imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Gurman: Prvé univerzálne aplikácie by mohli doraziť v roku 2021


Apple by rozdelil realizáciu do viacerých fáz. Najprv by pre macOS sprístupnil aplikácie pre iPad, neskôr aj tie pre iPhone.

Pred minuloročnou konferenciou vývojárov WWDC  sa všade hovorilo o Markovi Gurmanovi a jeho správach o univerzálnych aplikáciách. Vtedy jeden z najspoľahlivejších Apple prorokov predpovedal, že najväčším hitom iOS 12 by mohlo byť zjednotenie aplikácií, veľa podrobností však neuviedol.

Teraz vieme, že sa to nebude realizovať týmto spôsobom, ale Apple ohlásil, že pomôžu vývojárom na tom pracovať. Ako príklad vydal niekoľko natívnych aplikácií iOS aj pre macOS ako Akcie, Domácnosť alebo Diktafón.

Minulý rok Apple potvrdil tieto plány a dodal, že na prvé kroky si počkáme do roku 2019. Zdá sa, že teraz je tu, prinajmenšom WWDC sa blíži. Mark Gurman presvedčený, že zjednocovanie teraz začne, a má aj niekoľko podrobností.

Podľa neho rozdelí Apple projekt do dvoch fáz, ktoré by sa mali zavŕšiť v roku 2021. V prvom štádiu predstaví SDK (Software Development Kit), ktorý umožní ľahšie portovať aplikácie pre iPad. V ďalšej fáze v roku 2020 by mali SKD rozšíriť aj na aplikácie pre iPhone. 

Je dôležité dodať, že Apple nebude zjednocovať alebo spájať iOS a macOS do jedného systému, ale zjednotí len aplikácie. Takže na iPadoch nebude bežať macOS a iOS nebude bežať na Macoch, ale vývoj aplikácií, ktoré budú určené rôznym platformám bude jednoduchší a zjednotený. V poslednom štádiu vývoja budú špecifikované pre macOS, iOS alebo pre oba.

Zdroj: The Verge

 

Apple Inc. (AAPL)