imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

iPad mini (2019) – Kráľ mini tabletov je naspäť!


Apple predstavil 4. generáciu iPadu mini na jeseň v roku 2015, rok po uvedení jeho predchodcu. Po vydaní však nasledovala dlhá pauza a najmenší tablet od Applu dlho nedostal ďalší update, takže sme už začínali veriť, že ho Apple vyradí zo svojej ponuky. Mnoho užívateľov preto využilo jeho dlhú životnosť a svoj milovaný iPad mini používali až dodnes.

Ohlásenie nového iPadu mini v rámci vlny noviniek pred marcovou Keynote potešilo užívateľov a zároveň bolo veľkým prekvapením pre profesionálov. Najväčšou výzvou pri písaní tejto recenzie bolo pochopiť, kto je cieľovým publikom tohto produktu a s čím by sme ho mali porovnávať.

Rovnaký dizajn

Nový iPad mini dorazil spolu s updatovaným iPadom Air. Obe novinky sú prakticky identické, rozdiel je len vo veľkosti. Tohtoročná verzia iPadu mini sa navyše dizajnovo podobá na svojho predchodcu iPad mini 4: výška, šírka aj hrúbka sú rovnaké, zostali aj rámik, tlačidlo Domov a Touch ID, takže novinka je rovnako intuitívna ako jej predchodca.

Dokonca aj váha 300 gramov zostala rovnaká (bolo by hlúpe hádať sa o pár gramov, ide o to, že je ultra ľahký). Farby zostali tiež rovnaké: užívatelia si môžu vybrať z šedej, vesmírne šedej a zlatej verzie. Ďalej už na dizajn nemusíme plytvať slovami – v zásade sa nič nezmenilo. Pokiaľ je displej tmavý, užívatelia, ktorí poznajú starší model, by zrejme nespoznali na prvý pohľad žiaden rozdiel. 

Inteligentnejší displej

Rozdiel však vidno veľmi zreteľne na displeji s bielym pozadím. Aj keď novinka nedostala OLED displej ako iPhony alebo displej Liquid Retina ako iPad Pro, od svojho predchodcu sa líši lamináciou. Takže obnovovacia frekvencia sa zvýšila na 60 Hz v porovnaní so 120 Hz iPadu Pro. Na tom druhom naozaj máte pocit hladkého skrolovania, v prípade iPadu mini však tiež nemáte pocit, že vám niečo chýba, pretože vôbec nie je pomalý. 

Funkcia True Tone, ktorá vyzerá vo všeobecnosti skvele, najmä však v noci, sa na ňom dokonale vyníma. Je to však trochu kontroverzná téma, mnoho ľudí na ňu nezvykli, zatiaľ čo iní ju jednoducho milujú. 

Dočkali sme sa aj podpory Apple Pencil, ktorá úžasne rozširuje možnosti použitia tabletu. iPad mini funguje s prvou generáciou Apple Pencil, takže v porovnaní s iPadom Pro je trochu pozadu. Znamená to však aj podporu Logitech Crayon, čo je pravdepodobne cenovo efektívnejšie riešenie. 

Celkovo môžeme povedať, že čo sa týka vonkajška, ide o veľmi slušnú aktualizáciu. Dorazili funkcie, ktoré poznáme z iPhonov, Apple však venoval náležitú pozornosť oddeleniu troch tabletov nižšej kategórie (iPad mini, iPad 6. generácie a iPad Air) od dvoch modelov iPadu Pro. (Ak by to neurobili, iPad Pro by stratil časť svojej hodnoty.)

Hardvér pripravený na budúcnosť

Ak je aktualizácia zvonku slušná, máme právo očakávať ešte viac vo vnútri. Dovolím si tvrdiť, že nebudeme sklamaní. Čip A12 Bionic v iPade mini je aj dušou iPhonu XS Max. Je veľmi ťažké sa k tomu vyjadriť, ale pri používaní som mal zreteľný pocit, že zariadenie je výkonnejšie než jeho predchodca. Čip vylepšil aj výkon iPhonu XS Max v porovnaní s iPhonom X.

Výkon sa dostal na takú úroveň, že na iPade mini môžete robiť takmer všetko. Znamená to aj určitú záruku do budúcnosti – zariadenie bude natoľko moderné aj za 3–5 rokov, ako sa ukázal aj jeho predchodca. Pokiaľ ide o výkon pri bežnom používaní, užívatelia sa nejakú dobu určite nebudú mať na čo sťažovať

Až využitie rozšírenej reality viac prenikne na trh, pre iPad mini to nebude výzva. Vyskúšal som na ňom niekoľko hier a bežal neuveriteľne hladko. Po 15–20 minútach sa ani nezahrial.

Na batériu iPadov sa vo všeobecnosti nemožno sťažovať a to platí aj pre iPad mini: museli by ste ho používať niekoľko nocí, aby ste baterku úplne vyžmýkali. 

Mini tablet? Pre koho?

Zaujímavé je, že keď som začal iPad mini testovať, hneď som vedel, čo očakávať. Ako som však už povedal, hlavnou výzvou pre mňa bolo porozumieť, kde sa toto zariadenie nachádza v rámci produktovej palety Applu a aké je jeho hlavné využitie. Otázka, komu by som ho v roku 2019 odporúčil, je tiež veľmi zaujímavou témou.

Trh s mini tabletov dnes rozhodne nie je nasýtený. V podstate ho vo väčšom rozsahu predáva len jeden výrobca a tým je Apple. Reč je, samozrejme, o iPade mini. Preto ten nadpis.

Fakt, že nový iPad mini a iPad Air boli predstavené naraz, zvádza k porovnávaniu. Hlavným rivalom nového iPadu mini je však podľa mňa cenovo dostupný iPad 6. generácie, ktorý bol predstavený minulý rok. Ten podporuje Apple Pencil tiež.

Aj keď iPad 6. generácie je väčší, nemusí to byť nutne výhodou, niektorí ľudia preferujú menší displej. iPad je síce lacnejší, má však aj slabší hardvér. Samozrejme, v roku 2019 to nie je viditeľný rozdiel, keďže hardvér oboch zariadení funguje skvele. Cena iPadu je však stále vysoká, keď zvážime, že ho síce budeme používať dlho, ale iPad mini bude mať rozhodne vyššiu životnosť ako iPad 6. generácie. Keď ich položíme vedľa seba a porovnáme displeje, farebné tóny sú veľmi rozdielne. Ťažko povedať, v čom presne spočíva rozdiel, rozhodnutie, ktorý z nich je lepší, je veľmi subjektívne.

Na základe vyššie spomínaných informácií je porovnanie ťažké a konečné rozhodnutie závisí od rozpočtu užívateľa a toho, či preferuje menší alebo väčší displej. Nehovoriac o emóciách, užívatelia sa ľahko nechajú uniesť. Prejdite si internetový obchod a rozhodnite sa podľa svojich preferencií. 

Komu by som teda iPad mini odporučil? Je to ťažká otázka. Hodiť sa bude tým, ktorí ho budú nosiť v menšej taške, aj rodičom, ktorí už uviedli svoje deti do sveta technológie. Jedna cieľová skupina je istá: bývalí majitelia iPadu mini!

Netrúfam si odhadnúť, koľko fanúšikov si nový iPad mini získa. Na základe špecifikácií, recenzií a niekoľkých dní testovania si však trúfam povedať, že majitelia staršieho modelu dostali aktualizáciu, ktorú by si určite mali zadovážiť, ak chcú mať mini tablet, ktorý im skvele poslúži aj ďalšie štyri roky. 

Dobrá správa pre všetkých záujemcov: iPad mini je dostupný v iSTYLE! Ak ho chcete vyskúšať, zajdite si do jednej z predajní. Alebo si ho objednajte z internetového obchodu, je to rýchlejšie a pohodlnejšie.

Apple Inc. (AAPL)