imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

iOS 12 – Snow Leopard sa opakuje, tentoraz s mobilným operačným systémom


Tí, ktorí sledujú novinky o Appli, vedia, že v tohtoročných systémoch sa spoločnosť zameria na stabilitu. Niečo podobné sa stalo už v minulosti. Pozrime sa, ako to vyzeralo prvý raz so systémom Snow Leopard.

Axios a Mark Gurman tiež potvrdili informáciu, že Apple odloží tento rok nové funkcie, zameria sa na stabilizáciu a zvýši spoľahlivosť iOS a macOS. Zdá sa, že práve toto užívatelia chcú. V našej miniankete sa 94 percent z vás vyjadrilo, že firma by sa mala radšej sústrediť na stabilitu ako na funkcie.

Je zrejmé, že pokiaľ ide o softvér, Apple v posledných niekoľkých mesiacoch zažil skutočne hektické obdobie. Aj chlapci v Cupertine mali rovnaký pocit. Nemali by sme zabudnúť na skutočnosť, že to nie je prvýkrát v histórii Applu, keď sa stabilita dostala do popredia nového systému. Aj keď niektorí si môžu spomenúť na slávu spoločnosti a Steva Jobsa, poslednýkrát, kedy musel Apple urobiť podobný krok, bol pod jeho vedením. Poďme sa vydať 10 rokov späť v čase a pozrime sa, čo sa vtedy udialo s Mac OS X.

26. októbra 2007 Apple vydal Mac OS X 10.5 s kódovým označením Leopard. Systém bol v tom čase jedným z najvýznamnejších. Bola to supergigantická aktualizácia s viac ako 300 novými funkciami. Tí, ktorí sa do ekosystému dostali s nedávno predstaveným iPhonom, sa prvýkrát stretli so systémom Mac. Bolo to dávno pred uvedením iPadu a Mac OS X bol hlavným softvérovým produktom Applu.

O dva roky neskôr sa Apple namiesto nových funkcií rozhodol zamerať na stabilitu a vydal vylepšenú verziu Leoparda, Snow Leopard. Nový systém nepriniesol užívateľom nič nové – okrem niekoľkých opráv – a jeho hlavným znakom bolo, že nemal žiadne nové funkcie.

Teraz vieme, že to bolo správne rozhodnutie. Užívatelia si stále myslia, že Snow Leopard bol veľmi dobrou aktualizáciou. V mnohých online fórach užívatelia súhlasia s tým, že to bol jeden z najstabilnejších a najlepších OS, ktoré Apple kedy publikoval. Toto je podľa nich skutočný vrchol úsilia spoločnosti, kedy vyvinula aktualizácie, ktoré obsahovali naozaj nové funkcie a podobne. Keď bol vydaný nástupca, Mac OS X Lion, ľudia cítili, že to bol krok späť. Táto aktualizácia bola vydaná pod vedením Steva Jobsa, takže je čas prestať uvažovať o starých dobrých časoch. Problémy totiž existovali aj v jeho dobe.

Bol Snow Leopard skutočne taký úspešný? Pokiaľ mám byť úprimný, mal rovnako tie isté problémy, aké má teraz High Sierra, ale časom tieto spomienky vybledli. Pozrime sa na niekoľko príkladov. Zavedenie MobileMe – predchodcu iCloudu – nebolo úplne hladké. Ako Jobs uvažoval o probléme, je zrejmé z uniknutého interného mailu:

“Tím,
spustenie MobileMe nebolo naším najväčším úspechom. Existuje niekoľko vecí, ktoré sme mohli urobiť lepšie: MobileMe jednoducho nespĺňa štandardy Applu – jednoznačne potrebuje viac času a testovanie. […] Bola chyba spustiť MobileMe súčasne s iPhonom 3G, iPhonom 2.0 a App Store. Všetci sme mali povinností nad hlavu a MobileMe mohlo byť oneskorené a bez následkov.”

A je tu tiež dosť vážna chyba, ktorá bola nájdená hneď po predstavení Snow Leopard. Ohrozená bola celá domáca knižnica užívateľa Guest, ktorá mohla zmiznúť, čo je, samozrejme, vážny problém. Novinári Apple roztrhali na kúsočky, firma musela všetko verejne vysvetliť a vydala rýchlu opravu vo verzii 10.6.2. Prvých niekoľko aktualizácií systému zahŕňalo množstvo oprav chýb, technologickí novinári informovali o nestabilnom a nespoľahlivom systéme a frustrovaní užívatelia chceli prejsť na staršie verzie. Je vám to povedomé?

Užívateľ Twittera sa zahral na proroka a uzrel osud systému a tiež prichádzajúcu verejnú reakciu. Povedal, že bude spomínaný ako najlepšia verzia OS X vôbec. A mal pravdu! Prečo? Ťažko povedať. V hre je obrovská dávka nostalgie, spomienka na Steva Jobsa a skutočnosť, že vtedy Apple nemusel užívateľov ohromiť rok čo rok niečím novým.

Ďalší systém – Lion – bol spustený skoro o dva roky neskôr. Za 2 roky mali vo firme dostatok času na stabilizáciu základov systému, ktorý mal chýb ako písanka prváčika. Stavím sa, že keby mali čas pracovať na High Sierre počas jedného a pol a viac rokov, ľahko by mohla prekonať Snow Leopard.

Ale veci sa od systému Lion veľmi zmenili. Predovšetkým, odvtedy musí tím Macu každoročne predstaviť niečo nové s neuveriteľne novými funkciami, zatiaľ čo stabilita musí zostať rovnaká alebo sa zlepšiť. Samozrejme, je to ťažšie. Preto si myslím, že Apple urobil dobré rozhodnutie, keď sa na chvíľu zastavil a zamyslel sa. Tí, ktorí požadujú všetky funkcie z roka na rok nové, môžu byť trochu sklamaní. Avšak, ako vieme, s dobrým marketingovým trikom sa všetko môže predávať ako inovácia. A iní užívatelia môžu byť radi zlepšenej stabilite.

To isté platí i pre systém iOS. Tí, ktorí sledovali náš seriál o histórii mobilného operačného systému Applu, si určite vybavujú môj postreh, že v aktualizáciách sa opakuje trojročný cyklus. Nové možnosti – funkcie – stabilita. iOS 7 bol posledný, ktorý prišiel s niečím novým, iOS 8 sa týkal funkcií – vtedy sa hovorilo, že to bol najviac chybový systém vôbec – a iOS 9 prišiel s vylepšením a opravami. Ak budeme pokračovať v tomto výpočte, v systéme iOS 12 môžeme očakávať, že hlavnou líniou bude stabilita. Citujeme spoločnosť po sprístupnení zariadenia iOS:

“…Napriek tomu si stále myslíme, že teória jednej obrovskej aktualizácie raz za tri roky sa osvedčila. Ak vezmeme do úvahy, že iOS 7, ktorý priniesol najväčšiu zmenu v systéme, prišiel po dvoch-troch aktualizačných cykloch, môžeme očakávať, že iOS 12 v budúcom roku bude pravdepodobne nasledovať smer, ktorým systém ide. Malá aktualizácia Siri, nejaké maličké zmeny v dizajne, možno aj Dark More, pokročilejšie funkcie AR…”

Aké by mohlo byť poučenie? Veľmi jednoduché. Skôr než pochováme celú spoločnosť, plačúc nad hrobom Steva Jobsa, a budeme šokovaní jej správaním orientovaným na zisk, mali by sme sa pozrieť späť do minulosti. Možno v nej nájsť niektoré opakujúce sa vzory, ktoré môžu pre Apple predpovedať oveľa jasnejšiu budúcnosť, než mu predpovedáme teraz.

Zdroj: 9to5Mac

Apple Inc. (AAPL)