imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Heart Study sa blíži k cieľovej línii


Iniciatíva Applu, ktorá zbiera dáta o srdcovej arytmii pomocou Apple Watch a algoritmov, sa začala v novembri. Spoločnosť by zozbierané údaje mohla využiť na ďalší vývoj svojich zariadení.

Aplikácia Heart Study zbiera od novembra minulého roka údaje z inteligentných hodiniek na zápästiach amerických užívateľov. Údaje sú súčasťou kardiovaskulárneho výskumu v spolupráci so Stanfordovou univerzitou. Pomocou fotosenzitívnych diód osvetľuje Apple Watch cievy a meria tep na zápästí.

Zozbierané údaje vyhodnocuje algoritmus, ktorý dokáže zaznamenať problémy so srdcom a upozorniť na ne užívateľa. Program je teraz dostupný len ľuďom s výborným stavom kardiovaskulárneho systému hovoriacim anglicky.

Podľa mobiHealthNews dokumentácia Applu, ktorá bola odoslaná Úradu pre kontrolu potravín a liečiv spolu so zozbieranými dátami, naznačuje, že by bolo možné využiť ich v budúcnosti na vývoj zariadení a urobiť z Apple Watch oficiálne uznané zdravotnícke príslušenstvo.

Pred dvoma mesiacmi sme písali o tom, ako hodinky Apple Watch zachránili život. Scott Killian je zdravý muž v stredných rokoch, ktorý si na svoj zdravotný stav dáva pozor a pravidelne cvičí. Po dosiahnutí päťdesiatky si nechal urobiť aj kompletnú zdravotnú prehliadku a testy. Jednej noci ho však inteligentné hodinky upozornili na to, že jeho srdečný tep je viac než 120, a tak sa  s obavami vypravil do nemocnice.

Najprv sa zdalo, že je všetko v poriadku, potom však lekári zistili, že Killian má štyri zúženia na koronárnych tepnách a musí sa neodkladne podrobiť operácii. Pacient bol rád, že išiel do nemocnice, inak by sa pravdepodobne na druhý deň už nezobudil.

Tento prípad je dobrým príkladom toho, nakoľko je podobné zariadenie na trhu potrebné a aký potenciál skrýva oblasť zdravotníctva pre technologické spoločnosti. Kolujú dohady, že Apple Watch s integrovanou funkciou EKG dorazia čoskoro, a pokiaľ Úrad pre kontrolu potravín a liečiv schváli všetky podklady, inteligentné hodinky Applu sa budú môcť stať zdravotníckym štandardom.

Zdroj: Apple Insider

Apple Inc. (AAPL)