imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

iPhone XR – iPhone SE tohto roku | TEST


Od minulého týždňa sme mali možnosť otestovať nový iPhone XR. Zaujíma vás, či je naozaj šampiónom pomeru cena/výkon a aké prináša kompromisy? Dámy a páni, všetko sa dozviete v tomto článku!

Náš nadpis vás možno trochu zarazil: prečo nazývať veľký 6,1-palcový iPhone XR iPhonom SE tohto roku? Displej nie je o nič menší než displej vlajkových lodí (je dokonca väčší než displej iPhonu XS), neprichádza v kryte staršieho modelu a cena tiež nie je rovnaká ako u modelu SE kedysi. Z tohto pohľadu vyznieva nadpis prinajmenšom nesprávne.

Keď sa však pozrieme na podstatu iPhonu SE, ktorá podľa nás spočíva v tom, že zahŕňal najdôležitejšie technológie vlajkovej lode s určitými kompromismi a za výhodnejšiu cenu, hneď je jasnejšie, prečo sme zvolili tento nadpis. Pretože iPhone XR je presne taký. Obsahuje síce určité kompromisy, ale najdôležitejších inovácií sa zriecť nemusíme. Na oplátku si ho môžeme kúpiť za výrazne nižšiu cenu ako ostatné dva tohtoročné modely. Poďme však pekne po poriadku.

iPhone XR je podľa nás v redakcii najzaujímavejším produktom predstaveným na septembrovej Keynote. Samozrejme, iPhone XS je skvelým upgradom a úžasným produktom, ale nie je až taký vzrušujúci. Keď si odmyslíme veľkosť, iPhone XS Max je v zásade rovnaký. Vráťme sa však k iPhonu XR. Má nový dizajn, ale LCD displej, nemá 3D Touch, ale zato hrubší rámik. Dostať ho v najrozličnejších farbách, má Face ID, ale prináša aj ďalšie kompromisy. Skrátka, nemá v ponuke Applu obdobu…

Osobne som bol veľmi zvedavý. Týždeň po oficiálnom vydaní sa mi dostala do rúk modrá verzia. Aby som bol úprimný, v prvej chvíli ma na ňom zarazili dve veci:

  • hrúbka rámika okolo displeja
  • a samotná farba.

Farbou sa tu nemusíme príliš zaoberať, každý má iný vkus a u nás v redakcii viacerí povedali, že sa im najviac páči práve tento model. Takže ide len o moje osobné preferencie. Viac sa mi páči biely, žltý a červený model, ale myslím, že tým môžeme túto otázku považovať za uzavretú.

Venujme však pozornosť hrúbke rámika a teda aj najvýraznejšiemu kompromisu modelu XR – displeju. iPhone X, iPhone XS a iPhone XS Max majú OLED displej. Práve preto majú nový dizajn. iPhone XR však má štandardný LCD displej s 828 x 1792 pixlami a hustotou 326 ppi ako po minulé roky.

Do akej miery by to mohlo užívateľom prekážať? Záleží na perspektíve. Z pohľadu OLED zariadení to prekážať môže. Modely s OLED displejom sú energeticky úspornejšie, majú nádherné čierne odtiene a vyššie rozlíšenie. Ich jas je tiež vyšší. Rozdiel si ľahko všimnete, najmä keď položíte oba vedľa seba.

Z pohľadu zariadení s LCD displejom tu však nie je žiaden problém. Užívateľský zážitok je podstate rovnaký ako u ostatných LCD displejov, nové sú len zaoblené okraje a tenší rámik. V podstate je to však vývojársky zázrak. Aby mohli vytvoriť vývojári takéto nádherné hrany, museli sa pohrať s osvetlením pixelov. Rámik je hrubší než u OLED modelov preto, že podsvietenie bolo treba vložiť pod displej. Keď to všetko vezmeme do úvahy, rámik je v podstate dosť tenký.

Takže kompromis je to len pre užívateľov, ktorí sú zvyknutí na OLED displej. Pre ostatných je displej zlepšením. Navyše by si na tento displej za pár dní zvykli aj tí, čo majú radšej tenší rámik. To isté môžeme povedať o chýbajúcom 3D Touch. Z menšieho osobného prieskumu mi vyplýva, že s touto funkciou sa skutočne zžila len menšina užívateľov. 3D Touch mám na svojom iPhone už roky a okrem svietidla a posúvania kurzora klávesnice mi pri testovaní príliš nechýbal. Ak sa naučíte ako, môžete tieto funkcie ľahko nahradiť pomocou Haptic Touch.

Potom tu máme kameru, ktorá nie je duálna, ale má len jeden širokouhlý objektív. Ide v podstate o ten istý s 12 megapixelmi, ktorý pracuje s AI algoritmami, ako majú prémiové modely, takže fotí naozaj úžasne. Teleobjektív mi tu nijak nechýbal. Človek musí síce zabudnúť na 2x optický zoom, portrétny režim tu však stále je vďaka softvérovému riešeniu a je skvelý. Samozrejme, sú tu nejaké rozdiely, ale zážitok je rovnaký a to je to, čo sa počíta. Pochopiteľne tým, ktorí sa chcú foteniu venovať profesionálnejšie, by som odporúčal jeden z XS modelov.

Tým však výpočet kompromisov končí. iPhone XR má ten istý procesor A12 ako XS modely, takže jeho rýchlosť je neuveriteľná. Neural Engine umožňuje z neho vyťažiť maximum, takže môžeme byť úplne spokojní.

Rovnako aj s Face ID. Pre užívateľov, ktorí prejdú zo zariadenia s Touch ID, to bude najväčší skok v užívateľskom zážitku. Používanie je intuitívne, Face ID funguje efektívnejšie a spoľahlivejšie ako Touch ID. Pre majiteľov starších iPhonov s upotenými prstami to bude skutočne vyslobodenie. Najmä teraz, keď iOS 12 vyžaduje autentifikáciu mnohokrát.

Poďme sa ešte pobaviť o veľkosti. Osobne mám najradšej 4,7 palcový displej a to sa v priebehu testovania nezmenilo. Mal som pocit, že zariadenie je dosť veľké, samozrejme, časom by som si zvykol. Po určitej dobe som ho už ľahko používal jednou rukou, aj keď mi to naďalej pripadalo nie úplne najbezpečnejšie. Dôvodom je možno to, že na rozdiel od XS modelov má iPhone XR „najtvrdšie a najodolnejšie sklo v iPhone“ len na prednej strane, ale nie na zadnej. Takže treba byť opatrný a poistenie sa tiež môže zísť.

Pokiaľ ide o veľkosť, iPhone XR je o 0,6 mm hrubší než druhé dva modely, čo pocítite, keď ho chytíte do rúk. Nie je to však nič negatívne, pretože sme stále pod hrúbkou 1 cm. Váhou je o trochu ťažší než iPhone XS. iPhone XR váži 194 g, iPhone XS má hmotnosť len 177 g a iPhone XS Max 204 g.

Pod kapotou je 2942 mAh baterka, ktorá zvládne o niečo viac než 2658 mAh batéria iPhonu XS. Energetická úspornosť OLED displeja sa síce počíta, ale vďaka vyššiemu rozlíšeniu a v prípade iPhonu XS Max aj väčšej veľkosti displeja, vychádza baterka iPhonu XR ako šampión vo výdrži spomedzi všetkých tohtoročných modelov. To potvrdilo aj testovanie. Pri nie príliš intenzívnom používaní vydržala batéria až dva dni.

Máme tu i ďalšie bonusy – True Tone displej, rýchle nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie Qi atď. Navyše vo viacerých farbách. Okrem čiernej a bielej si môžeme vybrať aj červenú, modrú, žltú a koralovú verziu. Keďže rámik nie je z nerezovej ocele, ale z hliníka, môže mať rovnakú farbu ako zadná strana.

Zhrnutie

Na záver svojho testovania som dospel k podobnej zmene uhlu pohľadu ako Nilay Patel z The Verge. Najprv som hľadal, čo iPhonu XR v porovnaní s XS modelmi chýba, potom som však skôr začal uvažovať nad tým, čo vie iPhone XS navyše a čo je dôvodom jeho vyššej ceny. Pretože iPhone XR začína na 869 eurách, kým iPhone XS na 1179 eurách.

Tí, ktorí zvažujú kúpu nového iPhonu, sa môžu zamyslieť, nakoľko si cenia krajší a vyspelejší OLED displej. Ostatné kompromisy, podľa nás nie sú také zásadné.

iPhone XR je dokonalé zariadenie pre tých, ktorí si chcú vychutnať nový dizajn a technológie ako Face ID. Verím, že tento model je zaujímavý pre všetkých, ktorí vlastnia modely so starším klasickým dizajnom ako iPhone 7. Odporúčal by som ho aj tým, ktorí hľadajú náhradu za iPhone 8. Vymeniť iPhone X za iPhone XR dáva zmysel vtedy, ak chcete o niečo väčší displej.

Samozrejme, najlepšie je si ho prísť prezrieť osobne. Navštívte niektorú z predajní iSTYLE, vyskúšajte si ho, porovnajte s iPhonom XS alebo svojím aktuálnym telefónom a podľa toho sa rozhodnite. Ak máte otázky ohľadne testovania alebo zariadenia samotného, neváhajte nám ich napísať v komentároch.

 

Apple Inc. (AAPL)