imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Dorazili pozvánky na októbrovú Keynote

Sledujte aktuálne dianie s nami!

Facebook kradne vaše údaje vo forme „zabezpečenia“


Môže to znieť neuveriteľne, ale posledná novinka najpopulárnejšej sociálnej siete na svete, ktorá má zaistiť bezpečné surfovanie, je v skutočnosti spyware. Ak vám záleží na vašom online súkromí, túto aplikáciu si rozhodne nesťahujte!

Facebook predstavil užívateľom svojej aplikácie pre mobilný OS novú funkciu s názvom Protect. V podstate ide o službu VPN (Virtual Private Network), ktorá má za úlohu zaistiť bezpečné prehliadanie internetu a údaje užívateľov chrániť pomocou šifrovania. To znie celkom dobre, nemyslíte? Až na to, že túto službu má poskytovať samotný Facebook.

Spoločnosť, ktorá sa netají tým, že speňažuje osobné údaje užívateľov a ich online správanie.

Preto nie je prekvapením, že služba Protect robí to isté. Akurát to vydáva za formu zabezpečenia. Poďme sa pozrieť, o čom to celé je.

V roku 2013 Facebook kúpil menšiu spoločnosť zaoberajúcu sa VPN službami Onavo. Nová funkcia sa nachádza v „sendvičovom“ menu Viac v pravom dolnom rohu v časti Preskúmať. Keď kliknete na Protect, ste presmerovaní na VPN aplikáciu spoločnosti Onavo – teraz patriacu Facebooku – v App Store. Keďže väčšina VPN služieb je spoplatnená, užívateľom sa môže aplikácia zdarma zapáčiť a stiahnu si ju mysliac si, že urobili niečo pre svoju online bezpečnosť.

Nie je to však celkom tak a spoločnosť okolo toho ani nerobí veľké tajomstvá. Neskôr sa v popise aplikácie jasne dočítame:

Pre poskytnutie tejto ochrany používa Onavo technológiu VPN na vytvorenie bezpečného spojenia presmerovaním všetkej sieťovej komunikácie cez servere spoločnosti Onavo. V rámci tohto procesu Onavo zbiera údaje o prenose mobilných dát. Vďaka analýze vášho používania stránok, aplikácií a údajov môžeme služby Onavo naďalej zlepšovať a spravovať. Pretože sme súčasťou Facebooku, tieto informácie využívame aj na zlepšenie produktov a služieb Facebooku a na získanie prehľadu o tom, ktoré produkty a služby ľudia oceňujú, aby sme tak pomohli zlepšiť užívateľskú skúsenosť.

Je len na vás, či vám to za to stojí. Podľa informácií TechCrunch má aplikácia firmy Onavo teraz 33 miliónov užívateľov. 38 % z nich používa iOS, 62 % Android. Nie sme na internete nováčikovia, takže nás takéto niečo nemusí prekvapovať.

Odporúčame vám však aplikáciu Protect neinštalovať, pokiaľ nechcete naservírovať všetky svoje údaje a pohyb online na zlatej tácke Veľkému bratovi.

Zdroj: 9to5Mac

Apple Inc. (AAPL)