imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Hádajte, ktoré Emoji je blízkym príbuzným hovienka!


Tento rok je to 10 rokov odvtedy, čo Apple vydal prvých 500 symbolov Emoji pre iPhone. Vtedajšia stážistka v Appli sa podelila o svoje spomienky na časy, kedy nikto nevedel, čo symboly Emoji sú a akú rolu budú v budúcnosti hrať v našej komunikácii.

Pred 10 rokmi bola Angela Guzman študentkou grafického dizajnu. V rámci svojho štúdia sa prihlásila na letnú stáž do Applu a nasledujúce 3 letné mesiace strávila v spoločnosti pod ochrannými krídlami Raymonda, ktorý je jedným z najlepších ikonografikov na svete. Predstavil Angele nový koncept symbolov a spýtal sa jej, čo si myslí o Emoji.

Pochopiteľne, Angela nepoznala význam tohto japonského slovíčka, ktoré v angličtine vtedy ešte neexistovalo. Dostalo sa jej rýchleho úvodu do hlavnej témy jej stáže. Vtedy možno ani jej mentor ešte nevedel, ako tento projekt zmení vzorce komunikácie bežného užívateľa.

Jej prvým symbolom Emoji bol zásnubný prsteň. Vybrala si ho preto, že mal pre začiatočníka náročné textúry kovu a brúseného drahokamu. Strávila deň kreslením rôznych osvetlení. Po čase dokázala pracovať rýchlejšie a s Raymondom sa spriatelila. Boli to začiatky obrázkovej komunikácie.

Symboly Emoji sú niekedy vtipnejšie, než bolo pôvodne zamýšľané, a niektoré majú vlastný príbeh. Raymond napríklad použil krivky zo známej ikonky hovienka (oficiálne nazvaného Pile of Poo emoji) pre vrchnú časť ikonky zmrzliny. Podarený vtip, nemyslíte?

Steve Jobs nové symboly Emoji schválil a potom sa objavili v roku 2008 najprv v Japonsku. Po čase ich všetci začali používať v správach i príspevkoch na sociálnych sieťach. Získali si takú popularitu, že sa začali vyrábať rôzne produkty so symbolmi Emoji: vankúše, tričká i hrnčeky.

Nové Emojis pribúdajú do zbierky pravidelne s updatom Unicode a bez nich si už klávesnicu svojho iPhonu ani nevieme predstaviť.

Zdroj: Medium

Apple Inc. (AAPL)