imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Tento príspevok nebol aktualizovaný viac než rok. Berte, prosím, na vedomie, že jeho obsah môže byť zastaraný.

GRID Autosport: Zažite na iPhone skúsenosť ako na konzole


Závodný pretekár, ktorý si už podmanil konzolové platformy, vstúpil do bitky hier v AppStore. Teraz je k dispozícii pre iPhone s veľmi dobrou ponukou.

GRID Autosport bol jednou z najlepších hier predchádzajúcej generácie konzol. Koncom minulého roka bola hra spustená aj pre iPhony a iPady. Nie všetci si však môžeme túto skúsenosť vychutnať. Kvôli svojim vysokým požiadavkám na systém je k dispozícii pre zariadenia mladšie ako iPhone 6 a iPad 2017 (aj Pro), ale o tom sa porozprávame neskôr.

Ostatné hry Feral Interactive boli publikované aj pre iOS a MacOS. Aktuálne sme skontrolovali, či sme za svoje peniaze získali skúsenosti s GRID Autosport na úrovni konzoly. Áno, hra nefunguje v modeli freemium, platíte iba raz, ale ešte pred nákupom pokračujte v čítaní.

Grafika

Dostali sme SKVELÚ grafiku. Vývojári Codmasters odviedli naozaj výbornú prácu. Po prvom štarte hra ponúka možnosť stiahnuť si HD textúru DLC a množstvo ďalších rozšírení. Kým sme sa dostali do prvých pretekov, veľkosť hry prevýšila 6 GB, ale stojí to za to. Po niekoľkých sekundách sme pochopili, prečo: máme k dispozícii skvelú grafiku, ktorá je skutočne podobná grafike PS3 a Xboxu 360.

Hra naozaj využíva všetku energiu hardvéru. Hra si zároveň vyžaduje aspoň čip A9. Nie je to prekvapenie, podobné hry v tejto kategórii – ktoré majú verziu pre konzolu alebo PC – vyžadujú rovnakú špecifikáciu. Väčšina zariadení môže dosiahnuť túto úroveň, ale štvrtá generácia Apple TV nie je túto hru schopná spustiť. Aktualizácia pre “malú čiernu škatuľu” sa tak skoro neočakáva.

Na iPhone 7 sme zaznamenali niekoľko poklesov fps, ale nie je to také nepríjemné alebo rušivé, aby to znížilo zážitok z hry. Zároveň sme si uvedomili, že telefón sa v priebehu hrania nezahrieva, máme pocit, že hra nevyužíva celý potenciál iPhonu.

Ovládanie

Nepovažujeme sa za majstrov v pretekaní, ale po niekoľkých pretekoch sme dokázali ovládať auto celkom ľahko, dokázali sme preteky vyhrať a zbierať body. Mohli sme si vybrať medzi niekoľkými ovládacími možnosťami, ale zostali sme pri starom modeli, čo znamená plyn vpravo, brzda vľavo. Citlivosť ovládacích prvkov si môžete prispôsobiť a autá sa správajú na každej dráhe odlišne, čo dáva hre celkom realistický pocit, ale zároveň, nerobí ju príliš ťažkou.

Ak postupujete v hre dopredu, svoje vozidlá môžete vylepšovať a nie sú potrebné žiadne nákupy v aplikácii. Dúfame, že sa to v budúcnosti nezmení.

Zážitok z hry

Pretože ide o prispôsobenie konzolovej hry, existujú v nej rôzne režimy: kariéra, extra majstrovstvá, vlastný pohár, časovka a rýchle preteky. V druhom režime môžete vybrať akýkoľvek typ pretekov na akýchkoľvek tratiach s akýmikoľvek autami. Režim kariéry prináša skutočný pocit pretekov.

Môžete si vybrať aj medzi sponzormi a sériami. A nemali by sme zabudnúť na zvukový dizajn hry, ktorý je naozaj vynikajúci. Celá hra prináša naozaj skvelý a komplexný zážitok v rámci svojej ceny.

Cena

Za hru zaplatíte 10,99 EUR, čo sa môže zdať na prvý pohľad trochu veľa peňazí za mobilnú hru. V hre však nie sú žiadne ďalšie poplatky. Feral sa rozišiel s modelom mikrotransakcií a ponúka hru za pevnú cenu s bezplatnými DLC. Pre tých, ktorým sú nepríjemné EA Games, pretože nás bezostyšne nútia do nákupov doplnkov, sú k dispozícii vývojári hier, ktorí ponúkajú hru podobnú Real Racing. Jediný rozdiel je v tom, že nemusíte slintať nad drahými baleniami.

No existuje tiež nevýhoda. Kým iné hry vám ponúkajú stále väčší počet dostupných vozidiel, tu budete mať auto, s ktorými ste začali. Skúsenosť je však úplne rovnaká. Po 3 – 4 hodinách hry sme sa uistili, že GRID Autosport je naozaj skvelá ponuka.

Stiahnite si GRAS Autosport z AppStore (univerzálny, 10,99 EUR).

 

Apple Inc. (AAPL)