imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Game Dev Tycoon pre iOS – vybudujte najlepšie vývojárske štúdio na svete


Po svojom slávnom dobytí desktopov vyšla prvá hra malého vývojárskeho tímu Greenheart na konci roka aj pre iOS. Game Dev Tycoon sme otestovali na iPhone.

Milujem hry, kde môžem stavať a riadiť rôzne procesy. Kde nestačí len vedieť dobre cieliť a strieľať, no treba robiť rozhodnutia, ktoré majú dopad na celý priebeh hry. Ak je takýto mechanizmus doplnený o simuláciu reality, výsledkom môže byť naozaj napínavá hra.

Medzi moje obľúbené patrila hra Football Manager, ktorú som istú dobu hrával naozaj veľa. Nakoniec vyšlo najavo, že jej vývojári mali lepší systém a presnejšie informácie ako siete najväčších futbalových klubov.

V tejto hre však nejde o celebrity. Game Dev Tycoon je o malom vývojárskom štúdiu, v podstate garážovej firme, ktorá sa pokúša konkurovať najväčším titanom priemyslu. Nie je to však bežná  firma – členovia tímu pracujú po celom svete a snažia sa do projektu vložiť to najlepšie. V 21. storočí to však nie je nič prekvapujúce. Poďme sa na túto hru pozrieť bližšie.

Začína v 80. rokoch pred rozmachom osobných počítačov. Osamelý vývojár pracuje na novej počítačovej hre. Táto fáza je pomerne jednoduchá, pretože vaše zdroje a aj možnosti sú veľmi obmedzené. Čo sa týka hier a tém, máte na výber len niekoľko možností.

Môžete vyvíjať pre niektorú z dvoch platforiem: Commodore 64 a PC, ktoré má len malý podiel na trhu. Asi neprezradím príliš, keď poviem, že PC je lepšia voľba. Tá má totiž budúcnosť.

Kým vy si robíte svoju prácu a vyvíjate základné aplikácie, vývojári hardvéru zase vytvárajú novšie a novšie platformy.

Hra sa zdá jednoduchá. Musíte vyladiť grafiku, príbeh a kopec ďalších detailov s cieľom vytvoriť úspešnú hru. Hotové hry sú recenzované novinármi a influencermi – presne ako v reálnom živote – a úspech hry závisí od ich názoru. Ulahodiť im je veľmi ťažké, a preto sa vám ľahko môže stať, že jedno zlé rozhodnutie privedie vašu firmu na mizinu.

V ďalších úrovniach hry už budete mať k dispozícii viac nástrojov, no je aj celkom užitočné urobiť si prieskum o existujúcich hrách. Zistiť, ktoré kombinácie fungujú a ktoré nie. Koho zamestnať a koho nie. Presne ako v skutočnom podnikaní.

Zároveň musíte myslieť na to, aby ste šetrili energiu svojho tímu a rozvážne využívali ich zručnosti. Musíte im zabezpečiť aj vzdelávanie a podporiť ich v tom, aby sa zlepšovali. Niekedy sa stane, že keď nejaký projekt zlyhá, spoločnosť musí nabrať zákazky navyše, aby sa vyhla bankrotu.

Veľa záleží aj na tom, ako riadite tok peňazí. Ak míňate príliš na marketing alebo na účasť na výstavách, a vaša hra ešte príliš nezarába, môžete sa dostať do problémov. Stačí pár chybných krokov a je koniec.

Banka vám potom ponúkne pôžičku s veľmi vysokým úrokom. Ak ju nebudete môcť splácať, vaše štúdio kúpi za pár korún nejaká väčšia firma. Potom vám zostávajú už len dve možnosti: začať nanovo od začiatku alebo sa vrátiť do určitého levelu a odtiaľ to skúsiť znova.

Game Dev Tycoon je dlhou reťazou rozhodnutí, ktoré môžu viesť k pozitívnym alebo negatívnym následkom. Čo robiť? Vytvoriť priemernú hru s vlažným ohlasom a pomalým rastom alebo vykročiť na cestu inovácie, zredukovať náklady na reklamu a minúť všetko na vývoj?

Na tieto otázky vám hra dá odpoveď a zároveň budete svedkami vývoja technologického sveta. Zažijete zrodenie Gameboy, PlayStation 2 a Xbox 360. Ak máte radi simulácie a zároveň chcete, aby vaše rozhodnutia v hre mali skutočnú silu, Game Dev Tycoon je práve pre vás.

Stiahnite si Game Dev Tycoon z App Storu (univerzálna, 5,49 eur)

Apple Inc. (AAPL)