imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Hodinky Apple Watch by v budúcnosti mohli mať integrované EKG


Podľa interných zdrojov Bloombergu Apple usilovne pracuje na implementovaní tejto funkcie, ktorá dokáže zachrániť životy, do svojich inteligentných hodiniek.

Odkedy sme písali, aké by to bolo skvelé, keby sa hodinky Apple Watch pomaly presunuli do segmentu zdravotníckych pomôcok, čoraz viac správ toto smerovanie potvrdzuje. Na našich stránkach ste si mohli napríklad prečítať článok o tom, ako inteligentné hodinky Apple Watch zachránili život 50-ročnému advokátovi. To už je celkom presvedčivý dôkaz, nemyslíte? Teraz Bloomberg získal informácie naznačujúce, že v budúcnosti budeme počuť mnoho podobných príbehov.

Aj keď už zo samotného pulzu môžeme získať celkom dobrý obraz o stave svojho kardiovaskulárneho systému, je len prvým krokom. Aby sme sa dostali na v podstate profesionálnu úroveň, je potrebné ešte aspoň meranie krvného tlaku a EKG. Apple už na meranie krvného tlaku patent má, aj keď zatiaľ je realizácia hudbou budúcnosti. O meranie EKG sa postará pásik pre Apple Watch s analyzátorom EKG schválený Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Aj tak by však bolo skvelé, keby táto užitočná funkcia bola súčasťou natívneho balíčka a nie samostatným príslušenstvom. Ak sú informácie Bloombergu pravdivé, nebudeme na to musieť čakať dlho. Zdroj, ktorý chcel zostať utajený, povedal Bloombergu, že práve meranie EKG bude ďalším hitom inteligentných hodiniek od Applu.

Podrobnosti nie sú známe. Vieme len, že sa na tom pracuje a že na meranie bude potrebné pritlačiť si hodinky na telo dvoma prstami. Hodinky potom vyšlú nepostrehnuteľný elektrický záchvev do tela, až do srdca a podajú nám správu, ako to tam vyzerá. Tieto informácie umožnia najmä včasné rozpoznanie infarktu a mozgovej príhody.

– EKG je tak lacné na výrobu, že verím tomu, že sa stane všadeprítomným. Zrejme sa bude rozširovať aj jeho využitie, – hovorí zakladateľ Cardiogramu Brandon Ballinger.

Pochopiteľne, nejde o prístroj z nemocníc, tie sú presnejšie a majú mnoho výstupov. Avšak aj verzia integrovaná do Apple Watch by dokonale zvládla včas rozpoznať niektoré problémy a ochorenia. V mnohých prípadoch je veľkou pomocou vedieť, ako choroba pokročila do doby, kedy bola diagnostikovaná.

Zdroje však uvádzajú, že Apple neustále testuje množstvo funkcií. Preto nemáme žiadnu záruku, že túto funkciu uvidíme integrovanú v hodinkách Apple Watch už čoskoro. Pri pohľade na aktuálne tendencie v tejto oblasti však máme dôvod dúfať, že sa tak stane.

Zdroj: Bloomberg

Apple Inc. (AAPL)