a sklenený povrch majú výrazne luxusnejší nádych než hliníkové kryty predchádzajúcich modelov.

iPhone XS Max robí dychberúco nádherné 4K videá veľmi kompaktnej veľkosti. Farby priam vystupujú z displeja. Aj napriek vývoju kamery je jej použitie naďalej veľmi jednoduché. Počet pixlov je rovnaký ako u iPhonu X, ich veľkosť je však väčšia. Takže krásne fotky urobíte aj v slabých svetelných podmienkach.

iPhone XS Max je z mnohých dôvodov najlepším iPhonom, aký Apple kedy vyrobil. Môj počiatočný skepticizmus ohľadne veľkosti zmizol za pár sekúnd, akoby mávnutím čarovného prútika. Tento iPhone však nemusí byť ideálnou voľbou pre každého. Jedným z dôvodov môže byť cena a iPhone XR má podobné funkcie a podobne veľký displej za výhodnejšiu cenu. Apple vytvoril iPhone XS Max pre tých, ktorí od svojho telefónu chcú maximum. Či už ide o displej, baterku, alebo dizajn. Ak patríte medzi nich, neváhajte ani minútu. 

 

Apple Inc. (AAPL)